Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Genç Liderler Topluluğu üyeleri, NİŞANTAŞI ve Bahçeşehir üniversitesi öğretim görevlisi, Network Republic Şirketinin kurucusu ve CEO'su, Türk Amerikan İşadamları Derneği Eski Genel Sekreteri ve Danışmanı, Ulus Üniversitesi Kurucu Başkanı Dr. Turgay Aksoyer'i Burdur'da konuk ettiler. MAKÜ İİBF Konferans Salonu'nda öğrencilerle biraraya gelen Aksoyer, "Girişimcilikte stratejik yönetim ve networking" başlıklı konferansta, etkili iletişim ve azmin başarıya giden yoldaki önemini anlattı.

Girişimcilikte iletişimin önemini aktarıp, "hedeflerinizi bağlantılarınızla tasarlayın, network haritanızı oluşturun, asansör cümlesi bulun, tanışmaya hazırlanın, sosyal ağları kullanın ve tanının" gibi başlıklar üzerinden İktisadi ve İdari Bilimler öğrencilere önemli değerlendirmeler yapan Dr. Turgay Aksoyer, "Network bilgisayar ağ sistemi, Netwoking ise tanışma, tanıştırma ve tanınma sanatı olarak tanımlanıyor. Netwoking insan kullanmak değil, Bu Amerika'da ders olarak anlatılan bir bilgi. Sizlere de tavsiye ederim, çok iyi bir Networking olun. Çaldığınız kapıları ne sertifikalar, ne diplomalar açacak. Amerika'da yapılan bir araştırmada işe giren kişilerin %70'i tanıdık vasıtası ile giriyor. Bunun sebebi Amerika'daki insanlar, güvendikleri kişilerle çalışmak ister ve çalışacak kişinin referansı kontratıdır, garantisidir. Böyle bir aşamada kuvvetli bir Netwrok'ünüz olmadığında Türkiye'nin en iyi üniversitesinden mezun olsanızda sıkıntı yaşayacaksınız." dedi.
Networking nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi veren Dr. Turgay Aksoyer, "İnsanlarla konuşmaktan, insanlara mesaj atmaktan korkmayın. İnsanlarla tanışmaktan da korkmayın ve bir asansör cümleniz olsun, Asansör cümlesi, Amerikan yönetim sisteminde bir unsur. İnsanları 30 saniyede hafızaya kaydedebiliyor. İnsanların birbirlerini hatırlatması için mutlaka asansör cümleleri olmalıdır, Asansörde 30 saniyede karşınızdakinin hafızasındada kalacak şekilde tanışıyorsunuz. Tanıştığınız kişiden 30 saniyede kartvizitini alabiliyorsanız ve daha sonra mail atabiliyorsanız, iş isteyecek konumdasınız demektir. Asansör cümlesi çok önemli, İyi bir yatırımcı çekmeniz için iyi bir iş planınızın olması ve kişiyle kontağa geçebilmek için açık ve net konuşarak onu etkilemek gerekiyor." sözleriyle düşüncelerini paylaştı.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın