Güncel Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Dr. Süleyman FAKİ

Dr. Süleyman FAKİ

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com
Kış sıcaklığı - 3.4 out of 5 based on 5 votes

Kış; soğuğu, ayazı ve karıyla birlikte anılır, insanın içini titreten, kanını donduran iklimiyle sıcak yaz günlerinin özlemini çektirir. Kışın kendine özgü güzellikleri, ayrıcalıklarıyla yazı kıskandırır.

Ama, fakat, lakin - 5.0 out of 5 based on 3 votes

En çok kullandığımız kelimeler hangileri diye sıralasak herhalde "ama, fakat, lakin" sözcükleri ilk sıraları alır.

Bürokratik engeller - 5.0 out of 5 based on 2 votes

"Bugün git yarın gel" mantığı içinde eleştirilen bürokratik vesayeti, kamu düzeninin hızlı, pratik işleyişiyle bağdaştırmak, hantallaşmış bir yapıyı bir günde çözümlemek mümkün mü?

Dünden yarına - 3.0 out of 5 based on 2 votes

Dünden yarına

31 Ara 2015

Yeni bir yıla daha yeni beklentiler, umutlar, heyecanlar, hayaller içinde giriverdik. Sanki geçmişi hiç yaşamadık; bir günde, bir gecede hatta bir dakikada her şey yeniden kurgulandı. Bugün yılın ilk günü hayata bakışımız, kısacası her şeyimiz yaşananların da birikimiyle bambaşka bir anlam kazandı. Dünü geride bıraktık... sevinciyle, hüznüyle... yarınların daha güzel olması için de heyecan ve beklenti içindeyiz...

MEHMET AKİF ERSOY - 4.0 out of 5 based on 1 vote

İstiklal ve istikbal mücadelemizin mümtaz şahsiyetlerinden, gönül coğrafyamızın bayraklaşan simgesi, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u ebediyete irtihali'nin sene-i devriyesinde minnet ve rahmetle yad ediyoruz.

Bu vatan için, bu bayrak için her şeyini feda eden bir milletin torunları olarak, geçmişte yaşananları bir daha yaşamak istemiyoruz. Her tür işgalin ve baskının altında, yokluğun kemiklere kadar hissedildiği bir ortamda, yeniden dirilişin muhteşem bir örneğini ortaya koyan bu aziz millet, kendisine emanet edilen değerleri kıyamete kadar yaşatacak haslet ve ruha sahiptir. Allah bu millete bir daha ''İstiklal Marşı'' yazdırmasın diye temennide bulunan vatan şairimiz, o günkü şartların tekerrürünü asla istememektedir.
Sadece Mehmet Akif Ersoy değil, o günleri yaşamış nice bilinen ve bilinmeyen kahramanlar, vatan evlatları da canlarını, mallarını bu uğurda feda ettiler. Her karış toprağı şehit kanıyla yoğrulan bu vatan üzerinde oynanan kirli oyun ve entrikaları yeniden sahneye koymak isteyen kendini bilmez üç-beş çapulcuya da, bu millet, gereken dersi vermekte asla tereddüt etmeyecektir. Son günlerde yaşananlar, bir ibret vesikası olarak tarihteki yerini alacaktır. Özellikle doğu ve güney doğu Anadolu'da yaşananlar, iç - dış mihrak ve düşmanların ne denli gözü dönmüş ve ihanet içinde olduklarını göstermektedir.
Bölgeden gelen şehit haberleriyle içimiz kan ağlar, yüreğimiz dağlanırken, sanki yeniden bir istiklal mücadelesi veriyoruz. Bu böyle mi olmalıydı! Nerede kaldı kardeşliğimiz, nerede kaldı aynı cephede aynı gaye için savaştığımız günler! İçimizdeki hainlerle işbirliği yapan, arkadan vuran, kirli senaryoların figüranları hala aramızda cirit atıyor. Artık, bu necip millet bu hainleri yaşatmamalı, gereken tepki ve savaşı yapmalı, tükürüğünde bu canileri boğmalıdır. İnanıyoruz ki milletimiz, bunu başaracak iman, inanç ve güce de sahiptir.
Artık terör örgütü sıkıştı, masum insanlarımızı kalkan yaparak kendine mevzi ve zaman kazandırmaya çalışıyor. Millet olarak olayları dikkatli değerlendirmek zorundayız. Yaşla kuruyu, katille masumu ayırt etmek gerekiyor. Oradaki vatandaşlarımıza, devletin yanında, sivil toplum olarak, bizler de dostluk, şefkat ve yardım elimizi uzatmalıyız.
Mehmet Akif Ersoy'u bu duygu ve düşüncelerle anarken, adıyla ve eserleriyle gurur duyduğumuz şairimizi bir şiiriyle de yad ediyoruz.
''Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak...
Alçak bir ölüm varsa, eminim, budur ancak.
-------
Sahipsiz vatanın batması haktır;
Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.
Feryadı bırak, kendine gel, çünkü zaman dar...
Uğraş ki; telafi edecek bunca zarar var.
Feryad ile kurtulması me'mul ise haykır!
Yok, yok! Hele azmindeki zincirleri bir kır!
'İş bitti... Sebatın sonu yoktur' deme, yılma.
Ey millet-i merhume, sakın ye'se kapılma.''

Ne olursan ol yine gel - 4.8 out of 5 based on 4 votes

 

''Gel, gel, ne olursan ol yine gel,

Doğumdan başlayarak tüketici kimliğini kazanan insanoğlu, her saniye bu vasfıyla başta ömrünü yok etmenin, kendi kendinin sonunu hazırlamanın çelişkisiyle de öne çıkmaktadır.

Engelli-yorum

03 Ara 2015

En büyük zenginliğin beden, akıl ve ruh sağlığı olduğunu hep bilir, söyler, şükretmeye çalışırız. Ne zaman kendimiz ve yakın çevremizden birileri, bu büyük nimetin eksikliğiyle karşılaşırsa, işte o zaman hayatımızın olmazsa olmazının ne olduğunu bir kez daha idrak eder, esas zenginliğin ve mutluluğun sağlıktan geçtiğine şahitlik ederiz.

Çifte standart

20 Kas 2015

Samimiyet ve güvenin sınırlarını çizmek mümkün olmuyor, hiç beklemediğiniz anda sükutu hayale uğruyorsunuz.

Göller, gönüller ve güller diyarının mavi gerdanlığı Burdur Gölü, bugün farklı bir heyecan yaşıyor.