Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek Yasası 28.inci yaşında - 1.0 out of 5 based on 1 vote

(BSMMMO) Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı SerkanVurgun meslek yasasının kabulünün yıldönümü'nde basın bülteni yayınlayarak, meslek yasasının yürürlüğe girişi' nin 28. Yılını kutladı.
Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek Yasası 28.inci yaşında

Bugün 3568 Sayılı Meslek Yasamızın 13 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin 28'inci yıl dönümünü kutluyoruz.
28 yıl önce yasal statüsüne kavuşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu haline gelmiştir.
Ekonomik gelişim ile iç içe bir yol kat eden meslek bugünlere gelinceye kadar çok meşakkatli mesafeler kat etmiş ve Meslek Yasası ile meslek vasfını kazanmıştır.
Dün "Kâtiplik" olarak görülen muhasebe mesleği, meslek yasamızda belirtildiği gibi bugün yüksek mesleki standartları gerçekleştirmiş bir "KARİYER" mesleğine dönüşmüş ve her geçen gün saygınlık ve etkinlik kazanmaktadır.
Mesleğimiz, içinde yaşadığımız süreçte; e-fatura, e-defter, e-arşiv gibi uygulamalarla yeni şekil ve içerik kazanmaktadır. Artık muhasebe mesleği klasik defter tutma işlemlerinin bittiği, bilgi ve denetim sürecine girdiği bir döneme hazırlanmaktadır.
Ülke açısından baktığımızda ise muhasebe meslek mensupları üreten, çalışan, canlı ve dinamik bir "TÜRKİYE" için çalışmaktadır. Ülkemiz ve işletmelerimizin gelişimi için çalışan, ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek örgütünün bireyleridir.
Biz mali müşavirler topluma sağladığımız katma değer adına bir taraftan kayıt dışı ekonomi ile mücadelemizi sürdürürken, diğer taraftan kayıt dışı ekonomiye ilişkin sosyal bilincin doğru bir şekilde gelişmesi için azami çabayı sarf etmekteyiz.
Vergi bilincinin yaygınlaşmasında ve kayıt dışı ekonominin engellenmesinde meslek mensuplarımız idarenin en güçlü yardımcısıdır.
Günümüzde muhasebe, finansal raporlama ve denetim, işletmelerin ve doğal olarak ülke ekonomilerinin gelişiminde önemli fonksiyonlar üstlenmektedir. Sağlıklı ve güvenilir finansal raporlama, sağlıklı bir ekonominin temel taşlarından biridir.
Muhasebe ve denetim alanında çalışan meslektaşlarımızın yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılacağı umuduyla meslek yasamızın yürürlüğe girmesinin 28'inci yılı vesilesiyle ülkemizde mali müşavirlik mesleğinin yasal statüsüne kavuşmasına katkı verenleri bir kez daha kutluyorum.
Mesleğimizi hak ettiği yere getirecek kararların alındığı, meslek mensuplarımızın yüzünün güldüğü bir sürecin başlangıcı olması dileklerimle,
Meslek Yasamızın Yürürlüğe Girişi' nin 28. Yılı hepimize kutlu olsun.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın