MAKÜ önümüzdeki 4 yılın stratejik vizyonunu çizdi

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, "Ürettiği bilgi, gerçekleştirdiği proje ve yetiştirdiği araştırmacı insan kaynağı ile yerel kalkınmaya odaklanmış, bölge ve ülkesinin gelişimine ışık tutan ve katkı sağlayan bir üniversite olacağız" diyerek, üniversitenin 2017-2021 Stratejik Vizyonunu açıkladı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin 2017-2021 Stratejik Vizyon Belgesini açıklamak için Rektörlük Senatı Toplantı Salonunda basın mensuplarıyla biraraya gelen Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, önemli değerlendirmeler yaptı. MAKÜ'nün tanımlamasını "Bölgesel kalkınma üniversitesi; Kent-Akademi iletişimi yüksek üniversite; Tüm bireyleri ile mutlu üniversite; Gerişimci yetiştiren girişimci üniversite; Meslek edindiren bölümler ve eğitim; Bölgesel, tarihi ve kültüren değerleri ile değerli bir üniversite" olarak yaptıklarını söyleyen Rektör Korkmaz, akademik gelişimi, yerel ve bölgesel kalkınmaya desteği, bilinirlik ve marka değeri artırma çabası ile uygulamalı eğitim ve girişimciliği yükseltmeye yönelik çalışmaların artacağını aktardı.
Öğrenci, akademisyen, idari personel ve Burdur paydaşlarının memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı amaçladıklarını belirten MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, bölüm ve program sayısını artırarak, bu yıl 27 bin 500 olan öğrenci sayısını, 2019'da 43 bine, 2013'te ise 60 binin üzedire çıkarmak istediklerini, fiziksel, teknolojik ve bilimsel olanakları geliştirerek, Ar-Ge kapasitesini yükseltip, bilimsel yayın ve proje sayısını artırmak istediklerini vurguladı.
MAKÜ Rektörü Korkmaz, FETÖ Soruştarmasında üniversiteden 35 kişinin alındığını, 18'inin tutuklandığını, 2 kişinin gözaltında olduğunu, 12'sinin adli kontrol şartıyla bırakıldığını, 2 kişinin ise hala arandığını belirtip, 15 Temmuz süreciyle ilgili değelendirmelerini yaptı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin 2016-2017 Akademik yılına nasıl başladığını aktaran MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, geçtiğimiz yıl 23 bin seviyesinde olan öğrenci sayısının, bu yıl 28 bine ulaştığını söyledi. Tespit edilen bazı sorunları kamuoyuyla paylaşıp yetkililere seslenen Rektör Korkmaz, ulaşım ve gıda sektöründeki bazı eksiklerin altını çizdi.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2017-2021 Stratejik Vizyon Belgesinin ayrıntılarına paylaşan Rektör Korkmaz, "Üniversitemizin Stratejik Vizyon belgesini oluşturacağımızı ve üniversitemizin geleceğini de buna göre şekillendireceğimizi ifade etmiştim. Stratejik planlar bildiğiniz üzere kamu kurumlarının Kalkınma Bakanlığı'na sunmak zorunda oldukları planlardır. Yönetimler ister önceki yönetimlerini devam ettirirler, isterlerse de yeni bir plan yapabilirler ya da revizyon yapabilirler. Biz revizyon yapmayı tercih ettik. Kendi düşüncelerimizi, görüşlerimizi de içine koyarak, üniversitemizin stratejik vizyon belgesini oluşturduk. Artık hızlı bir büyüme ve gelişme evresine girmiş olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin, 2016-2019-2023 olmak üzere üç ayrı rakamını sizlerle paylaşacağım. 2016 zaten gerçekleşti. 2019 ve 2023'ü de biz daha önce söylemiştim, öğrenci gelişim projeksiyonunu ortaya koyacağız ki, Burdur'daki hemşerilerimiz, iş adamlarımız, esnaf ve ticaret erbabımız yatırımlarını ve gelişme süreçlerini buna göre şekillendirsinler diye öncelikle ana yaklaşımımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Buradaki vizyonumuz, MAKÜ ürettiği bilgi, gerçekleştirdiği proje ve yetiştirdiği araştırmacı girişimci insan kaynağı ile yerel kalkınmaya odaklanmış, bölge ve ülkesinin gelişimine ışık tutan ve kalkınmasına katkı sağlayan bir üniversite vizyonuyla kendimizi tanımlıyoruz. Burada kast ettiğimiz, vurgu yaptığımız konu ise üniversitenin bilgi üretme kapasitesi ve insan kaynağı yetiştirme ve sahip olmuş olduğu akademik insan kaynağı birikimi ile bölgesine, yerele yani Burdur'a katkı koyması , bizim asıl odaklandığımız nokta budur, biz esas olarak yerel kalkınmaya odaklanıyoruz. Bununla birlikte elbette buradan ürettiğimiz değer ve bilgi, ülkemizin gelişmesine de katkı verecektir, çok geniş anlamda bakacak olursak da evrensel nitelikte de değerler üretmeye çalışacağız. MAKÜ bu anlamda kendisini bölgesel kalkınma üniversitesi, kent, akademi iletişimi yüksek bir üniversite, tüm bireyleriyle mutlu bir üniversite, girişimci yetiştiren girişimci bir üniversite, meslek edindiren bölümler ve eğitim kurumlarının sahip olduğu bir üniversite, bölgesel, tarihi ve kültürel değerleri ile kendince bir değer ifade eden bir üniversite olarak tanımlaya çalıştık." dedi
Lokantalar denetlensin taşımacılıkta alternatif bulunsun
"2-3 TL'ye bir kişinin et temelli öğününü tamamlayacağı yerler var. Bunların sağlıklı koşullarda mümkün olmaması lazım. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün bunun denetimlerini artırması, Burdur Belediyesinin ise ruhsatlandırmada titiz davranması gerektiğini düşünüyorum" diyen Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, ulaşım sorunuyla ilgili de "Problemleri çözemiyoruz. Otobüs kooperatifiyle zaman zaman biraraya geliyoruz. Kampüs içi ve şehir-kampüs taşıma sorunlarını görüşüyoruz. Üniversitede tek bir merkezde öğrenciler inip, fakültelere transfer olacaklar yada yürüyerek kısa mesafelere devam edecekler. Bunlarla beraber öğrencilerimizin şoförlerin kendilerine yönelik davranışlarından duyduğu şikayetleri ısrarla dile getirmeye devam ediyor. Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz'le iyi bir diyalogumuz var, yeni alternatifler oluşturulmasında görüşlerimi kendisiyle paylaştım. Ama şehir bizim ulaşım sorunumuzu çözemezse, biz istemeyerekte olsa kendi sorunumuzu çözmek durumunda olacağız. Bu bizim yerel odaklı çalışmalarımıza ters ama öğrencilerimiz için hukuki süreçleri zorlayarak bu işi yaparız. Kooperatif gelip bu işi çözmeli" dedi.
Konakmala sorunu yok
Konakmala sorunuyla ilgili bir problemin olmadığını ifade eden Rektör Korkmaz, "KYK'ya ait 2 yurt %60 seviyede. Yurtta boş yer varsa, şehir öğrencinin konaklama ihtiyacını gideriyor demektir. Ama gelecek yıllarda sıkıntıların oluşmaması için 1500 kişilik yeni yurt çalışmalarımız önümüzdeki yıl tamamlanacak." diyerek, gelişmeleri paylaştı.
MYO'ları güçlendireceğiz
Meslek Yüksekokullarındaki eğitimleri eleştiren Rektör Korkmaz, "MYO'ya öğrenci gönderip, sanal sınıflarda öğretmenlerin piyasayı bildiği kadar öğrencilerimiz piyasayı öğreniyor. Bu yıllardır büyük bir problem. Biz bu durumu ortadan kaldırıp, uygulamalı eğitimle bunu çözeceğiz. Almanya mesleki eğitim konusunda çok önemli bir yerde duruyor. Biz Almanya'ya giderek, bu çalışmaları inceleyip, Burdur'da da bunu uygulamaya koyacağız" dedi.
2023'te 60 bin öğrenci
2016-2017 Akademik Yılına 28 bine ulaşan öğrencisiyle başlayacağını belirten Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, bu öğrencilerin 17 bini şehir merkezinde, 11 bini ilçelerde eğitimlerini südüreceğini, 2019'da 43 bin öğrenci hedeflediklerini, 2023'te ise 60 bin öğrenciye ulaşmayı planladıklarını, 37 bininin şehir merkezinde olacağını, 60 bin öğrencinin 33 bininin lisans eğitimi, 21 bininin ise MYO'larda eğitim göreceğini, 6 bin öğrencinin ise lisans üstü eğitim alacağını paylaştı. Bu yıl MYO ve Lisans programlarında 9 bin kontenjan açıldığını, 8 bin 680 öğrencinin kayıt yaptırdığını söyleyen Rektör Korkmaz, en çok öğrenciyi Antalya, Denizli ve Isparta'dan aldıkların açıkladı.
Yerel ve Bölgesel kalkınma hedefi
Üniversitenin dış paydaşları ile işbirliğinin niteliğini ve niceliğini artıracak, bölgenin sektören sorunlarına yönelik çözüm önerilerini geleştirecek, Burdur'un sosyla ve ekonomik potansiyelini açığa çıkaran ve değerlerini aktıran projeler geleştirmeyi hedefleyerek, yerel ve bölgesel kakınmayı destekleyeceklerini söyleyen Rektör Korkmaz, "Üniversitenin akademik gelişimini sektörel gelişimle entegre edeceğiz. Burdur tarım ve hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu bir şehir. Bizde süt ve et ürünlerinde yeni katma değerlerin üretilmesi, Burdur'daki markaların ulusal çapta yükselmesi için çalışmalarımızı sürdürüp, bununla ilgili bölümlerin açılmasını sağlayacağız" dedi.
Uluslararası işbirliği artacak
Ulusal ve uluslararası ölçekte diğer üniversiteler ile işbirliği sayısını artırmayı marka değerini aktırmada önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiren MAKÜ Rektörü Korkmaz, ulusal ve uluslararası medyada görünürlüğü artırmak, dünyada ve Türkiye'de yapılan üniversite sıralamalarında üst sıralamada yer almak istediklerini belirtip, "Girişimci öğrenci yetiştirmek, yenilikçi ve girişimci üniveriste endeksine girmek, uygulamalı eğitimi geliştirmek önemli hedeflerimizden" dedi.
Güçlü olmalıyız
15 Temmuz Darbe Girişimiyle ilgili değerlendirmelerini paylaşan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, "Ülkemiz 15 Temmuz gecesi diye bir milat durumuyla karşılaştı. Milli birliğimiz ve beraberliğimizle, ülkemizin geleceğine, Türk toplumunun bu coğrafyada varlığına karşı yürütülmüş bir uluslararası destekli, içimizden yetişmiş hainlerle yapılan girişimin üzerinden 1 aydan fazla süre geçti yeni nefes almaya başlıyoruz. Bu gibi haince girişimler bizlerin ne kadar fazla çalışmamız gerektiği konusunda bir sonuç çıkarıyor. Yoksa ülkemizin ekonomik, sosyolojik ve kültürel olarak zayıflığı, içimizdeki sosyal bünyemizdeki sıkıntılar esasında tıpkı bir biyolojik bünye gibi bir takım hastalıkların, hastalıklı yapıların yerleşmesi için zemin oluşturuyor. Bu süreçten çıkardığımız en büyük ders, bence en büyük sonuç; Sosyal bünyemizin bunun ekonomik ve siyasi bileşenleri ile birlikte çok güçlü olması gerektiğidir. Eğer bu sonucu atlarsak, yine 15 Temmuz öncesindeki klasik davranış ve yönetim biçimlerine dönersek, şundan emin olmamız lazımdır ki; Bir müddet sonra A yada B fark etmez başka hastalıklı yapıların bünyemizde yeşermesine ve gelişmesine müsade etmiş oluruz. Siyasi farklılıklarımız, ideolojik farklıklarımız olacaktır bunların hepsi olacaktır, çok doğaldır olacaktır ancak ülkenin geleceği ve yönetimi konuları masaya yatırıldığında bu farklılıkların bir tarafa bırakılarak milli irade yansımasını da sergilemek zorundayız. Onun için biz de üniversite olarak bu anlamda bu sürece kendi adımıza katkı vermek için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Daha fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ben öncelikle 15 Temmuz gecesinde şehit olan vatandaşlarımıza, güvenlik güçlerimize ve askerlerimize Rabbimden rahmetler diliyorum, Gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Hemen peşinden de gördük zaten, bu olaydan 15 gün geçtikten sonra neredeyse bir aydır, bir buçuk aydır hiç eylem yada hiçbir faaliyet göstermeyen diğer terör örgütleri de bir anda nedense sanki böyle bir kurgunun sonucu gibi faaliyetlerine başladılar. En son önceki gece yaşadığımız Gaziantep'teki bir düğünde, bir sivil, A'dan Z'ye sosyolojik bir olayın içinde, yüzlerce insanın bulunduğu bir ortamda haince bir saldırı meydana getirildi. Öncelikle burada hayatını yitirenlere rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Esasında ülkemizin ne kadar zor bir dönemden geçtiğini de görüyoruz. Ancak bu çerçevede de bu süreçte de hepimizin çok güçlü ve birbiriyle dayanışma içinde bulunması gerektiğini düşünüyorum."dedi.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın