Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Sivil Toplum Platformu öncülüğünde Sinan, Karasehir ve Tepe mahallelerinde Kentsel Dönüşüm'e karşı yürütülen 'evime, iş yerime, mahalleme dokunma' kampanyasında toplanan 13 bin imza, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na iletilmesi için Valiliğe teslim edildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 05 Ekim 2013 13:00

Hayvanları korumak herkesin görevi

Hayvan Dostları Derneği '4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nde, Burdur Belediyesi'yle ortaklaşa etkinlikler düzenledi. Belediye Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ve çöplüğe giden hayvan dostları, hayvanlarla ilgilenip, yiyecek verdiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 05 Ekim 2013 12:57

Sagalassos'a Ziyaretci karşılama merkezi

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden Sagalassos'a ziyaretci karşılama merkezi yapılmasına dair açıklama yapıldı;
Burdur'un turizm alanlarından antik şehirler arasında parlayan iki yıldızından biri olan Sagalassos Antik Kenti turizm alt yapısı açısından ziyaretçilerin ihtiyaçlarına göre hazırlanıyor.
Sagalassos antik kentinde 1989 yılından beri kazı çalışmaları yürütülmek. Geçen yıllarda Antoninler çeşmesi, Neon Kütüphanesi, Helenistik Çeşme, Heron, Cladius kapısı restore edilerek turizme açılmıştı Domestik-Konutlarda, Hamamda, Neon kütüphanesi yanında, macellum ve seramik üretim merkezinde bu yıl çalışmalar devam etti. Sagalossotan çıkarılan eserler Burdur müzesinde sergileniyor.
İl Müdürü Tanır ''Sagalassos Türkiye'nin 9 önemli antik şehirlerinden birisi olma özelliğine sahip, 2009 yılında Dünya Mirası geçici listesinde yer aldı. Görevimiz ilimizin turizm merkezlerini turistler için çekim merkezine çevirebilmek için alt yapılarını güçlendirmek, turistleri tarihe yolculuk yaptırırken keyif alabilecekleri mekanlar hazırlamaktır. Bu görevimizi en etkin şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz.
Ziyaretçi karşılama merkezi ve kafelerin binaları hızla yükseliyor. Tuvaletlerden, otoparklara, çevre düzenlemesine, yolların yapımına, bilgi panolarına varıncaya kadar çalışmalar hızla yürütülüyor. Çalışmalar bittiğinde ziyaretçiler animasyonla Roma dönemindeki yaşamı izleyip tarihi mekanı hafızalarında canlandırabilecekler. Bakanlığımızdan 1.880.000,00 tl gelmişti. Yıllara sari gelecek ödeneklerle kısa sürede tamamlamaya çalışılıyoruz. Sayın Valimiz Nurettin Yılmaz'ın himayelerinde milletvekillerimizin desteği, İl özel İdaremizin teknik katkısı ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız adına İl müdürlüğümüz tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Emeği geçen herkese teşekkürler.'' Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Çaylı göleti sebze ve meyve üretimini artıracak
Vali Nurettin Yılmaz'ın Tefenni-Yeşilova ziyaretine ilişkin açıklama yapıldı;
Vali Nurettin Yılmaz 3 Ekim 2013 günü Yeşilova Ve Tefenni ilçelerine inceleme gezilerinde bulunarak Tefenni Çaylı Göleti ve Sulaması inşaatını denetledi.
İnceleme turu kapsamında öncelikle Yeşilova Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Nurettin Yılmaz'a Garnizon Komutanı Albay Sait Koca, İl Emniyet Müdürü Abdülkerim Polat, İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Şimşek, Valilik Basın Ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Turan eşlik etti.
Kaymakamlıkta Kaymakam Vekili İbrahim Halil Toprak, Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek ve daire müdürleri tarafından karşılanan Vali Yılmaz, kaymakam Toprak'tan ilçenin yatırımları ve ihtiyaçları ile ilgili son bilgileri aldı. Yeşilova'nın 40'a yakın köyü olduğunu ve büyük bir çoğunluğuna parke taşı döşediklerini kaydeden Genel Sekreter İbrahim Şimşek, bu sene içerisinde de Niyazlar Köyü parke döşemesini tamamladıklarını ve 11 köyün asfalt yama çalışmalarını bitirdiklerini söyledi. Vali Yılmaz ayrıca Kaymakam Vekili Halil İbrahim Toprak'a yeni görevinde başarılar diledi.
Akabinde Tefenni İlçesine geçen Vali Yılmaz'ı burada da Kaymakam Onur Yeniay ve Belediye Başkanı Bayram Kavak ve daire müdürleri karşıladı. Vali Yılmaz'a yüksek öğrenim ile ilgili bilgiler veren Tefenni Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr Hasan Genç, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Yerel Yönetimler, Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Muhasebe bölümlerinin olduğunu ve toplamda 400 öğrencileri olduğunu söyledi. Başkan Kavak'ın öğrenciler için kalacak yer probleminin olduğunu söylemesi üzerine Vali Yılmaz, arsa tahsisinin yapılarak Gençlik Hizmetleri Ve Spor Bakanlığı'na konuyu taşıyacaklarını , tahsisi yapılacak olan alana 300 kişilik yurt yapılması için girişimlere başlayacaklarını ve konunun takipçisi olacaklarını kaydetti. Vali Yılmaz ayrıca Esentepe mahallesinde bulunan 12 derslikli ilkokul yapım sürecinin de hızlandırılması talimatı verdi.
Belediye Başkanı Kavak kanalizasyon çalışmalarının yüzde yetmişini bitirdiklerini ve kış girmeden önce yollara mucur dökme çalışmalarına başladıklarını bayram sonuna kadar da Yüksekokuldan Tefenni çıkışına kadar olan yolu kilit parke döşeyeceklerini söyledi.
Sonrasında Vali Yılmaz Tefenni Çaylı Göleti ve sulaması inşaatını denetledi. Vali Yılmaz burada yaptığı açıklamada şunları söyledi: " Baynaz Çayı üzerine inşa edilmekte olan gördüğünüz Çaylı Göleti ve sulaması DSİ tarafından yaklaşık 8 Milyon TL lik bir yatırımla hayata geçiriliyor. Ekiplerimiz 2012 yılının başında çalışmaya başlamışlar fakat teknik bir takım hazırlıklardan sonra yaklaşık 8 aydır tam bir çalışma söz konusu ve bu sulama barajımız 2014 yılının Şubat ayında faaliyete geçecek. Çaylı göletimiz 2.5 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip ve faaliyete geçtiğinde 5000 dekar tarım arazisi kapalı sistem sulamaya kavuşacak. Ayrıca gölet etrafında Orman Genel Müdürlüğü tarafından da ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor. En önemlisi de şu değerli arkadaşlar: şu anda yapımı devam eden göletimizin yöreye sağlayacağı yıllık gelir artışını biz 4.7 Milyon TL olarak öngörüyoruz. Yani gölet sulamasından faydalanan yöre halkının toplam yıllık geliri 4.7 Milyon TL artacak. Bu durumda gölet maliyetini 2 yılda çıkartmış olacak ve bölgede sebze ve meyve üretiminde de bir gelişim sağlanacak."
Gölet incelemesinin ardından Yeşilköy'de bulunan Özcan Soğuk Hava Tesislerini de gezen Vali Yılmaz burada elma üreticisinin sorunlarını dinledi. Üreticilerden birinin Yeşilköy Elmasını tescillemek istediklerini dile getirmesi üzerine bayramdan sonra Tarım Müdürlüğü'nden bir ekiple köyü tekrar ziyaret edecekleri ve konuyla ilgili üreticilerle geniş katılımlı bir toplantı yapacaklarının sözünü verdi. Yeşilköy ve Başpınar Köylerine de giden Vali Yılmaz köy kahvelerinde vatandaşların dertlerini dinleyerek önlemler konusunda talimat verdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde kaşar peynirinin olgunlaşma süresini kısaltarark, daha kısa sürede olgunlaşmış kaşar üretme projesi çalışmaları sürüyor.
Projenin açılışı Veterinerlik fakültesi konferas salonunda açılış töreniyle yapıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ticaret ve Sanayi Odasından CHP Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz'in ziyaretine dair açıklama yapıldı;

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nden, Doç. Dr. Oğuz Gürsoy'un, Ulusal Gıda Kodeksi Süt ve Süt Ürünleri Alt Komisyonu'nda görevlendirimesi hususunda açıklama yapıldı;

Yayınlandığı Kategori Manşet