Burdur'da mermer sektörü başta olmak üzere ihracat yapan iş adamları ve tüccarlar ile sorunları yerinde değerlendirmek üzere Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez ve 5 Bakanlık Genel Müdürü ile Burdur'a geldi. Konuya dair yapılan açıklamada, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda iş adamları ve ihracatçı sanayiciler ile bir araya gelinen toplantıda, başta mermer olmak üzere çeşitli sektörlerin sorunlarının masaya yatırıldığı açıklaması yapıldı;

Toplantının açılış konuşmasını yapan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik; "Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz Burdur İş Dünyası İstişare Toplantısı'nda, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi'den iş dünyasının sorunlarının giderilmesi ve teşvikler konusunda bazı talep ve isteklerimiz olmuştu. Bu gün ise Sayın Müsteşar Yardımcımız Tarık Sönmez ve Bakanlık Genel Müdürlerimiz ilimizdeki iş dünyası ile bir araya geldiler. Kendilerinin bizlere vereceği bilgiler ışığında, sorunların birinci ağızdan aktarılması için sektör temsilcilerine konuşma olanağı vereceğiz. Umarım ilimiz ve iş adamlarımız için verimli bir toplantı olur" dedi.
Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez, İş adamları ve Sanayicilere yaptığı konuşmada "Ekonomi Bakanlığımızda 8 ayrı Genel Müdür bulunuyor ve büyük çoğunluğu bugün sizlerle birlikte. Ülkemiz bu gün ekonomi olarak dünyada 16-17. sırada, Avrupa da ise 6. sırada yer alıyor. Tarımsal üretimde ise birinci ülkeyiz. Burdur kendi dinamikleri ile dünyadaki piyasa koşullarında gereken payı yatırım ve ihracat teşvikleri ile alacaktır. Yurt dışı pazar araştırmaları, yurt dışında belirli konularda işletme açma ve fuarlara katılmak için işletmelerin çalışmalar yapması halinde mevcut olarak Bakanlığın teşvikleri bulunmaktadır. Burdur bugüne kadar 200 milyon dolarlık ihracat yapmış bunun önemli bölümünü mermer sektörü geriye kalan ise makine ve diğer sektörlerden oluşmuştur.
Mermer de en büyük ihracat kalemini oluşturan ise blok mermer satışlarıdır. Çok küçük bölümü ise mamul mermer ürünleri oluşturmaktadır. Geçmişte Burdur da 30 dolayında ihracatçı işletme ile ihracat yapılırken bugün 150 ihracatçı ile ülkemize döviz kardırmakta ve Burdur ekonomisine katkı sağlamaktadır. Burdur başta mermer sektörü olmak üzere Çin'e blok mermer pazarlarken, diğer sektörlerde Almanya öne çıkmaktadır. Ayrıca son bir yılda ihracatta gerilemenin yanı sıra önümüzdeki yıllardan itibaren ise hızla yükseleceğine inanıyorum" dedi.
Daha sonra soru cevap şeklinde devam eden toplantıda, sektör temsilcileri sorunlarını ve gerçekleşmesini istedikleri önerileri Bakanlık Yetkililerine aktarma fırsatı buldular. Toplantının sonunda BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, toplantının amacına ulaşması ve Burdurlu iş adamlarımızın mevcut ihracatlarını arttırabilmeleri adına Müsteşar Sönmez'den teşvik sözü istedi. Sönmez; hali hazırda birçok konuda devlet teşviklerinin mevcut olduğunu ama talepleri dikkate alıp gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.
Bilgilendirme toplantısının bitiminde; Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez ve BUTSO Başkanı Yusuf Keyik; Odamız üyesi Tekinler-BAF Tuğla Kil Mam. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti." sahibi Bayram Tekin'e "Termotek Tip-2" adında geliştirdikleri ısı yalıtım sisteminden dolayı tebrik ederek teşekkür belgesi verdiler.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın