Güncel Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Konuk Kalem

Konuk Kalem

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com
Bir Nehirde İki Kez Yıkanılmaz - 4.0 out of 5 based on 1 vote

Son CHP Kurultayında sözcülüğünü Ümit Kocasakal’ın yaptığı bir muhalefet, CHP’nin 1930’larde 40’larda hükümet etme şeklini kutsuyor ve gerek CHP’nin iktidara gelmesi, gerekse ülkenin gerici iktidarlardan kurtulması için bunlara dönülmesini öneriyor. Neyse ki CHP delegeleri arasında Kocasakal’ı genel başkanı adayı yapacak imzaya bile ulaşılamadı. Aynı söylemlerle politika yapan partiler yok değildir ama onlar da kitlelerden dişe dokunur bir destek görmüyor. 

Gecekondular

31 Oca 2018

Dayımın oğlu Ömer, bayram ziyareti için köye gelmişti. Mavi renkli arabası sokaktaydı. Ömer çocukluk arkadaşımdı. Ağır hareketli, bize göre tombul, sırtındaki ağabeyinden kalan pantolonu sık sık düşerdi. Arkadaşlar arasında Gaz Ömer diye bilinirdi. 

Gazeteci Uğur Mumcu’nun arabasına konulan bir düzenekle öldürülmesinin üzerinden çeyrek asır geçti. Onu fırtınalı bir havada görülmemiş bir kalabalıkla uğurladık. 25 yıldır, birçok toplantıda anılıyor. Bu yılki anma toplantıları Afrin Savaşı’nın gölgesinde kalacak gibiyse de birçok konuşmacı ve yazarın “Uğur Mumcu yaşasaydı bu savaş hakkında nasıl bir tutum alırdı” sorusunu dile getireceğini, hiç değilse bu soruya zihninde bir yanıt arayacağını sanırım. 

Güllüce - 1.0 out of 5 based on 1 vote

Güllüce

24 Oca 2018

Bazı olaylar vardır yıllarca unutulmaz, nesillere miras kalır. Bazı kişiler vardır, bunların karakter yapıları, örnek olarak nesillere aktarılır. 

Goca Burdur Lulang Goca Şeker Fabrikası - 1.0 out of 5 based on 1 vote

Eğitim öğretim, kültür, sanat, edebiyat, ilim ve bilim, hak, hukuk, adalet, din, dil, siyaset, gelenek, görenek, ahlaki değerler ve insan ilişkilerinde gittikçe cahilleşen, yozlaşan bir toplum olduk. 1960 öncesi yıllar mazide kaldı.
Doğup büyüdüğüm Teke Yöresi'nin başkenti sayılan Burdur'da 1955'de kurulan Şeker Fabrikası, Halkevi, Kütüphane, Orduevi, okullarımız, Kilise ve Camilerimiz, Müze, Kız Enstitüsü, Hastane, Stadyum, iki yazlık, üç kişilik sinema aile boyu gazetecimiz Halil Amca ve çocukları...
Daha neler mi vardı ? Köy okullarımız, Bayramlarımız, Radyolarımız, Mühacirimiz, Alevimiz, Yörüğümüz. Gökkuşağı gibiydi şehrimiz ve ögretmenlerimiz. Kavga yoktu. Eğitim, öğretim çoktu.

Birinci Dünya Savaşın’da Osmanlı İmp. Balkanlar; Tramplus Ruslarla savaş halindeydi. Osmanlı’da Harpler hiç bitmiyordu. Ordular takviye için devamlı yer değiştiriyordu. Bütün cephelerde direnmeler olduğu halde yenilgiler devam ediyordu. Osmanlı İmp. Askeri ve Siyasi yönden baskı altındaydı.

Çocuk porsiyonlarını biliyor musunuz? - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Çocuklarında kilo problemi yaşayan çocuklar bazen iştaha bazen kötü alışkanlıklara bağlasa da büyük ve ortak problem genelde porsiyonları ayarlamak çıkmaktadır. Genelde kendi yediğimiz kadar miktarları çocuğumuz büyüme çağında diye yedirmeye çabalamak doğru bir yaklaşımdır?

Diyetisyen'den taktiksel çalışmalar - 1.0 out of 5 based on 2 votes

Sebze yemeği pişirirken , 1 kg sebzeye 2-3 yemek kaşığı sıvıyağ ( özellikle Zeytinyağı ) koymanız pişmesi için yeterli olacaktır . Etli sebze yemeklerinde ise dışardan yağ ilavesi yapmaksızın etin yağıyla pişirebilirsiniz .
Yemekleri hazırlarken kızartma veya kavurma yerine haşlama, fırında, ızgarada veya sulu pişirme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Pişirme kaplarının sağlığa etkisi - 1.0 out of 5 based on 1 vote

Beslenme deyince aklımıza karnımızı bir şekilde doyurup diğer öğüne kadar bu durumu öteleyebilmek gibi algılanır. Sadece öğünü ya da o anı kurtarmak için beslenme basite alınmamalıdır. Neden mi? Çünkü bedenimizin sağlıklı kalabilmesi için gerekli enerji ve 40-50 kadar besin öğesini sağlayabildiğimiz en önemli kaynak besinler. Ve bu besinleri vücuda sağlıklı ve dengeli almanın adıdır " Beslenme". Tabi, sadece doğru veya sağlıklı besinleri tercih etmek yeterli olmayabilir . Besinlerin tüketilmesinden önce nasıl hazırlandığı ve saklandığı da çok önemlidir. Peki pişirme yöntemlerinin zararları hakkında ne kadar şey biliyoruz ?

Kilo vermek için aç kalarak kendinize eziyet etmeyin - 1.0 out of 5 based on 1 vote

Yaz aylarına 3 ay kalmasıyla birlikte akıllara kilolarımız gelmeye başladı. Hem baharın gelmesi de metabolizmaları canlandırarak bu isteği arttırdı . Herkesin acilen vermeyi istediği bu kiloların nasıl gideceği hakkında beslenme konusunda uzman olan olmayan herkesin bir sürü düşüncesi ve yöntemi var . Karatay, Dukan, protein, kan grubu, taş devri gibi bir çok uygunsuz diyetler internette ve medyada kol geziyor . Hatta 1 ayda 15 kilo kaybedeceğinizi garanti eden kitaplar piyasada yok satıyor . Özellikle internette ve sabah kuşağı programlarına bir çok bilgi kirliliği yer almaktadır. Hal böyle olunca her ortamda bilgiler değişiyor ve kafaları çok karıştırıyor. Bu konuda alanında uzman bilimin ışığında eğitim almış olan DİYETİSYEN'lere güvenerek sağlıklı bir şekilde kilolarınızdan kurtulmalısınız . Yoksa sağlığınızdan olmanız içten bile olmaz. Kötünün iyisi ise absürt diyetler uygulayarak metabolizmanızı çok yormanızdır.