Mermer ocaklarının çevreye zararı yaygın basında - 1.5 out of 5 based on 2 votes

Mermer ocaklarının çevreye zararı yaygın basında

Hürriyet Gazetesi'nin Akdeniz ekinde 'bu zarar bitsin' bağşlığıyla verilen haberde, Burdur'da sayıları artan mermer ocakları insan yaşamını ve çevreyi olumsuz etkiliyor denmekte ve Çallıca, Aşağı Müslümler, Kumluca ve Yaylabeli köylerinde halkın bu konudaki sorunları dile getiriliyor.

Hürriyet Akdeniz de çıkan bu haberde bizim Burdur Gazetesi olarak mermer ocaklarının sorumsuzluklarına değinerek, vatandaşın yaşadığı sıkıntıları sık sık gündeme taşımamızın haklılığını kanıtlıyor.

Birkaç yıldan bu yana Karamanlı ve Yeşilova ilçelerimiz civarında, ortalığı köstepek yuvasına döndüren, doğayı katleden, atıklarıyla tarıma ve bitki örtüsüne zarar veren, sorumsuzluk örneklerini, kamuoyuna duyurmuştuk.

Son olarakta Karaçal da mermer ocaklarının sorumsuzca attığı pasaların (mermer tozu) tarım alanlarını nasıl tehti ettiği, meyve ağaçlarının kurumasına yol açtığı ve de tarla bitkilerine nasıl zarar verdiğini, Karaçal köylülerinin şikayetleri ve kanıtlarıyla dile getirmiştik.

22 Ağustos çarşamba günü yayınlanan Hürriyet Akdeniz de 2008 yılında kabul edilen 'Burdur Gölü Yönetim Planı' na rağmen bölgede yeni mermer ocaklarının açılmaya devam ettiği, sayıları artan mermer ocaklarının bölgenin su kaynaklarına büyük ölçüde zarar verdiği, yöre halkının da yaz aylarında su sorunu ve evlerinin yıkılacağı korkusuyla yaşadıkları vurgulanmakta. Haberde bölgede faaliyet gösteren maden ocaklarında toz emisyon ölçümünün yapılmadığı da Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan'ın gazeteye yaptığı açıklamayla veriliyor ve bu bilgiye göre dünya sanayi kuruluşlarında toz salınımının 1,5/saat toz iken Burdur ortalamasında bu rakamın 3.6 kg/saat toz olarak ölçüldüğü belirtiliyor.

Ögeyi Oylayın
(2 oy)

Yorum yapın