Salda Bisiklet Şenliği’ne katılan bisikletçiler, insan eliyle doğaya verilen zararlara dikkat çekmek için pedal çevirdiler. Burdur Gölü’nden Salda Gölü’ne kadar pedal çeviren sporcular, yol güzergahları boyunca mermer ocaklarının dağlara verdiği tahribatlara şahit olduklarını ve bu katliamlara “dur” demek istediklerini söylediler.

    Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir ve Mersin’den Burdur’a gelerek Salda Bisiklet Şenliği’ne katılan 100’ün üzerinde bisiklet sporcusu, Burdur Gölü’nden başladıkları turu, Salda Gölü’nün etrafında pedal çevirerek devam ettirdiler. 60 km’lik yol güzergahları boyunca mermer ocaklarının doğaya verdiği tahribatlara tanıklık ettiklerini ve üzüldüklerini ifade eden sporcular, insan eliyle doğaya verilen zararlara dikkat çekmek için pedal çevirdiklerini vurguladılar.
    Salda Bisiklet Şenliği’nin ilk gününde Burdur Gölü Halk Plajı’nda kamp kurarak, şehir turu yapan bisikletçiler, ikinci gününde ise Salda Gölü’ne gittiler. Salda Gölü’nde kurdukları cadırlarda konaklayıp, sabahın ilk saatlerinde Salda Gölü çevresinde pedal çeviren bisikletçiler, Doğanbaba Köyü’nde köylülerle bir araya gelerek sohbet ettiler.
    Antalya Bisiklet Sporcuları Derneği Başkanı Nafiz Sağdur, Türkiye’nin değişik yerlerinden ortalama 100 kişinin Salda Bisiklet Şenliği’ne katıldığını belirtip, Burdur Gölü kıyısından başlattıkları şenliği, Salda Gölü’nde devam ettirdiklerini, özellikle Burdur Yarışlı Gölü çevresinde büyük doğa tahribatlarına şahitlik ettiklerini dile getirdi.
    Salda Gölü’nün dünyada Mars Gezegeni’ndeki toprak özelliğini taşıyan tek alan olduğunu ve koruma alanı olduğunu hatırlatan Antalya Bisiketler Sporcuları Derneği Başkanı Nafiz Sağdur, çevre sorunlarını gündeme getirmek için bu tür etkinlikleri düzenlemeye devam edeceklerini söyledi.
    ANTBİSDER’in organize ettiği şenliğe katılmak için Türkiye’nin pek çok yerinden gelen bisikletçilere teşekkür eden Burdur Bisiklet Topluluğu Başkanı Hüseyin Şenol, desteklerinden dolayı Burdur Valiliği’ne Burdur Belediyesi’ne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Yeşilova Belediyesi’ne teşekkür etti.
    Etkinliğe katılan Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, Burdur’un tarihi, kültürel, sanatsal yapısının tanıtılması için böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirip, “ Geçtiğimiz ay Antalya ve Burdur Bisiklet Toplulukları’yla Sagalassos’a pedal çevirdik, bugün ise Salda Gölü’ne pedal çeviriyoruz. Bu tür etkinliklerle ilimizin değerlerini tanıtma fırsatı buluyoruz.” dedi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
    Haber: Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection