Güncel Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
İbrahim Kubilay TÜRKAY

İbrahim Kubilay TÜRKAY

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com
Atatürkçülük nedir? - 4.6 out of 5 based on 5 votes

Atatürkçülük; esasları Atatürk tarafından belirlenen siyasal, hukuksal, toplumsal ve ekonomik alandaki devrimleri bir düşünce sistemi olarak öğrenmek, benimsemek ve devam ettirmektir.
Atatürkçülük; Türk toplumunun ihtiyaçlarından ve tarihi gerçeklerinden doğmuş, temelinde Türk tarihi ve kültürü olan milli bir düşünce sistemidir.

Atatürk kimdir? - 4.9 out of 5 based on 10 votes

Atatürk kimdir?

30 Mar 2016

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)'nun "Atatürk" tanımlaması:
UNESCO 1981 yılında, 100. Doğum Yıldönümü nedeniyle Atatürk'ü "Ulusal Mücadele ve Çağdaşlaşma Lideri" olarak evrensel niteliklerini ortaya koymuştu. Bu karar doğrultusunda, Atatürk'ün doğumunun 100. yılı bütün dünyada, "1981 Atatürk Yılı" olarak kutlanmıştı.

V. Bölüm - 5.0 out of 5 based on 1 vote

V. Bölüm

02 Mar 2016

Snelman ve arkadaşlarının yüzlerce kasaba ve köyde yaptıkları buna benzer konuşma ve sohbetleri dinleyen ana- babalar çocukların ve gençlerin daha iyi eğitilmesi işini düşünmeye başladılar.

IV. Bölüm - 5.0 out of 5 based on 1 vote

IV. Bölüm

24 Şub 2016

Snelman, yabancı kültürün millet üzerindeki menfi tesirini uzun uzadıya anlatmaktadır. İngiliz, Alman veya Fransız şekilciliğinin, gençleri hangi kerteye düşürdüğünü dile getirmektedir. SPORUN, YENİ GENÇLİĞİN YETİŞMESİNDE, MİLLETİN SAĞLIĞI ÜZERİNDE NE KADAR MÜSPET TESİRİ OLDUĞUNU DA HER ZAMAN İFADE ETMEKTEDİR. ANCAK BUNUNLA BERABER SALGIN HALİNDE YAZILAN OYUNLARA BELLİ ÖLÇÜDE KARŞI ÇIKMIŞTIR.

III. Bölüm - 5.0 out of 5 based on 1 vote

III. Bölüm

20 Şub 2016

Snelman, din adamlarına da:

Snelman, kışın kayakla, ilkbahar ve yazın ise, kayıkla bazen de yayan olarak Suomi' yi baştanbaşa dolaşırdı. Her yerde konferans verir, sohbet yapar; nerede ateşin zekâlı insanlar varsa onları bulur, kitap verir, adreslerini alır, mektuplaşırdı. Karanlık köşelerde canlı lambalar yakardı, onlara ateş yağı dökerdi. Sohbetlerde şöyle derdi:
"Bütün ülkeyi sulamak için; bir kaç dere yetmez. En ücra kulübeler bile, göl, pınar veya dere gibi su kaynaklarına muhtaçtır. Milletin ruh susuzluğu da buna benzer. Aydınların dağınık kuvvetlerini hep bir araya toplayarak, büyük bir eğitim gücü meydana getirmeliyiz"
Snelman, yaz tatillerinde çevre öğretmenleri ile iki-üç haftalık kurslar düzenler ve onlara şöyle seslenirdi:
"Sevgili arkadaşlar! Vazifenizin, ne kadar ağır olduğunu bilirim. Çok uzak köşelerde ne kadar güçlükle çalıştığınızı ve gayretlerinizin millet tarafından takdir edilmediğini de biliyorum. Maddi sıkıntılarınızı da anlıyorum. Ama ne yapalım? Unutmayınız! Milleti uyandırmak için tuttuğumuz büyük vazifenin başındayız. Biz, yeni maarif ordusunun öncüleriyiz. Milletin cehaleti ile savaşırken, bütün ağır yükleri sırtımızda taşımaya mecburuz, Burada, ilk zamanlarda beklediğimiz sevgi ve takdiri görmeyebiliriz, birçok kayıp verebiliriz. Sizi millet için ölmeye çağırıyorum. Herkesi değil, ölmeye hazır ve ehil olanları çağırıyorum."
Snelman' ın sözleri yeni öğretmenlerin kalbini kazanıyor. Onlar da yardımcı oluyorlardı. Ancak Snelman, sevgili Suomi' sinin uyandırılmasını, kalkınmasını yalnızca öğretmenlerden bekleyemezdi. Nerede memur, doktor, tüccar toplantısı duysa, oraya koşar ve:
"Milleti unutmayınız! Siz hepiniz, milletin arasından yetiştiniz. Şimdi ne yapıyorsunuz? Aydın olmayan kardeşlerinizden kaçıyor musunuz? Milleti uyandırmak ve kültürümüz yönünden yükseltmek için neler yapıyorsunuz?" diye sorardı.

Yazı dizisi

17 Şub 2016

Değerli Burdur Sakinleri, merhablar, nasılsınız, umarım herkesin keyfi yerindedir. Sizlerle güzel bir yazı dizisini paylaşmak istiyorum.

Değerli Burdur Sakinleri, nasılsınız? Umarım hayatınıza yönelik beklentileriniz istediğiniz gibi gidiyordur.

"Atatürk'ün CHP'si" ve sözde yeni CHP - 5.0 out of 5 based on 1 vote

"Efendiler, bu yazıların anlamı ve bu düşüncelerin nasıl bir maksada dayandığı bugün kolaylıkla anlaşılmaktadır. Yarın, daha açık olarak anlaşılacaktır.

Fiziksel aktivite: Günlük yaşam içerisinde, iskelet kasları kullanılarak yapılan ve enerji harcamasını gerektiren her hareket fiziksel aktivite olarak tanımlanır.