Güncel Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Mehmet ORHAN

Mehmet ORHAN

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com
Ben değil onlar söylüyor - 5.0 out of 5 based on 8 votes

Geçtiğimiz günlerde ulusal basında okuduğum bir haber dikkatimi çekti. ''Öteki suriyeliler'' diyordu yazıda. Dünya liderimiz, ülkemizde sığınmacı olarak bulunan üç milyon Suriyeliyi Türk vatandaşı yapacak ya.

Demokrat olmak zor iş - 5.0 out of 5 based on 6 votes

Zor olanı seçmektir demekrat olmak.Hele ki bizim coğrafyada daha da zordur. Eğer düşünmüyorsan demokrat olmayı, kolaydır senin için hayatı yaşamak.

Sonra cihanda sulh - 5.0 out of 5 based on 4 votes

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 20 Nisan 1931 yılında söylediği "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözünün ''Yurtta sulh'' bölümüyle ilğili yazmıştım. Bugünde "Cihanda sulh" ile ilğili olacak.

Neden yerimizde saymaktayız - 5.0 out of 5 based on 8 votes

Birçok şeyin tepetaklak olduğu bir ülkede, eğitimin yolunda olması elbette beklenemez. Büyük önder Atatürk, her alanda ve eğitimde medeni ülkeleri örnek almamızı hatta gelişmişlikte ve modernlikte, o ülkelerden de ileride olmamızı öğütlemiş ve çağdaşlığa hedef göstermiştir.

Büyük lider olmak - 4.3 out of 5 based on 8 votes

Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanının ''LAİKLİK anayasadan çıkarılmalı'' çıkışından sonra gündeme oturan laiklik tartışmaları devam ediyor. Laiklik tartışmalarının sıkça yapıldığı bu günlerde Fenerbahçe spor kulübünün üyeleri tarihi bir karar aldılar. Fenerbahçe'nin tüm tesislerine ''ATATÜRK'' isminin eklenmesi yönünde alınan bu tavsiye kararı, üyeler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Büyük lider olmak - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanının ''LAİKLİK anayasadan çıkarılmalı'' çıkışından sonra gündeme oturan laiklik tartışmaları devam ediyor.

Laiklik - 4.3 out of 5 based on 7 votes

Laiklik

02 May 2016

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ideolojisi olan Çağdaşlığın en önemli unsurlarından birisi ve İslam dünyasındaki tek modern demokratik devlet olan Türkiye'nin, nispeten gelişmiş durumunu sağlayan en önemli olgu laikliktir.
Günümüzde farkında olarak veya olmayarak laikliğin bize sağladığı pek çok imkândan yararlanıyoruz. Mesela egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu genel kabul görüyorsa veya kadın-erkek eşitliği konusunda İslam dünyasındaki diğer ülkelere kıyasla Türkiye'de daha ileri bir duruma gelinmişse bunda laikliğin rolü büyüktür.
Laiklik sözlük tanımı olarak kısaca, din ve devlet işlerini birbirinden ayırarak, kamu işlerinin düzenleme ve yürütülmesini dini ilkeler dışında tutmak demektir. Latince "saecularis" kelimesinden alınmış olan ve "çağdaş, zamanla değişebilen, din gibi değişmez olmayan" anlamına gelen "secularism"dir. Niyazi Berkes sekülarizmi "çağdaşlaşma" olarak Türkçe'ye çevirmiştir ve bu çeviri akademik çevrelerce benimsenmiştir.
Laiklik rejim için kullanıldığı zaman, genel olarak din ve devlet işlerinin ayrı olduğu bir sistem kastedilir. Bununla birlikte, laiklikle kastedilen şey sadece devlet içinde din ve dünya işleriyle ilgili otoritelerin birbirinden ayrılması değil, sosyal hayatın birçok cephesiyle din arasındaki ilişkinin çözülmesidir. Nitekim din-toplum ilişkisi hayatın birçok kesiminde karşımıza çıkmaktadır ve laikliğin tartışmalı boyutunu daha çok bu alan oluşturmaktadır.
Laiklik karşıtı düşüncelerin bir diğer hedefi de sosyal adalettir. Zira kamusal alanda görev yapan kişilerin dini ve mezhepsel kimliklerini ortaya koyması devlet idaresindeki tarafsızlık ve eşitlikçi anlayışı gölgeleyecek ve çoğunlukta olanın azınlık üzerinde kesin bir hâkimiyet kurmasına yol açacaktır. İşte modern toplumun belli bir ölçüde de olsa sağlayabildiği sosyal adalet düzeni dini inançların kamusal alana taşınmasıyla beraber yok edilmeye çalışılmaktadır.
İşte tüm bu nedenlerle laiklik demokrasi için, sosyal adalet için özenle korunmalı, ancak bunun dine karşıtmış gibi algılanmaması için de bireysel inançlara saygı gösterilmelidir.

Zırva - 4.9 out of 5 based on 11 votes

Zırva

18 Nis 2016

İstanbul 10-15 Nisan2016 tarihleri arasında, 13'üncü İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı.

İlk dört madde - 5.0 out of 5 based on 10 votes

İlk dört madde

11 Nis 2016

Uzun zamandır üzerinde çok konuşulan Anayasamızın ilk 4 maddesini bugün sizlerle paylaşacağım.

Utanç - 5.0 out of 5 based on 17 votes

Utanç

04 Nis 2016

Ülkemizde güzel bir şey duymayı mumla arar hale geldik. Gün geçmiyor ki felaket bir haber almayalım.