Esnaf Odaları Genel Sekreterine Seminer

50. Kuruluş Yıl Dönümü'nü kutlayan Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin eğitim ve değerlendirme toplantısına, 26 esnaf odasının genel sekreterin katıldığı açıklaması yapılarak, Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen eğitim ve değerlendirme toplantısı, 26 esnaf odasının genel sekreterinin katılımıyla, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesindeki bir otelde yapıldığı bilgisi verildi.
Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan'ın katılımıyla gerçekleştirilen eğitim seminerine, konuşmacı olarak, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Muhasebe Müdürü Soner Pektaş ile Yönetim ve Eğitim Sistemleri üzerine hizmet veren bir şirketin uzmanı Nazmi Tekin katıldı.

TESK uzmanı Pektaş, genel sekreterlere, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu mevzuatları ve muhasebe işleyişi konularında bilgiler verdi. Genel sekreterlerin sorularını cevapladı.
Yönetim ve Eğitim Sistemleri uzmanı Tekin, genel sekreterlere, yönetim sistemleri ve ekip çalışması teknikleri konusunda bilgiler verdi.
Birlik olarak hizmet için eğitime oldukça önem verdiklerini anlatan Başkan Recep Kalkan, yılda belirli aralıklarla eğitim seminerleri düzenlediklerini kaydetti.
Kalkan, bu yıl Birliğin kuruluşunun 50. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, bu sebeple bazı etkinlikler düzenleyeceklerini söyleyerek, "Bunların başında personelimizi eğitmek ve dinlendirmek amacıyla Afyonkarahisar ilçesinin Sandıklı ilçesinde bir program hazırladık. Konfederasyon'un katkılarıyla, eğitimci arkadaşların katkılarıyla, bir şeyler vermeye çalıştık" dedi.
50. kuruluş yıl dönümü anısı olarak personeli onurlandırmak istediklerini ifade eden Kalkan, genel sekreterlere hatıra olarak hediyeler takdim ettiklerini dile getirdi.
Eğitimlerin sürekli yapılması gerektiğine vurgu yapan Kalkan sözlerine şöyle devam etti:
"Çünkü bizim teşkilatımızın başka bir uygulama alanı yok. Yatırımcı kuruluşlar değiliz, ticari kuruluşlar değiliz. Bize, esnafın bilgilendirilmesi, personelin eğitimi, insanların eğitimi, yapabilecekleri işlere önderlik etmek, sanayide, çarşıda, pazarda onlara yardım etmek, destek olmak amacıyla, kuruluşumuzun en iyi hizmetleri vermeye çalıştığı bir ortamdayız. Bunu devam ettireceğiz."
Kalkan, konuşmasının devamında, yaptıkları ve yapmayı planladıkları projeler ve Ahilik Haftası etkinlikleri hakkında bilgiler vererek, şunları söyledi: "Düzenlediğimiz bazı etkinliklerimiz oldu. Kadınlar gününü kutladık. Kadın esnaflarımızla birlikte, birlik içerisinde kahvaltıda buluştuk. Bugün de burada bu eğitim seminerimizi tamamladık. Bundan sonra da Anneler Gününde, Burdur ve Türkiye'de ilk olan 'Esnaf Anası'nı tespit edeceğiz ve ödüllendireceğiz.
Bundan sonra yılsonuna kadar, eğitim düzeyinde olsun, sosyal düzeyde olsun, yani hangi konularda olursa olsun, yıl içerisindeki tüm etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz. Burdur Birliği'ni en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum.
Önümüzdeki Mayıs ayı içerisinde 'Ahilik Haftası' kutlayacağız. Ahilik Haftası, 13. yüzyıldan beri gelen, esnaf geleneği haline gelmiş, yasa hükmünde olabilecek kadar önemli ahlaki değerlere sahip ve geçmişimizi bugünlere getiren, topluma hizmet açısından verebileceği her türlü konuda en güzel hizmetleri veren esnaf ve sanatkarlar geleneğidir. Biz de bu geleneği sürdürmeye çalışıyoruz. Türkiye genelinde de Bakanlığın nezdinde, Birlikler vasıtasıyla devam etmektedir.
Ahilik, güzel bir gelenek, güzel adetler var. Güzel ahlak, yiğitlik, kahramanlık demektir. Bu özellikleri biz günümüzde tüm esnafa yayacağız. Hatta ve hatta, Ahilik kültürünün okullarda dahi okutulmasından yanayız. Biz bunu her yerde dile getiriyoruz. Üniversitelere girmesine inanıyoruz." Sonrasında, Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin kuruluşunun 50. Yılı anısında genel sekreterlere hediyeler verildi.
Haber: Murat Çoban

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection