Devlet OSB’lerde işleri kolaylaştırmak için var

Bucak İlçesinde katıldığı programların ardından Vali Yılmaz, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen programda Bucaklı İş Adamları ile bir araya geldi.

 Programa Vali Yılmaz’ın yanısıra, Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İsmail Bayata, 22. 23. Dönem Burdur Milletvekili Mehmet Alp, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, iş adamları ve daire müdürlerinin katıldığı açıklaması yapıldı; 

 Programda ev sahibi olarak bir konuşma yapan Başkan Hasan Yalçın Mecikoğlu, katılımlarından dolayı Vali Yılmaz ve tüm iş adamlarına memnuniyetini ifade etti. Bucak OSB’ye vermiş oldukları destekler ve katkılarından dolayı da ayrıca Vali Yılmaz’a teşekkür etti.

 Programda İş Adamlarına hitaben bir konuşma yapan Vali Yılmaz; “göreve başlayalı bugün itibariyle dokuz ay oldu, mesaimizin büyük bir çoğunluğunu OSB’lere ayırdık. Burdur 2. OSB ve Bucak OSB olmak üzere Mesaimizin çoğunu OSB’lere harcadık. Merkezde 1 ve 2. OSB var. 1. OSB Başkanımız burada Fevzi Bey, 2. OSB’yi yine hala bizler yönetmeye devam ediyoruz. Bucak OSB aynı şekilde bizler yönetmeye devam ediyoruz.

 OSB’LERDE BULUNMA SEBEBİM İLİMİZDE SANAYİNİN GELİŞMESİ GEREKİYORSA BUNA ÖNCÜLÜK ETMEMİZ LAZIM BUNDANDIR

OSB’ler de görev almamızın sebeplerini sizinle paylaşmak istiyorum. Daha önceki çalıştığım Kütahya’da, Tokat’ta hem de Kayseri de OSB’lerin tamamında görev yaptım. Müteşebbis heyeti başkanlığı yaptım. Yönetimlere çok fazla girmek istemiyordum ama arkadaşlarımız isteği üzerine yönetime de girdim. Amacım şu bir ilimizde sanayinin gelişmesi gerekiyorsa buna öncülük etmemiz lazım. Devletin vermiş olduğu imkanları veya devlet adına yapılan iş ve işlemlerde işleri kolaylaştırmak adına bizim buralarda olmamız gerektiğini düşünüp o nedenle de bu işin içine girip bizzat katkı sağlamak istedim.

 BÜROKRASİDE TANIDIĞIMIZ KİM VARSA ÇALIŞTIĞIMIZ İLLER İÇİN BİR AYRICALIK YAPMALARINI İSTEDİK

Biz bugün bildiğiniz gibi devlet olarak fabrika yapmıyoruz. Devletimiz tarafından, İllerin kalkınması ve gelişmesi için alt yapıyla ilgili destekler veriliyor. Onun dışında bölgelere göre illere göre verilen, düzenlenen teşvikler var. Bu teşviklerin dışında bizim yapabileceğimiz katkı varsa bunun kullanılması gerekiyor. Ben bunu hem Bucak’ta hem Merkezdeki OSB’lere dahil olmak üzere çalıştığımız illerde kullanmaya çalıştım. Ankara’daki bürokraside tanıdığımız kim varsa çalıştığımız iller için bir ayrıcalık yapmalarını istedik ki zaman zaman insiyatif kullandık bunu da illerimiz adına değerlendirdiğimizi düşünüyorum.

 BUCAK OSB İÇERSİNDE SICAK ASVALT ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYORUZ, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE KÖYLERİMİZDE ÖNCELİK KÖY GRUP YOLLARI OLMAK ÜZERE SICAK ASVALT ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEĞİZ.

Burada Bucak OSB ile ilgili asfaltla ilgili sözleşme benden önce imzalanmış. Yapmak bizim dönemimize nasip oldu. Arkadaşlarımız gece gündüz demeden çalışıyor. İlk başta biraz acemiliğimiz oldu. İlk baştaki acemilikten sonra yeni iş makinalarıyla daha verimli bir şekilde çalışmaları devam ettiriyoruz. Artık kağıt gibi mermer yapabilirisiniz. Kırılmadan taşıyabileceğiniz şekilde asfalt yapmış olacağız.

Özellikle bu yıl sıcak asfalt çalışmasını köylerimizde yapacağız. İlk planda Köy gurup yollarında sıcak asfalt yapacağız. Bunun içinde iş makinalarını yeniledik. Hem yeni asfalt plentini kurduk. Plentle birlikte makinaların tamamını da yeniledik. Ekibimizle başlıyoruz, kısa zaman içerisinde elimizdeki kaynakları azami seviyede kullanmak suretiyle belki az bir ulaşım sağlayacağız ama altyapıyı sağlam yapacağız.

BİZ BU ASFALTI YAPARKEN ÖNEMLİ BİR YATIRIMI YAPIYORUZ. BİZİM RİCAMIZ TONAJLARLA İLGİLİ HUSUSLARA RİAYET ETMENİZ.

Mermer sektöründeki arkadaşlarımızdan ricamız şudur. Biz bu asfaltı yaparken önemli bir yatırımı yapıyoruz. Bu zamana kadar yaptığımız statik asfaltın maliyeti düşüktü. Sıcak asfalt onun iki katı fiyatında. Bizim ricamız tonajlarla ilgili hususlara riayet etmeniz. Bu milli servet bütün arkadaşlarımız fazla para kazansın canı gönülden isterim. Ben Mermer sektörünün en iyi şekilde gelişmesini, elimizde bu kadar milli servet varken dışarıya borçlanmamamız gerektiğini düşünen birisiyim. Bizim bu kadar milli servetimiz varken yıllarca IMF’den borç aldık. Faiz ödedik yıllarca. Emeğimizle  topladığımız paranın çoğunu faize yatırdık. Çok şükür bugün borçlarımız bitti. Ama biz devlet olarak 500 milyar dolar ihracat hedefi koyduysak bunu gerçekleşmesi içinde elimizdeki bütün imkanları azami seviyede kullanmamız lazım. Bunu ilimize Cenabı Hak vermiş. Daha önce çalıştığım Kütahya’da 35 çeşit maden vardı. Bunları değerlendirmemiz lazım. Bunlarla ilgili iş ve işlemlerin kolaylaştırılması lazım. Geçen en son Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek ilimize gelindiğinde bazı arkadaşlarımız geldiler. Ticaret ve Sanayi odasında arkadaşlarımızın taleplerini önce vilayette kısada olsa konuşmuştuk ama birinci ağızdan kendileri ile görüşülsün diye bir toplantı yapıldı ve orada söylenildi. Sektörün gelişmesi katma değerin ilimizde kalması, farklı düzenlemeler yapmak suretiyle bir takım iş ve işlemlerin daha fazlasının burada yapılmasıyla ilgili kısa bir değerlendirme yapıldı.

 KAMUNUN MENFAATİNE  İŞ VARSA DEVLETİN MALINI DA ARACINI DA KULLANMAK DA BİR SAKINCA GÖRMÜYORUM.

Bizim özellikle yeni yaptığımız yollarda OSB dahil olmak üzere, OSB benim ilk geldiğim dönemde tozun toprağın içindeydi dışardan herhalde bir  müşterini getirdiğiniz zaman şahsen utanırdınız. Bugün OSB Müteşebbis heyeti toplantısı öncesi biraz gezdik, birkaç yerlerde kaldırımla ilgili çalışmalarımız bitmek üzere. Onlarda tamamlandıktan sonra ince asfalt işte havalar yarın düzgünse yarın dökeceğiz. Malzemesi hazır bekletiyoruz. Onun dışında da bizim devlet imkanları varsa bunları kullanalım istedik.

Kamunun menfaatine  iş varsa devletin malını da aracını da kullanmak da bir sakınca görmüyorum. Bunu gayet açıklıkla söyleyebilirim. Kişi ile ilgili olursa orada olmam çünkü kişiye özel ayrıcalık yapmakta olmaz. OSB ile ilgili geldiğimiz günden bu tarafa da aşağı yukarı bütün toplantılarda da söylemişizdir. OSB’ler ticari işletmedir. Kendi şirketinizi nasıl yönetiyorsanız. Burayıda aynı şekilde yönetmek zorundasınız. Bizler geçiciyiz. Bunu bilin. Yaptığımız her hizmet, yaptığımız her işlem yarın sizler için sizlerin yönetimiyle beraber, bundan sonra yönetecek olan sizlersiniz. Sizlere hazırlıkdır. Bugün bir Organizede farklı diğerin de farklı yönetim olsun istemiyoruz. Tamamını tekbir düzen içerisinde muhasebesinden yönetimine varıncaya kadar, en son aldığımız karar da OSB’de çalışan arkadaşlarımızın ücretleri aynı olmasını istedik. Birisinde farklı diğerinde farklı olmasın istedik. Hangi iş yerine göre süresine göre hesap edin, devlette nasıl bir şey yakalamışsak burada ki iş ve işlemlerde hiç kimse mağdur olmadan aynı şekilde ücretine varıncaya kadar tek tek hesap ediyoruz.

 BİZ OSB’LERDE İŞLERİN KOLAYLAŞTIRILMASI YÖNÜNDE BULUNUYORUZ, BÜROKRASİNİN DIŞINDA YÜRÜTÜLMESİ GEREKEN İŞLERDE BUNU SİZİNLE BERABER YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ.

Diğer iş ve işlemlerde de gelen taleplerde, sizden gelen taleplerde hem müteşebbis, hemde yönetimdeki arkadaşlarımız var sizlerde biliyorsunuz.  Bizler tamamen buradaki işin daha çok nasıl yönetilmesi gerekiyorsa işleri kolaylaştırılması yönünde buradayız, bürokrasinin dışında yürütülmesi gerekiyorsa bunu sizinle beraber yapmaya çalışıyoruz. Bu nedenle gönlünüz rahat olsun.

Bu zamana kadar olan müteşebbis heyeti toplantılarına, sizlerle iş ve işlemleri olan daire amiri arkadaşlarımızla beraber geliyoruz. Sıkıntımız oldu çözemedik gibi bahane üretmeyelim diye varsa sıkıntılarınızda buradaki arkadaşlarımıza birinci ağızdan söyleyebilirsiniz. İŞ KUR’undan SGK’sından KOSGEB’inden Sanayi ve Ticaret Müdürüne varıncaya kadar tüm arkadaşlarımız bütün toplantılarımıza katılıyorlar bilginiz olsun. Bundan sonraki müteşebbis toplantılarını da aynı şekilde arkadaşlarımız gelir sorunları olan, problemleri olan varsa onlarla paylaşabilirsiniz.

 Organizede belli bir düzenleme yaptık inşallah ilk aldığımız kararla beraber yeni bir tak ve güvenlik kapısı yapacağız. Arkadaşlarımızla aldığımız kararla beraber bir logo oluşturalım diyoruz. Bucak OSB’nin dışarı da temsil edilebileceği ve kullanabileceği bir logo ile beraber girişten itibaren artık burası standartları belli olmuş belli bir seviyeye ulaşmış ve burası Organize Sanayi Bölgesidir denilebilsin düşüncesiyle yollardan sonra. Hatta yolların levhası ve çizgisiyle beraberde tamamlayacağız inşallah.

Atıklar büyük problem. Özellikle mermer sektöründe nereye döküldüğü belli olmadığı zaman toz topraktan yine kurtulamıyoruz. Asfalt yaparken toz topraktan kurtulmak istedik. Bundan sonra atıkların belli alanlara dökülmesi, onun haricindeki yerlere dökülmemesi, asfalta çamur buluşturmamız lazım. Duvarlarını tamamlamayan firmalarımızın duvarlarını tamamlamaları lazım. Herkes üzerine düşeni yapması lazım.

 ALINAN KARAR DOĞRULTUSUNDA KALAN PARSELLERİN İHALE YOLU İLE SATILMASINA KARAR VERDİK BUGÜN.

Özellikle 15 Temmuz’dan sonra ekonomide biraz daralmalar var. Ekonomideki daralmalardan dolayı bazı kararlar alındı. İnşallah kısa süre içerinde artık bu ekonomik daralma dahil olmak üzere önümüzdeki sıkıntılar bertaraf olur. Önümüzü çok daha rahat görür sizler güzel işleri çok daha hızlı bir şekilde başarırsınız. Hem ticaretiniz, hem de iş ve işlemlerinizi çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Onu sağladıktan sonra zaten bunları dememize bile gerek kalmadan sizlerde duvarlardaki eksiklikleri gidereceksiniz. Bizim baştan söylediğim işletme mantığıyla yürütme düşüncesinden hareketle bazı hususları sizlerle paylaşayım. Uygulamada yaptığımız arsa tasisi bedellerinin ödenmesinden, elektrik bedelinin ödenmesinden, diğer katkılardan bir arkadaşa farklı uyguladığımız zaman diğer arkadaşın hakkını biz üstlenemeyiz. Yarın bunun vebali sorumluluğu bize ait değil size aittir bunu paylaşayım. Burasını tamamladıktan sonra yönetimi biz size bırakacağız. Alınan karar doğrultusunda kalan parsellerin ihale yolu ile satılmasına karar verdik bugün. Bize müracaatlardan o bölgedeki sanayiye uygun tesisler yapılması şartıyla. Bizim organize sanayinin kimliğine uygun tesisler için ön inceleme yapacağız. Uygun olanları ihaleye alıp arsaları onlara vereceğiz.  Buna önümüzdeki günlerde başlayacağız.

 BİR DİĞER KONU CUMHURBAŞKANIMIZIN BAŞLATTIĞI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ. SİZLERDEN İSTİRHAMIMIZ ÜZERİMİZE DÜŞEN BU SORUMLULUĞU DA DEDİĞİM GİBİ GEREKTİĞİNDE BİR TAS ÇORBAYI PAYLAŞMAMIZ GEREKİYOR.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı İstihdam Seferberliği ile ilgili birkaç hususu da paylaşmak istiyorum. Biraz önce söyledim 15 Temmuz darbe girişimi ile beraber  özellikle bu yıl içerisinde ekonomide görülen bir daralma var. En son açıklanan Türkiye geneli işsizlik oranı 12,7’ye çıktı. Bir önceki ay oran 12.2’ydi, 12.7’ye çıktı bu hepimizin  içinden geçtiği süreç, çok şükür gerçekten bunu inanarak söylüyorum. Devlet idaresinde herhangi bir aksamaya sebebiyet vermeden ekonomide belli kurumsal yapılar oluşturulduğu için bu kadar travmaya rağmen ucuz atlattık diye düşünüyorum. Turizmin bıçak gibi kesildiği özellikle bazı ürünlerin ihracatında büyük sıkıntılar yaşadığımız ki sektör itibariyle çoğunuzu ilgilendiren orta doğu piyasası da aşağı yukarı bitti gibi belli bir düzeye geldi. Bu daralmadan kaynaklanan ülkenin geneliyle ilgili bir sıkıntı oldu. Ancak çok şükür çok fazla sosyal travmayı oluşturmadan çözülme yönünde gayret var. Hepimiz de var, bu bağlamda da bu istihdam seferberliğiyle ilgili belki bugün çok fazla kar etmesekte  ama yarın bu ülkede sosyal barışı sosyal hayatı bozmadan biz bu travmayı atlatacaksak bu fedakarlığı hepimiz yapmamız gerekiyor. Devlet kurumları da dahil olmak üzere bunu yapmaya çalışıyoruz. Sizlerden bu konuda hassasiyet bekliyoruz.

 İstihdam seferberliği ile ilgili yeni işçi istihdam edildiği takdirde sadece maaşı siz ödüyorsunuz diğer giderlerin tamamını devlet ödüyor. Artı yılbaşından önceki son istihdam edilen kişi sayısı ve aldığınız kişilerin iş kur üzerinden almak suretiyle bu haktan istifade edebiliyorsunuz. Diğer şartları burada söylemeyeyim arkadaşlar fabrikalarınıza gelip sizinle paylaşacaklar. Sizlerden istirhamımız üzerimize düşen bu sorumluluğu da dediğim gibi gerektiğinde bir tas çorbayı biz paylaşmamız gerekiyor.

 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü. Üç yılda Çanakkale’de Vali Yardımcısı olarak görev yaptım.  O bölgeyi de Gelibolu Yarım Adasını da iyi biliyorum. Her ziyarete gittiğimizde, her ziyaret esnasında bir daha ağlamışımdır. Bölgenin tamamında 253 bin söylenen rakam Şehit var. O siperler gördüğünüz zaman çoğunuz gitmişsinizdir, insanların süngülerle birbirini öldürebileceği kadar yakın. Ölümü bile bile insanlar oraya gitti, orada sabah içilen çorba hoşaftı. 100 yıl önce bu ülkede oynanan oyun şuan tekrar oynanıyor. 100 yıl önce nasıl Almanya, İngilizleri, Yenizellanda aklınıza neresi gelirse gelsin, itilaf devletleri toplanıp İstanbul’u işgale geldiğinde Çanakkale’den geçit vermedik. Ben 100 yıl önce bu bölgede orta doğu dahil olmak üzere nasıl bir harita çizilmeye çalışılmışsa ki o tarihten sonra biliyorsunuz orta doğuda yeni haritalar ülkeler, ülkecikler oluşturuldu ve o planlayan ülkeler oraları bu zamana kadar yönettiler.

 15 TEMMUZDAN SONRA HEPİNİZ YAŞADINIZ TÜRKİYE’NİN EKONOMİSİNİ ALT ÜST ETMEK İÇİN DÖVİZLE NASIL OYNANDIĞINI GÖRDÜNÜZ

Ama baktılar ki bu sistem böyle devam etmiyor. Tekrar benim kendi tabirime göre imar kanununa göre 18. Madde hamur kanunudur.  Tekrar hamur yaptılar. Bu hamuru karıştırmak için kepçe olarak PKK’yı kullandılar. Kepçe olarak DEAŞ’ı kulandılar. Kepçe olarak başka örgütleri kullandılar. Oradaki demokratik yapı dahil olmak üzere tamamını alt üst ettiler. Bu alt üst etmeden sonra o bölgede tekrar pasta kesecekler. Bu pasta kesim esnasında da güçsüz bir Türkiye’nin, söz söyleyemeyen bir Türkiye’nin o bölgede hakim olamayacak bir Türkiye istiyorlar. Onun için içimizi karıştırdılar. 15 Temmuzla beraber bu ayyuka çıktı. 15 Temmuzdan sonra hepiniz yaşadınız Türkiye’nin ekonomisini alt üst etmek için dövizle nasıl oynandığını gördünüz. Bu hala devam ediyor. Nasıl geçen Türkiye’deki  halk oylamasıyla ilgili yabancı ülkedeki bir gazete veyahutta gazeteler, ne oy vermemizi onlar söylüyor. Ben sanamı kaldım. Ben düşünür ne karar vereceğimi kendim bilirim. Ben kendi vatandaşıma şöyle karar ver diyemiyorum, demem de.  Ama bir İngiliz gazetesi, bir Alman gazetesi Türkiye de kimin nasıl karar vermesiyle ilgili karar veriyor. Benim Bakanımı orada alıkoyuyor ve sınır dışı ediyorlar. Yaptığı hiçbir eylem yok, işlediği hiçbir suç yok. Buna rağmen benim ülkemin içişlerine müdahale etmeye çalışıyorlar. Onun için bizim benim kendi kişisel görüşüm olarak söylüyorum. 15 Temmuz darbe girişimi ile beraber kullanılan eller taşeronlar farklı olabilir ama hala daha aynı süreci devam ettiriyorlar ve Türkiye nin bu bölgedeki etkisini ortadan kaldırmaya çalışma devam ediyorlar. Buna ekonomi dahil olmak üzere, Ülkemize yapılan iş ve işlemlerdeki fiili müdahaleler dahil olmak üzere devam ediyor. Bundan sonrada devam edeceğini düşünüyorum. Eğer Suriye de ortalık düzelmeden Kuzey Irak ta dahil olmak üzere Türkiye de huzurlu bir şekilde yaşayacağımızı ben düşünmüyorum. Türkiye’yi karıştırmak için de her gün bir gerekçe bulacaklardır. İçimizde yetiştirdiğimiz hainlerde bulunduğu sürece de gerek içeriden gerekse dışarıdan hazır kıta bekleyen haçlı ruhu hala mevcut. 

TEK YUMRUK OLALIM. İNŞALLAH BUNU DA HEP BERABER BAŞARIRIZ.

Bizim ekonomi, siyasi, diplomatik olarak da kuvvetli olmamız lazım. Tek yumruk olalım. İnşallah bunu da hep beraber başarırız.  Bu vesile ile iş ve istihdam da çünkü istihdam edilen kişi sayısında her yıl yeni doğanlarıda düşündüğünüzde  milyon kişiyi istihdam etmemiz gerekiyor. 600 bine düştüğü anda 400 bin çıkıyor. Bunu bizim arttırarak devam ettirmemiz lazım. Aslında devletimizin bugüne kadar uygulamış olduğu teşvik sistemleriyle beraber insanlarımızın yaşadıkları bölgede, belli bölgelerden göç olmaması içinde bazen durağan hale geldik bazen ivme kazandık. Bu durağan zamanı da inşallah hep beraber atlatırız. Ben hepinize teşekkür ediyorum. dedi

 Vali Yılmaz konuşmasının ardından sohbet ortamında geçen programda Bucak’lı İş Adamları ile bir süre sohbet ettikten sonra Bucak’tan ayrıldı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın