İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün yürüttüğü 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu'nda "Burdur'un depremselliği ve deprem izleme istasyonları" konulu konferans düzenlendi.

 

Türkiye'de meydana gelen depremlerle birlikte, fay hatları ve deprem öncesi belirtilerin anlatıldığı konferansta, konferans modaratörlüğünü İl Afad Müdürü Mehmet Oral yaparken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Şenel, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında sunum yaptı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Afad Müdürü Mehmet Oral, Burdur genelinde yapılan çalışmalar hakkında kısaca bilgi vererek Afad bünyesinde Ulusal Deprem Eylem Planı çalışmalarının yürütülerek, eğitim ve tatbikat çalışmalarının yapıldığını vurguladı ve konferansa 'deprem dede' adıyla da bilinen ve 21 Ocak'ta solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden ünlü deprem uzmanı jeofizikçi Ahmet Mete Işıkara'yı anarak başlamak istediğini söyledi.

Konferansta ilk sunumu yapan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, 1995 yılında Japonya'nın Kobe kentinde meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde ortalama 6200 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 yıl sonra aynı şiddette Türkiye'de meydana gelen Gölcük Depremi ve 2011 yılında yaşanan Van Depremi'nde ortalama 600'er kişinin hayatını kaybettiğini söyleyip, aradaki kayıp farkına dikkat çekerek, Türkiye'de deprem ve afetlere karşı önlem ve tedbir çalışmalarının azımsanmayacak derecede olduğunu vurguladı.

Kocaeli Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Kaynak, konferansta vatandaşların olmadığına dikkat çekerek başladığı konuşmasında, daha çok teorik bilgilerle Jeofizik Bölümü öğrencilerine yönelik bilgiler verip, Türkiye'nin genel olarak deprem riski taşıyan bir bölgede olduğunu çeşitli deprem haritalarıyla gösterdi ve Burdur'un da önemli bir deprem hattı üzerinde olduğunu belirtti.

Konuşmasında, depremlerin daha önce yaşanan sıra dışı olaylarla anlaşılabileceğini ifade eden Doğa Hareketleri Derneği Başkanı Fuat Agalday, doğa hareketleri ve çeşitli araştırmalar sonucu deprem tahmini yapılabileceğini, bununla ilgili dernek olarak bazı illerde kurdukları istasyonlarla sıra dışı olayları bilimsel çalışmalarla izlediklerini ve yaptıkları tespitlerde haklı çıktıklarını belirterek, 17 Ağustos Depremi öncesi bin civarında sıra dışı doğa olayı yaşandığını söyledi.

Kentsel Dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Şenel, konferansta yaptığı sunumunda, Türkiye'nin önemli derecede deprem riski taşıyan bir ülke olduğunu, ülke nüfusunun %72'sinin, havaalanlarının %76'sının, enerji tesislerinin %80'inin 1. ve 2. derecede ristli deprem bölgelerinde yer aldığını, Türkiye'nin sürekli deprem riski ve olasılığı taşıyan bir bölgede bulunduğunu, bununla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerekli çalışmaların yürütülmeye başlandığını, ciddi bir öneme sahip olan kentsel dönüşüm çalışmalarının sağıklı ve güvenli bir yaşam için gerekli olduğunu, bununla ilgili iyileştirme ve tasfiye çalışmalarının devam ettiğini ifade etti ve kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde 10 yıl içinde 450 Milyar TL'lik bir yatırım çalışması yapılacağını açıkladı.

Haber: Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın