Matematik Sokağı ile Burdur’da bir ilk

MAKÜ Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Yusuf Ünal, Büşra Çalışkan ve Sezgin Çağlar “Matematik Sokağı” projesi gerçekleştirerek, Burdur’da bir ilke imza attılar. Yapılan çalışma ile  TÜBİTAK 2209 Projesi ve Öğretmenlik Uygulaması kapsamında, Yrd. Doç. Dr. Burcu Durmaz ve  Dr. Ramazan Gürel danışmanlığında ilde bulunan Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Ortaokulu’nda “Matematik Sokağı” projesi gerçekleştirilerek, Burdur’da bir ilk gerçekleştirildi.

Proje kapsamında genç öğretmen adayları Yusuf Ünal, Büşra Çalışkan ve Sezgin Çağlar öğrencilerin sadece derste değil günlük yaşamda da koridor üzerinde çeşitli geometrik şekiller ve formüller aracılığıyla gizli olarak da öğrenmelerine hizmet etmeyi amaçladıklarını belirttiler. Ayrıca, ders aralarında ve öğle aralarında da öğrencilerle çeşitli zeka oyunları oynamak için oluşturulan köşede onlarla hem oyun oynamak, hem de matematiği sevdirmek anlamında hizmet etmenin önemine değindiler. Yapılan bu Matematik Sokağı ile öğrencilerin hem bilgilerinin taze kalması sağlanıyor, hem de  öğrencilerin matematiğe olan ilgisinin artmasına vesile oluyorlar.

Proje kapsamında Üniversite Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Burcu Durmaz açıklama yaptı; “Meslektaşım Dr. Ramazan Gürel ile birlikte bu projenin danışmanlığını yapıyoruz. Öğrencilerimiz bize bu fikirleri ile geldiler, buna benzer uygulamaları sosyal medyada farklı şehirlerde olduğunu görüyoruz. Ama bu Burdur’da bir ilk olarak gerçekleştirdik. Bu projede biz sadece danışmanlık yapıyoruz. İşin çoğunu öğrencilerimiz yaptılar.”

Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ramazan Gürelde’de projeye ilişkin; “Bu projede iki adım var. Öğrencilerimiz burada bu uygulamayı yaptılar, biz de bunun etkisine bakacağız. Burada bir anket uyguladık ve katılan öğrencilerin matematik sunumlarını ölçtük. İki ay sonra da tekrar ölçeceğiz. Bu oluşan farklılığa göre bizim bir de kontrol gurubumuz var. Bunu da Kemal Solmaz Ortaokulu’nda yapıyoruz. Buradan öncelikle her iki okulun da idarecilerine, müdürlerine, öğretmenlerine teşekkür etmek istiyorum. Onlar bizlere destek oldular, bu olanağı sağladılar. Bu çalışmayı bizler Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresinde de sunacağız. Buradan bizler olumlu dönütler alabilirsek, Burdur’da diğer okullara da yöneleceğiz. Diğer okullarda da bu çalışmayı devam ettirebiliriz. Öncelikle sonuçlara bakmamız gerekiyor, ama öğrencilerden aldığımız yorumlar olumlu yönde. Şuan Burdur’da tek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ortaokulu’nda uyguluyoruz ve  inşallah bu uygulamayı diğer okullarda da devam ettirebiliriz” dedi.

Uygulamanın yapıldığı okulda 8. Sınıf öğrencisi olan Tuğba Taş  açıklama yaparak “Matematik sokağı Özellikle TEOG sınavına giren öğrenciler için görsel hafızalı bir uygulama. Bu uygulama TEOG öğrencilerinin stresini bir nebze de olsa azaltıyor. Bizler de TEOG öğrencisiyiz ve Matematik Sokağı ile birlikte unuttuğumuz bazı bilgileri yeniden hatırlamaya başladık” bilgisi verdi

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın