Güncel Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Hasan TÜRKEL

Hasan TÜRKEL

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Denizli'de katılacağı bir açılış, referandum çalışması için, uçakla Burdur üzerinden geçiyor. Uçaktan gördüğü, mermer ocaklarının doğaya verdiği zarara, talan edilmişliğe bakarak, yanındaki Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'ye; "Dağlarımız bitiyor" diyor.
Evet dağlarımız bitiyor, aslında bitiriliyor!

Referandum sonuçlarına bakılırsa, hem ülkede hemde ilde taşlar yerine oturmaya başladı!
Nasıl mı?
Referandum'da büyük şehirler "Hayır" dedi!
Neden?

Atı alan Üsküdar'ı geçti!

Ekonomik krizler ülkede önce büyükşehirleri vurur. Ekonomik krizlerin sosyal siyasal etkileri de önce büyükşehirler'de hissedilir. Daha sonra, ekonomik kriz ve buna bağlı sosyal, siyasal etkiler, Anadolu'da, diğer şehirlere, ilçelere, köylere kadar uzanır.

    Anayasa değişikliği paketindeki 18 madde’nin, Cumhurbaşkanını geniş yetkilerle donatıp, tek başına hükümet etme, tek başına atama, görevden alma, tek başına savaş ilan etme, tek başına yargıya, orduya hükmetme, ekonomiye yön verme, bütçe yapma, hem Cumhurbaşkanlığı, hem AKP Genel Başkanlığı yapma gibi,  daha bir çok konuda verilen yetkileri, açık yüreklilikle savunabilen AKP’li oldu mu?

Kürşat Tuncel'in başkanlığında oluşan Gazeteciler Cemiyeti yönetimi, Cemiyetin kurumsal bir yapıya, demokratik bir işleyişe kavuşması yönünde başarılı çalışmalar yürütüyor. Gazeteciler Cemiyeti'nin yalnızca başkanlık düzeyinde temsil edilmesi yapısından, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, kararlar alınıp planlar yapılarak kollektif çalışmalar yürütülmesi aşamasına gelinmesi takdire şayan. Eski Tekel Binası'ndaki yeri ve tefrişide, cemiyetin dışa yansıması açısından iyi bir kazanım.
Referandum öncesi, Milletvekilleri, Mehmet Göker, Bayram özçelik, Reşat Petek ve Belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz'in katılımıyla düzenlenen, konuklara sorular yöneltilmesini sağlayan toplantılar, aynı zamanda, cevapların sorgulanmasını da sağladı. Bu çalışma 18 maddelik paket üzerinde ortaya koyulan görüşlerin, geniş biçimde kamuoyuna yansıtılmasınıda sağlıyor. Tüm sivil toplum örgütlerine örnek olması gereken bu çalışma için, Gazeticiler Cemiyeti yönetimini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.
Şimdi gelelim bir başka konuya;

Savaş çığırtkanlığı
referandum kazandırır mı?

Evet-Hayır referandumunun en çok kulanılan malzemesi FETÖ.
Fetö denince akla ne gelir?
Tabi ki Amerika!
Bir de AKP!

16 Nisan Referandumu, nerede ise yüz yıllık demokrasi mücadelesi ile elde edilen, Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkıp, çıkamayacağımızın sınavı olacak!

Teke Yöresi’nin dolayısı ile Teke Kültürü’nün Başkenti Burdur, aynı zamanda, Sagalassos, Kibrya, Kremna Antik Kentleri, Hacılar Höyüğü’nde ortaya çıkarılan kalıntılar, Kuruçay Höyüğü’nde ortaya koyulanlar, Boubon, Milas, Sia, Balboura antik Kentleri, Lisinia, Olbasa, Keraitate, Kodrula Antik Yerleşim yerleri, Susuz Han, İncir Han, Saat Kulesi, Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi, Pirkulzade Kütüphanesi, Saden Camii ve Kütüphanesi,  Dengere Camisi, Kavaklı Rum Kilisesi, Roma Köprüsü, Kayaaltı Köprüsü, Dağarcık Köprüsü, Onacak Köprüsü, Hoca Bali Hamamı, Selçuklu Hamamı, Baki Bey, Taş Oda, Çelikbaşlar Konakları ve daha pek çok tarihi eserle turizm açısından, çok önemli bir potansiyele ve avantaja sahiptir.