Almanya’da bakkal dükkanı işleten Burdurlu Ahmet Çalışkan kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle mağdur olmanın eşiğinde. Almanlar “Je suis bizim bakkal”(Ben Bizim Bakkalım) sloganıyla sokağa dökülüp, bakkalın kapatılmasını engellemeye çalışıyorlar.

     Almanya’nın başkenti Berlin’de “Küçük İstanbul” olarak anılan Kreuz-berg Mahallesi’ndeki Kentsel Dönü-şüm çalışmalarına karşı çıkanlar, bugünlerde Burdurlu Ahmet Çalışkan’ın etrafında kenetleniyor. Mahal-le sakinleri ve mahalif basın, mahal-lede 28 yıldır bakkal işleten 55 yaşın-daki Çalışkan’ın ‘Bizim Bakkal’ adlı dükkânının, kentsel dönüşüm çerçe-vesinde boşaltılmasını engellemek için kampanya başlattı.

     Berlin Duvarı yıkılmadan önce bir işçi mahallesi olan Kreuzberg, son yıllarda sanatçıların ve müzik gruplarının rağbet ettiği, onlarca kafe ve barın ardı ardına açıldığı bir eğlence-kültür merkezine dönüştü. Ancak kent yönetimi, ‘kentsel dönüşüm’ çerçevesinde mahallede yüz binlerce Euro’luk lüks konut projelerini hayata geçirmek istiyor. Bu kapsamda, ‘Bizim Bakkal’ın bulunduğu caddedeki tüm bina ve dükkânlara da mart ayında ‘boşaltma emri’ gönderildi. Bakkal Ahmet Çalışkan, önce inşaat şirketleriyle görüşüp yeni projede dükkânını tekrar açabilmenin olanaklarını araştırdı. Ancak Çalışkan, bu yenileme için kendisinden devasa ücretler istenmesi üzerine küçük bir şok yaşadı. Bunun üzerine sokağında eylem başlatan Çalışkan, kısa sürede, kentsel dönüşümü bir “soylulaştırma” projesi olarak görenlerin büyük desteğini kazandı.

‘JE SUIS BİZİM BAKKAL’

     Şimdilerde ‘Bizim Bakkal’ın önü, haftada en az 1 gün kentsel dönüşüm karşıtı eylemlere sahne oluyor. Kalabalık, “Bu dönüşüm değil soylulaştırma”, “Bizim Bakkal burada kalacak” ve Paris’teki Charlie Hebdo saldırılarından sonra popüler olan “Je Suis Bizim Bakkal” (Ben Bizim Bakkal’ım) sloganları atıyor. Almanya’nın çok satan ‘sol’ eğilimli gazetelerinden Tageszeitung da Bizim Bakkal eylemlerine destek veriyor. Ahmet Çalışkan’ın bakkalının yıkılmasını bölgenin kültürel bir ikonunun yok olmasıyla eşdeğer gören gazetede, “Kilise kulesinin yıkılmasıyla aynı” şeklinde yorumlar yer alıyor.

14 YAŞINDAN BERİ ALMANYA’DA

     Ahmet Çalışkan, 41 yıl önce Almanya’ya çalışmaya giden ilk nesil Türkler arasında yer alan bir babanın oğlu. Ancak kendisi 14 yaşındayken Burdur’dan Berlin’e yerleşti. Burada lise eğitimini tamamlayıp babasıyla birlikte ‘Bizim Bakkal’ı açtı. Almanya’da evlenen ve biri kız 2 çocuk sahibi olan Çalışkan, bakkalını çocuklarına devretmeyi planlıyor. Bakkalının elinden alınmak istemesine ise “Bu yaştan sonra emekli maaşıyla yetinemem. Hayatımı çalışarak kazanmak istiyorum” sözleriyle karşı çıkıyor.

Kaynak: HaberTürk

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın