Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Ak Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Yeni Küçük Sanayi’de düzenlenen öğle yemeğinde esnaflarla bir araya geldi. Yeni Sanayi Düğün Salonu’nda esnaflara hitap eden Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt için destek istedi. Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’ta katılımcılara seslenerek, 31 Mart yerel seçimlerinde Burdur için hazırladığı projelerini tanıttı. Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’da Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un proje tanıtımının ardından yaptığı konuşmasında, Burdur’un sorunlarını yakından takip ettiğini ve turistik değerlerinin dünya kamuoyuna tanıtılması için önemli gayretler gösterdiğini hatırlattı.

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş konuşmasında;

“Burdur’da neye ihtiyaç var, ben bunların hepsini biliyorum. Burdur’u siyasi hayatım boyuncada yakınen takip ediyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde Deniz Kurt kardeşimizi Burdur Belediye Başkanı olmasıyla birlikte hem milletvekillerimiz hem belediye başkanımız hem de bizle beraber hep birlikte Burdur’un daha ileriye gitmesi için var gücümüzle çalışacağız. Deniz Kurt’un projelerine gelince inşallah bu projelerin hepsini gerçekleştirmek nasip olur. Bu projeler, Burdur’un çağ atlamasına vesile olur. Deniz Kurt’u şimdiden tebrik ediyor, başarılarını da alkışlıyorum. 

Burdur’un şöyle bir talihsizliği de var. 2014 yılında mevcut belediye başkanı arkadaşımız 40 proje vaad etmiş, bunlardan sadece 4 tanesini gerçekleştirmiştir. Yani 36 tanesi raflarda duruyor. İnşallah önümüzdeki dönemde, Deniz Kurt yapacağı bu projelerle birlikte Burdur’un çehresinin değişeceğini hep beraber göreceğiz. 

Nevruz yeni bir yılın başlangıcı

Bugün 21 Mart Nevruz. Nevruz yeni bir yılın başlangıcı, insanın yeniden uyanışı, ruhunun yeniden bir bahar gelişiyle birlikte ayağa kalkması. 

Bugün burada siz değerli esnaf kardeşlerimin karşısında alınteri ile helal rızık kazanma peşinde olan siz esnaf kardeşlerimizin karşısında olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Burda birtakım sıkıntılarınızın olduğunu biliyoruz. Yıllardır devam eden sorunlarınızı çözen yine Ak Parti oldu değil mi?  

Burdur’a 16 yılda 9 milyarlık yatırım yapıldı

Burdur’daki yapılan hizmetleri çok yakından bilen birisiyim. Bunları uzun uzun anlatacak değilim. Önümüzdeki dönemde de çok güzel hizmetlerin yapılması için gayret edeceğiz. 475 yataklı devlet hastanesi, hastalarımıza bakmakla kalmayacak aynı zamanda üniversite hastanesi olarak, bir araştırma hastanesi olacak ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerin yetişmesi için bir merkez haline gelecek. İnşallah yapımına başlanacak olan Burdur Devlet Hastanesi’nin Burdur’a hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 

MAKÜ, bugün aşağı yukarı 34 bin öğrencisiyle Anadolu’daki orta ölçekli güzel üniversitelerden birisidir. Çok başarılı bir öğretmen arkadaşımız var. Çok başarılı oldu. Üniversitenin merkeze uzak olmasına rağmen şehirle bütünleştirdi. Özellikle tarım ve hayvancılıkta, süt ürünlerinin geliştirilmesinde MAKÜ’nün çok büyük etkisi olacak. Yine aynı şekilde lavanta yetiştiriciliği ve farklı alanlardaki sebze meyve yetiştiriciliğiyle ilgili üniversite çalışmalarını sürdürüyor. Aşağı yukarı Burdur’un her yerinde Meslek Yüksekokulları var. Üniversite Burdur’la birlikte yükseliyor, Burdur’da üniversiteyle birlikte inşallah daha ileriye gidecek. Ayrıca kültür ve turizm alanında da Burdur’un önemli bir şehir haline gelmesi için Kültür ve Turizm Bakanı’yken Kibyra ve Sagalassos Antik Kenteleri başta olmak üzere Burdur’un turistik değerlerini dünya kamuoyuna tanıtılması için önemli bir gayreti ortaya koyduk. 

Burdur’un en önemli meselelerinden birisi kentsel dönüşüm

Bozkurt Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm için düğmeye basılmış, firmaya da bu kentsel dönüşüm işi teslim edilmiştir. Aynı şekilde önümüzdeki dönemde Manastır Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüme de hızla başlayıp, devam edeceğini sizlerle paylaşmak isterim.”dedi. 

“Burdur Gölü’nün hızla kurumasına ve mutlaka kurtarılması gerektiğine dikkat çeken Genel Başkanvekili Kurtulmuş;

Burdur’un önemli meselelerinden birisi de Burdur Gölü kuruyor. Bununla ilgili olarakta Menderes Irmagı’nın Eldere Göleti’nden gelen bir kolu senede 2-3 ay Burdur Gölü’ne akıtılarak Burdur Gölü’nün kurumasının önüne geçilecek. Bununla ilgili Sayın Veysel Eroğlu Bakanken çalışmalar başlatıldı. Cumhurbaşkanımız Burdur mitinginde de bunları ifade etti. Bu ülkenin zenginlikleri arttıkça Ak Parti Hükümeti olarak bu zenginlikeri Türkiye’nin her yerine yayacağımız gibi Burdur’un güzelliklerine güzellik, zenginlik katmaya devam edeceğiz. 

El birliğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz

Belediye Başkan Adayı’mız Deniz Kurt, belediye başkanı olduktan sonra Burdur’un bütün bu işlerini birinci derecede takip edecek. Bir seçime gidiyoruz. İnşallah bu seçim Türkiye demokrasisi bakımından fevkalede güzel bir sonuç ortaya koyacak. Türkiye’nin önünü kesmek isteyenlere millet sandıkta cevaplarını verecek. Biz MHP ve Ak Parti Burdur merkezinde Cumhur İttifakı yapıyoruz. İnşallah burada çok başarılı bir sonuç elde edeceğiz.  Cumhur İttifakı’nın ana fikri mili bekayı korumaktır. Milli beka denildiği zaman şunu kastediyoruz. Türkiye’ye bir şekilde tuzak kurmak isteyenlerin hesaplarına karşı dimdik durmak. Bizim görev felsefemizde beka iki kanatlı bir meseledir. Barış zamanında kanının son damlasına kadar, bayrağımızın şeerefini yeşertmek, milletimizin gücünü artırmak, ekonomik olarak daha üretken olmak için gücümüzün son damlasına kadar çalışmaktır. Allah’ın izniyle bu beka meselesine hep birlkte sahip çıkacağız. Birileri diyor ki ‘ne bekası belediye başkanı seçiyoruz.’ Belediye başkanı seçiyoruz ama malesef karşımızda ittifaka baktığımız zaman bu itttifakın ana fikrinin ne olduğunu çok rahat bir şekilde görüyoruz.3 değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Orman İşletme Müdürlüğü’nce Orman Haftası ve 21 Mart Dünya Ormancılık Günü’nde vatandaşlara 5500 fidan dağıtıldı.

Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz’ın da katıldığı etkinlikte, Orman İşletme Müdürlüğü binası önünde  ceviz, badem, lavanta, akasya, sedir ve karaçam fidanları ücretsiz olarak dağıtıldı.   

Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 180. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada;

“Bugün burada 5500 fidanımızı vatandaşlarımıza ücretsiz olarak veriyoruz. 1971 yılından bu yana 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve bu haftanın içerisinde olduğu haftayı da Orman Haftası olarak kutluyoruz. Orman Haftası’nda çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Okullarda tiyatro gösterileri, eğitimler gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz çarşamba günüde Orman Genel Müdürlüğü’müzün 180. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yürüyüş ve fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdik. Bugünde burada vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ceviz, badem, lavanta, akasya, sedir ve karaçam gibi fidan türlerini ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Bugün bizim diğer programlarımız içerisinde okullarda tiyatro gösterileri yer alıyor. Toplam 12 tane okulumuzda Ankara’dan getirdiğimiz tiyatro grubu, ormanların korunması noktasında öğrencilere tiyatro gösterilerini sunacaklar.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İzzet Akbulut 19 Mart Çarşamba günü Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker ve Yönetim kadroları ile birlikte Ağlasun CHP Belediye Başkan Adayı Fevzi Kasap’ın düzenlediği konsere katıldılar.

 

CHP İl Başkanı Akbulut vatandaşlar ile yaptığı konuşmada;

 “Bizler Burdur’umuzu karış karış geziyor, vatandaşın sorunlarını dinliyor çözümler bulmaya çalışıyoruz. Aday çıkardığımız tüm ilçe ve beldelerde iddialıyız ve kazanacağız. AKP Milletvekilleri her ne kadar yaptıkları seçim çalışmalarında konuyu ülke bekasına getirmeye çalışsalar da ne bizim ne de vatandaşımızın sorduğu ekonomik sorulara cevap veremez konumdalar. Ülke de ve Burdur’umuz da ekonomi yangın yeri. Siftah yapamayan esnaf, işten çıkarılan emekçilerimiz, geçinemeyen emeklilerimiz daha size ne sayayım. Bir beka sorunu varsa bu halkımızın, vatandaşımızın geçim bekasıdır.

17 yıldır ülkeyi yöneten AKP ne zaman bir kriz yaşansa topu dış güçler gibi olur olmaz yerlere atmaya çalışıyor. Halkımızın vatandaşımızın 31 Mart yerel seçimlerinde AKP iktidarına iyi bir ders vermeli. Bu gün Emeklilikte Yaşa Takılan yurttaşlarımızı görmezden gelmelerinin ana sebebi İMF ile yaptıkları görüşmelerin neticesidir. Eğer 31 Mart tarihinde vatandaşımız AKP yöneticilerine iyi bir ders vermezse şunu iyi bilmelidir. Seçimlerden hemen sonra yaşanacak ek zamlar, ek vergiler kapıda. Halkımıza yapılan sosyal yardımların kesilmesi konusu gündemde” ifadelerini kullandı.

Ne Varsa Sattılar 

CHP Burdur İl Başkanı Akbulut konuşmasının devamında ise “AKP Hükümeti iktidara geldiği günden bu yana Cumhuriyetimizin kazanımı olan ne varsa sattılar. Özelleştirilmesi sakıncalı olan ne kadar stratejik kurumumuz varsa yabancılara peşkeş çektiler. Her defasında dış güçler dedikleri emperyalist düzen ne istediyse onu yaptılar yapmaya da devam ediyorlar. Ama artık halkımız bu pervasız davranışlarının sonuçlarını görüyor ve AKP’den koşar adımlarla kaçıyorlar. Biz halkımıza, emeklimize, yaşlımıza, kadınlarımıza, gençlerimize güveniyoruz.31 Mart yerel seçimlerinin sonucu Cumhuriyet Halk Partisi için bir zafer olacak ve beka sorunu dedikleri sorun sonsuza kadar çözüme kavuşacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin kurusu partisidir” ifadelerine yer verdi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İldeki kamu yatırımları ihale süreçleri ve yapımlarının takip edilmesi hakkında yapılan basın açıklamasıyla bilgi verildi;

“İlimizdeki kamu yatırımlarının hazırlık, ihale ve yapım süreçleri Valiliğimiz tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede 20 Mart 2019 tarihi itibariyle İlimizde yürütülen bazı önemli yatırımlara ilişkin bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

1- Burdur Kültür Merkezi Yapımı:

Kültür Merkezi Binasının mevcut inşaatı % 50 seviyesinde olup Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından verilen yetkiye istinaden İl Özel İdaremiz ikmal inşaatı ihalesini 22 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirmiştir. İhale süreci tamamlanarak yüklenici firma 1 Mart 2019 tarihinde sözleşmeye davet edilmiştir. Sözleşme bu hafta içinde imzalanarak en kısa sürede Kültür Merkezi İkmal İnşaatının yapımına başlanacaktır.

2- Burdur Merkez Halk Kütüphanesi Binası İç Düzenleme İşi:

Yapımı tamamlanmış olan Halk Kütüphanesi Binasının iç düzenlemesine ilişkin ihale İl Özel İdaremiz tarafından 8 Mart 2019 tarihinde yapılmıştır. İhale sonuçlanma aşamasındadır.

3- Burdur Merkez Halk Kütüphanesi Binası Malzeme Alım İşi:

Halk Kütüphanesi Binasının donatım malzemelerinin alınması ile ilgili ihale 22 Mart 2019 tarihinde İl Özel İdaremiz tarafından gerçekleştirilecektir.

4- Burdur Merkez Huzurevi Binası Yapım İşi:

İl Merkezimizde yapımı gerçekleştirilecek olan Huzurevi Binasının ihalesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın verdiği yetkiye istinaden İl Özel İdaremiz tarafından 12 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek ve yapım işine başlanılacaktır.

5- Hocabali Hamamı Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi İşi:

Burdur İl Merkezinde bulunan Hocabali Hamamı restorasyon ve çevre düzenlemesi işi Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilmiş, ihale süreci tamamlanarak yer teslimi yapılmıştır. Söz konusu restorasyon ve çevre düzenlemesi işi, mevsim şartlarının elverişli hale gelmesi üzerine, yüklenici firma tarafından bu hafta içinde başlatılmıştır.

6- Burdur Kapalı Yüzme Havuzu Yapım İşi:

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 28.03.2017 tarihinde ikinci ikmal ihalesi yapılan kapalı yüzme havuzunun yapımı tamamlanma aşamasına gelmiş olup Bakanlık tarafından işlemleri sonuçlandırılarak en kısa sürede hizmete sunulacaktır.

7- Çavdır Hükümet Konağı Hizmet Binası Yapım İşi:

Çavdır Hükümet Konağı Hizmet Binasının % 60 seviyesindeki inşaatının ikmal ihalesi İçişleri Bakanlığımızın verdiği yetkiye istinaden İl Özel İdaremiz tarafından 28 Aralık 2018 tarihinde yapılmış ve ihale süreci tamamlanarak 7 Mart 2019 tarihinde yüklenici firma ile sözleşme imzalanmıştır. Mart ayı içerisinde yer teslimi yapılarak inşaata başlanılacaktır.”

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Antalya’da 13-17 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Üniversitelerarası Kickboks Şampiyonası’nda şampiyonluk yine MAKÜ’nün oldu.

MAKÜ Kickboks takımı antrönürü Öğr. Gör. Filiz Şahin ile birlikte Türkiye Üniversitelerarası Kickboks Şampiyonasına katılan MAKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Öğretmenliği öğrencisi Zeliha Doğan, K1 Rules’de 56 kg’da; Nazlı Hilal Özbek ise 70 kg’da Türkiye 1.si oldular.

Dünya ve Avrupa Şampiyonunu büyük bir skor farkıyla yenen ve nakavtlarla unutulmaz bir maç izlenmesini sağlayan MAKÜ öğrencileri, bireyselde elde ettikleri şampiyonluğun yanı sıra takım olarak da Türkiye 3.sü oldular. Elde ettikleri başarılardan duydukları mutluluğu ve gururu da dile getirirken çok çalışmanın sonucunu şampiyonlukla görmenin sevincini de yaşadılar.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Geçtiğimiz günlerde bir trafik kazası sonucu yaşamını yitiren, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencisi İrem Su Akkaya’yı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi unumayarak, helva ikramında bulundular.

Aramızdan erken ayrılışı nedeniyle ailesi ve üniversitemizi yasa boğan acı olay sonrası arkadaşları ve fakülte yönetimi İrem Su Akkaya için helva ikramında bulundular.

MAKÜ Cami İmamı Ahmet Candan tarafından dua okunmasıyla başlayan ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleşen helva ikramına Milletvekili Bayram Özçelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar ve Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Latif Gürkan Kaya, Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Geçtigimiz Çarşamba günü, saat 09.34’te merkez üssü Denizli’nin Acıpayam İlçesi olan 5.5 şiddetinde deprem meydana gelmiştir. Deprem İlimizde de hissedilmiştir.

Yeşilova, Gölhisar, Tefenni, Karamanlı ve Çavdır’da AFAD tarafından hasar tespit çalışmalarıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklama şu şekilde; “Valiliğimiz Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, öncelikle depremin merkez üssü olan Acıpayam İlçesine yakın olan İlçelerimize ön hasar tespitinde bulunmaları amacıyla 2 ekip halinde görevlendirilmiştir.

AFAD Ekiplerimiz Yeşilova İlçesinde Merkez, Horoz, Güney ve Karaköy’de, Gölhisar İlçesinde Yusufça Beldesi ve Çamköy’de, Tefenni İlçesinde Belkaya Köyü’nde, Karamanlı İlçesinde Kılavuzlar Köyü’nde, Çavdır İlçesinde Büyükalan, Küçükalan ve Kayacık Köylerinde sahada inceleme yapmıştır.             

İncelemeler ve muhtarlarla yapılan görüşmeler sonucunda ilçelerimizde herhangi bir büyük hasarın olmadığı, bazı köylerde baca yıkılması/duvar-merdiven çatlakları gibi kısmi maddi hasarların olduğu gözlemlenmiştir.

Yapılan incelemeler doğrultusunda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde 3 grup halinde görevlendirilen hasar tespit ekiplerince yapılan çalışmalar sonucunda;

Karamanlı İlçemiz Kılavuzlar Köyü’nde 1 binanın az hasarlı, 1 binanın orta hasarlı, Gölhisar İlçemiz Yusufça Beldesi’nde boş durumda olan 1 binanın az hasarlı, Çamköy’de 1 binanın orta hasarlı, 2 binanın az hasarlı, Yeşilova İlçemiz Karaköy’de 1 binanın orta hasarlı, 4 binanın az hasarlı, Güney Köyü’nde 1 binanın az hasarlı, Horoz Köyü’nde 1 binanın az hasarlı olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan tespit çalışmalarında İlimizde 10 binada az, 3 binada ise orta derecede olmak üzere toplam 13 binada hasar meydana geldiği tespit edilmiştir.

Yaşanan deprem ile ilgili 112 Acil Çağrı Merkezine vaka ihbarı gelmemiş olup, Valiliğimiz tarafından süreç yakından takip edilmektedir.”

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Burdur’un tanınmış simalarından Mustafa Sağlam ve eşi Yonca Sağlam’ın Antalya’nın Çakırlar Mahallesi’nde açtığı Yamaç Kır Bahçesi işletmesiyle kendilerinden söz ettiriyor.

Ağaçlarında sincapların gezdiği, doğal deresinde ördeklerin yüzdüğü Yamaç Kır Bahçesi işletmesi, 15 Haziran 2018 yılında faaliyete girdi. Açık ve kapalı salonlarıyla 250 kişiye hizmet verebilen işletme, Antalya’dan olduğu kadar Burdur’dan da pekçok misafiri konuk ediyor.

Kendine has el yapımı reçelleriyle, çemeninin eşsiz tadıyla, güveçte yumurta ve sucukları, bazlamadan gözlemeye kadar çok çeşitli yelpazesiyle serpme kahvaltı hizmeti sunan Yamaç Kır Bahçesi, kahvaltının yanında “Kendin pişir kendin ye” hizmeti de sunmakta. Ailecek kahvaltı yapmak isteyenlerin uğrak durağı olacak olan Yamaç Kır Bahçesi’nde çocuklar için oyun parkı ve şişme oyun parkı da mevcut.

İşletme sahibi Mustafa Sağlam, gazetemize yaptığı açıklamada, toplu organizasyon, doğum günleri, nişan ve düğün gibi özel gün etkinliklerinin düzenlenebileceği Yamaç Kır Bahçesi’ne, tüm Antalya ve Burdurlu vatandaşları beklediğini dile getirdi.

(Süleyman Taraşlı)

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Denizli merkezli 5.6 şiddetindeki deprem korkuttu!

 Denizli-Acıpayam Yeniköy Mahallesi’nde meydana gelen 5.6 şiddetinde ve 5 kilometre derinliğindeki deprem şehrimizde de hissedildi.

Dün sabah saat 09:34’te başlayan sarsıntı, özellikle çok katlı binalarda oturanlar tarafından yoğun bir şekilde yaşandı. Deprem şokunun atlatılmasının ardından insanlar sokaklara çıktılar. Denizli-Acıpayam Yenigün Mahallesi merkezli, 5.6 şiddetindeki deprem şehrimizi de salladı. Deprem özellikle çok katlı binalarda yaşayanlarda korku ve tedirginliğe yol açtı.

Merkez üssü Denizli Acıpayam olan 5.5 şiddetindeki depreme ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan Vali Hasan Şıldak, “Yaşanan depremle ilgili Denizli’den aldığımız sevindirici haber olumlu yönde. İl sınırlarımıza çok yakın olan Acıpayam da yaşandı. 5’in üzerinde bir büyüklükte bir deprem kaydedildi sabah saatlerinde. İl taramalarımızı yaptık. Özellikle Yeşilova, Tefenni ve Gölhisar İlçelerimizde ve İl Merkezimizde hissedildi. Köylerimizde olmak üzere vatandaşlarımızın oturduğu konutlarda hiçbir hasarın olmadığını, can ve mal kaybının olmadığını biliyoruz. Bundan dolayıda memnun oluyoruz. İnşallah tekrarları yaşanmaz. Artçı depremlerde devam ediyor. Endişeye mahal verecek herhangi bir sıkıntının olmadığını vatandaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. Geçmiş olsun diyoruz” dedi.

Denizli merkezli deprem;  basında “Bunlar Denizli depreminin öncüsü mü? Denizli bugün 5.5 şiddetinde orta büyüklükteki bir depremle sallandı. Korkuya neden olan sarsıntıdan 48 saat önce başlayan deprem fırtınası ise dikkat çekici boyutta...

Denizli’de yaşanan 5.5 şiddetindeki deprem öncesi “bunlar öncü mü” dedirtecek deprem hareketliliği yaşanmış.” Yorumlarına yol açtı

Kandilli verilerine göre 19 Mart’ta başlayıp bugüne sarkan Denizli’deki depremlerin saati, şiddetleri şöyle:

19 Mart saat 02:25 depremin şiddeti 2.5

19 Mart saat 05:17 depremin şiddeti 1.3

19 Mart saat 07:45 depremin şiddeti 2.7

19 Mart saat 13:20 depremin şiddeti 1.4

19 Mart saat 13:30 depremin şiddeti 1.7

19 Mart saat 14:32 depremin şiddeti 2.7

19 Mart saat 16:31 depremin şiddeti 1.9

19 Mart saat 19:58 depremin şiddeti 2.0

19 Mart saat 2038 depremin şiddeti 1.5

19 Mart saat 20:43 depremin şiddeti 1.9

20 Mart saat 04:41 depremin şiddeti 3.6

20 Mart saat 05:04 depremin şiddeti 2.3

20 Mart saat 05:22 depremin şiddeti 1.5

20 Mart saat 05:48 depremin şiddeti 2.1

20 Mart saat 07:37 depremin şiddeti 1.4

20 Mart saat 08:20 depremin şiddeti 1.7

20 Mart saat 09:34 depremin şiddeti 5.7

20 Mart saat 09:38 depremin şiddeti 4.1

20 Mart saat 09:41 depremin şiddeti 3.7

20 Mart saat 09:45 depremin şiddeti 3.6

20 Mart saat 09:47 depremin şiddeti 3.2

20 Mart saat 09:51 depremin şiddeti 4.0

Hasan Türkel

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

AK Parti İl Başkanlığı, Cumhur ittifakı Belediye Başkanı Adayı Deniz Kurt için yürüyüş ve tanıtım programı düzenledi.

Tarihi Dirmil Güreşleri Davulcuları Eşliğinde Antalya Korkuteli’nden Cazgır Emin Ger, Kırkpınar Güreşçileri Hasan Tuna, Kenan Şimşek, Süleyman Başer ve Tolga Turan Burdur’a gelerek, Cumhur İttifakı Burdur Belediye Başkanı Adayı Deniz Kurt’a tam destek verdiler.

Yürüyüşe Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci, MHP Merkez İlçe Başkanı Salih Özparlak ve Cumhur İttifakı Belediye Meclisi adayları ile AK Parti ve MHP İl Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Dirmil Belediye Başkanı ve Adayı Ahmet Serttaş, AK Parti İl Başkanlığı önünden başlayan yürüyüş Salı Pazar’ı, Gazi Caddesi ve İstasyon Caddesi sonrası İl Başkanlığı önünde sona erdi.

ATASPORUMUZ GÜREŞE GEREKEN DESTEK VERİLECEK

2002’de Kırkpınar’da başpehlivan olan Hasan Tuna, 2003 Kırkpınar Başpehlivanı Kenan Şimşek, Kırkpınar Teknik Başaltı pehlivanları Tolga Turan ve Süleyman Başer yürüyüşe katılarak Cumhur ittifakı Adayı Kurt’a destek mesajı verdiler. Güreşçilerle birlikte gövde gösterisi yapan Kurt, “Biliyorsunuz artık son haftaya girdik. İnsanlarımızı ziyaret edip, onlarla hasbihal etmeye çalışıyoruz. Bugünde bizleri destek vermek üzere Olimpiyat şampiyonumuz Sayın Kenan Şimşek ağabeyimiz de geldi. Altın madalyalı güreşçi arkadaşlarımız da geldiler. Çok güzel bir program oldu. Salı Pazarını ve Burdur’un caddelerini gezdik. Halkımızdan çok büyük teveccüh görüyoruz. İnşallah 1 Nisan sabahı Burdur’u hak ettiği hizmetleri kavuşturmak için hep beraber görevimizin başında olacağız” dedi.

Kurt; “Belediye seçimlerinden sonra da güreş olsun, her türlü spora destek vereceğimizin sözünü veriyoruz. Allah izin verdiği takdirde yaza doğru Burdur’da güzel bir organizasyon yaparız” dedi

BURDUR’DA GÜREŞE OLAN BÜYÜK İLGİYİ TAÇLANDIRACAĞIZ

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik de  “Kırkpınar pehlivanlarımız ve olimpiyat Şampiyonumuz, Cumhur İttifakı Belediye Başkanı Adayımız Deniz Kurt’a destek vermek için gönüllü olarak Burdur’a geldiler. Biz çok mutlu olduk. Gerçekten kendilerine halkımız tarafından büyük bir teveccüh gösterildi. Tabi Ata Sporumuzu, Güreşi nasip olursa adayımız Deniz Kurt’ta bu çerçevede spora, güreşe büyük bir önem vererek belediye başkanlığını aldıktan sonra da organizasyonlar gerçekleştirecektir. Bu çerçevede pehlivanlarımıza desteğinden dolayı çok çok teşekkür ediyoruz. Gördüğümüz kadarı ile halkımızın güreşe sevgisinin olduğunu ve muhabbet beslediği Pazar içerisinde gezerken görmüş olduk. İnşallah Türk Güreşinin gelecek yıllarda çok iyi noktaya geleceğine inanıyoruz çünkü Gençlik Spor Bakan Yardımcımız Hamza Yerlikaya’nın büyük bir gayreti ve çalışmalarının olduğunu da biliyoruz. Bize destek için gelen güreşçi kardeşlerimize de çok çok teşekkür ediyoruz” dedi

BURDUR’U TANITAN ORGANİZASYONLAR ÖNCELİĞİMİZ OLACAK

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ise “Güreşçilerimizle beraber kültürel değerlerimize önem vererek etkinlikler yapacağız. Bunları da kamuoyun ilan etmek için başpehlivanlarımızla Salı Pazarımızı ve Gazi Caddemizi gezdik. İnşallah Deniz başkanımızla kültürel etkinlikler, yağlı güreşler ve Burdur’un tanıtan bütün organizasyonlar en önde olacak şekilde vaat etmek için güzel bir organizasyon gerçekleştirdik” diye konuştu.

KURT’A TAM DESTEK

Kırkpınar Pehlivanı Kenan Şimşek de  “Deniz Kurt’a destek vermek için geldik. Memleket için her şey iyi olsun istiyoruz.  Burdur’u çok daha ileriye taşıyacağına inanıyoruz. Yanındayız, desteğimizi eksik etmiyoruz” dedi. Pehlivan Hasan Tuna ise “Biz pehlivanlar olarak, Cumhur İttifakı Adayı Deniz Kurt’un arkasındayız” dediler.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Vali Hasan Şıldak, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nu incelemelerde bulundu. Milletvekili Bayram Özçelik ve il müdürlerinin de katıldığı inceleme proramında Vali Hasan Şıldak, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya’dan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Havuzla ilgili prosedürlerin en kısa sürede Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca tamamlanacağını belirten Vali Hasan Şıldak, havuzun şehrin en işlek caddesi üzerinde yer almasıyla, öğrencilere ve yetişkinlerin hizmet alacağı nezih bir ortamın sağlandığını ifade etti. 

Vali Hasan Şıldak Yarı Olimpik Yüzme Havuzu inceleme sonrası yaptığı açıklamada;

 “Bugün çok mutluyum. İlimiz çok güzel bir tesis kazanıyor. En kısa sürede buradaki prosedürler Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından tamamlanacak. Bizde genekli olan personel planlamalarını ve görevlendirmeleri en kısa sürede yapacağız. Gençlik Merkezi’mizin hemen karşısında ilimizin en işlek caddesi üzerinde böyle bir tesis, Burdur halkının, öğrencilerimizin, çocuklarımızın, gençlerimizin ve yetişkinlerimizin hizmet alacağı çok nezih bir alan olarak en kısa sürede hizmete girecek. Tamamlanmış diyebiliriz. Sadece prosedür olarak bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. Bunlarla ilgili süreç devam ediyor. Ama görüldüğü gibi pırıl pırıl bir tesis oldu. Çok temiz bir şekilde işletilecek ve nezih bir şekilde kullanılacak inşallah. İlimizde göz bebeği olacak, kültürel açıdan, sosyal açıdan, sportif açıdan gençlerimizin faydalanacağı bir alana dönüşecek. Tabi bazı kamu yatırımlarında, yükleniciden kaynaklı, müteahhitlerden kaynaklı bazı sorunlar yaşanabiliyor. Burasıda üçüncü el değiştirme sonucunda tekrardan ikinci ikmal ihalesi yapılmak suretiyle bu hale getirilmiş bir yatırım. Bunlarda idarenin, hiçbir bakanlığın kusuru yok. Müteahhit tamamlayamayınca fesih süreci yasal bir süre olarak işletiliyor. Ama önemli olan sonuçtur. Bu sonuçların takip edilmesi alınması elbette her yönden takibi gerektiren konular. Başta değerli Milletvekilimiz Bayram Özçelik olmak üzere burada emeği geçen Gençlik ve Spor Bakanımıza özellikle teşekkür ediyoruz. İlgili kurum olarakda Gençlik ve Spor teşkilatı bizimde desteğimizle burayı en uygun şartlarda halkımızın hizmetine en kısa sürede sunacak” dedi.

Milletvekili Bayram Özçelik Yarı Olimpik Yüzme Havuzu çalışmalarıyla ve yapım süreciyle ilgili bilgi vererek;

“Bugün Yarı Olimpik Yüzme Havuz’umuzun çalışmalarında geldiği son noktayı görmek için bir arada bulunduk. Geçen aylardan itibaren yoğun bir çalışma yapıldı. Sonuçta şu anda Burdur’umuzun şehir merkezinden özellikle ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerimizin daha fazla istifade edebileceği bir yüzme havuzuna kavuşmuş olduk. Önümüzdeki günlerde personelleriyle ilgilde Bakanlığımızın çalışmaları var. Bunun yanı sıra Sayın Valimizinde çalışmaları var. Onlarda tamamlandıktan sonra Burdur’umuzua bir yüzme havuzu kazandırmış olacağız. Çocuklarımız büyük ihtimalle öğretmenlerinin eşliğinde burada spor yapma imkanı bulmuş olacaklar. Biz spor alanı itibariyle baktığımızda gerçekten Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yatırımlarımdan çok fazla istifade eden illerden birisiyiz. Gençlik Merkezlerimiz Burdur, Bucak, Gölhisar’da, spor salonlarımız; Tefenni’de, Karamanlı’da, Çavdır’da, bunların hepsini tamaladık. Şehrimizde de stadyumlarla ilgili düzenlemeler yapıldı. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte de inşallah Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın yatırımlarını takipçisi olacağız. Yüzme havuzuyla ilgili olarak şunu ifade etmek isterim. Bu havuzun çok dedikodusu oldu. Üzerinde çok laf söylendi.”dedi. 

Yüzme havuzu üzerinden ağır eleştirilerin yapıldığını da konuşmasında hatırlatan Milletvekili Özçelik;

“Burdur kamuoyu tarafından şu bilinmelidir ki bir yatırımın programa alınması, çok önemlidir. Bir yatırımı programa aldıramıyorsanız eğer, o hiç başlanmamış demektir. Yatırımı programa aldırdıktan sonra projenin yapılması büyük bir aşamadır. Bunu da gerçekleştirmişiz. Daha sonraki süreçte ödeneklerin ayrılması gerekiyor. Bunu da gerçekleştirmişiz. Yükleniciden kaynaklanan problemlerin çıkmasındaki sorunları tamamen siyasi olarak bize veya bakanlığımıza atfetmek akıl tutulması demektir. Yani yüklenici firmanın kendi içinde problemleri görmezden gelmek, bunu alay ederrcesine bize ithamda bulunmak doğru bir şey değildir. Şimdi ben kusura bakmayın ama bu kadar laftan sonra bu yüzme havuzuna geldiklerinde nasıl bir intiba ile düşünecekler merak ediyorim, o kadar laf söyledikten sonra. Burdur’daki aksayan yatırımlarımızın büyük bir kısmının ödenek problemi yok. Yüklenici firmanın problemlerinden ötürü beklemede. Burdur’umuz bu yatırımları kazanmıştır.” değerlendirmesi yapt.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Adile Önel Anaokulu’nda, Lavanta Kokulu Okul projesi kapsamında okul bahçesine lavanta dikildi.

Lavanta dikimi etkinliğinde; Vali Hasan Şıldak’ın eşi Fatmanur Şıldak’ın katılımıyla yapılan programda, öğrenciler ve öğretmenler okul bahçesine lavanta dikti. Lisinia Doğal Yaşam Merkezi’nin fidan teminiyle gerçekleştirilen projenin gönüllü destekçileri ise Ziraat Mühendisi Füsun Batur, Peyzaj Mimarı Vasip Eren, Ziraat Mühendisi Niyazi Özbek oldu. 

Vali Hasan Şıldak’ın eşi Fatmanur Şıldak, üniversite öğrencileri ve 3-4-5 yaş grubu öğrenciler hep birlikte okul bahçesine lavanta diktiler.

Okul Müdüresi Cennet Karabuğa ve Müdür Yardımcısı Hatice Yüksel, Lavanta Kokulu Okul projesiyle ilgili olarak basın mensuplarına yaptıkları açıklamada; 

“Okulumuzun koordinesinde gerçekleştirilen Lavanta Kokulu Okul Projesiyle, 3-4-5 yaş grubu öğrencilerimize okul bahçemize lavanta diktiriyoruz. Etkinlik için fidanın teminin sağlayan Lisinia Dğal Yaşam Merkezi’ne buradan teşekkür ediyoruz. Fidanların dikimi ve peyzaj düzenlemesi konusunda bize yardımcı olan gönüllülerimiz; Zirat Mühendisi Füsun Batur, Peyzaj Mimarı Vasip Eren ve Ziraat Mühendisi Niyazi Özbek’e teşekkür ediyoruz. Vali Hasan Şıldak’ın eşi Fatmanur Şıldak, velilerimiz ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle, öğrencilerimize doğal yaşamı sevdirmeyi ve fidan dikimini öğretmeyi amaçladık. Projeminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in emeklilere verdiği müjdenin ardından, açılan emeklilier kahvesi 13 Şubat’tan bu yana halkın hizmetinde. 

Emekli vatandaşların  emeklilik süreçlerini daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri ve vakit geçirebilmeleri amacıyla Şehit Sıtkı Kara Parkı içerisindeki kafe olarak düzenlenen alanda kahve hizemete girdi. Şehit Sıtkı Parkı içerisindeki kafe olarak düzenlenen alandaki emekli kahvesi 13 Şubat’tan itibaren hizmet vermeye başladı. 

Emeklileri ağırlayacak sakin bir ortamın sağlandığını belirten Emekli Kahvesi çalışanı Şevket Akçay;

“Emekliler kahvemizi 13 Şubat’ta açtık. Çarşamba günleri hariç açık olan emekli kahvemize talep her geçen gün artıyor. Açık olduğumuz günlerde gelen giden eksik olmuyor. Mahalle sakinlerinden emekli vatandaşlar veya kadınlar çayımızı içmeye geliyor. 

Emekliler kahvemize gelen vatandaşlarımıza çay, oralet, su, ada çayı gibi ikramlarımız var. Vatandaşımız hizmetimizden memnun. İkramlarımız ücretsiz. Emekliler kahvemize gelen vatandaşlara tavla ve satranç hizmeti de sunuyoruz. Sabah 10.00’dan akşam 19.00’a kadar açık olan kahvemize bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz. Gelen vatandaşlarımıza söylüyoruz mahallenizdeki tanıdıklara da söyleyin buyurun gelsinler diye ricada bulunuyoruz. Sağ olsun onlarda haberi olmayanlara söylüyorlar. Mekanımız bu sayede boşta kalmıyor. Çaylar bizden sohbet sizden.” dedi. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

B

ucak Millet İttifakı Belediye Başkanı Adayı Alparslan Ahmet Dursun, “Bucak’lı Hemşehrilerimizin ve Bucak Belediyesi’nde çalışan personelimizi ilgilendiren mesnefsiz, asılsız, bir takım söylentiler ve yalanlarla dolu beyanlar kulaktan kulağa yayılmaya başladı” diyerek, konuya ilişkin  basın açıklaması yayınladı.

“31 Mart’ta yapılacak olan Yerel ve Mahalli İdareler Seçimlerine az bir zaman kala özellikle Bucak’lı Hemşehrilerimizi ve Bucak Belediyesi’nde çalışan personelimizi ilgilendiren mesnefsiz, asılsız, bir takım söylentiler ve yalanlarla dolu ifadeler bazı kendini ve haddini bilmezler tarafından seçimlere, demokrasiye, halk iradesine karşı gölge düşürecek tehdit ve şantaj kokan bizleri de derinden üzen beyanlar kulaktan kulağa yayılmaya başladı.

Nedir bunlar?

1- Bucak Belediyesi’ni iktidar partisi haricinde başka bir siyasi parti kazanacak olursa hizmet gelmezmiş.

2- Eğer Bucak Belediyesi’ni Adalet ve Kalkınma Partisi haricinde başka bir Siyasi Parti kazanırsa, Belediye de çalışan KARDEŞLERİMİZİN MAAŞLARI ÖDENMEZMİŞ!!!

Kıymetli hemşehrilerim, bu söylentiler külliyen yalandır. Gayri safi Milli hasıladan kişi başına düşen gelir her ay İller Bankası tarafından hangi Siyasi partiden olursa olsun bütün belediyelere EŞİT olarak nüfusa oranla dağıtılmak zorundadır.

Ayrıca Bucak Belediye’mizin kendine münhasır İRAD ve farklı gelirleri vardır. Bizle projelerimizi hazırlarken kaynak bazında da çalışmalarımızı yapmış olup sizlere verdiğimiz sözleri harfiyen yerine getirmekle mükellefiz, bundan hiçbir Bucak’lı hemşehrimizin kuşkusu olmasın.

Belediye’de çalışan kardeşlerimizin maaşları hususuna gelince bizim anlayışımız, Emekçinin Alınteri Kurumadan Hakkının verilmesi doğrultusundadır. Bizler bu Demokrasi yarışına ve Bucak’a Hizmet Aşkı ile yola çıktığımız zaman, bu kutlu yolda bizim en büyük destek ve yardımcılarımızın Bucak Belediye’sinde çalışan siz Kıymetli Kardeşlerimizin olacağını bilerek ve umut ederek bu yolda sizleri de bizlerden farklı görmedik. Her arkadaşımız emeğinin karşılığını günün de ve son kuruşuna kadar alacaktır.

2,5 Yıldır Bucak Belediyesi’ni Kayyum olarak İlçe Kaymakamımız Sn. Yalçın SEZGİN Bey yönetiyor, kendilerine yapmış oldukları hizmetlerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. 2,5 Yıldır Kayyuma terk edilmiş Belediye eğer çalışanlarının maaşlarını ödüyorsa seçilmiş bir Belediye Başkanı zaten ÖDER. Bu asılsız ve şantaj kokan dedikoduyu, yalanı ortaya atan haysiyet yoksunu kişilere şunu sormak istiyorum;

2,5 Yıldır Belediye Başkanı bile olmayan Bucak Belediyesi çalışanlarının maaşlarını babalarınızın tarlalarını satarak SİZ Mİ ÖDEDİNİZ?

Allah Takdir Kısmet eder, Siz Bucak’lı Hemşehrilerimiz de Teveccüh gösterirseniz BUCAK HALKI HİZMET, BELEDİYE ÇALIŞANLARIMIZ DA MAAŞLARINI ALACAKLARDIR.” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yıllardır yolcu treni bekleyen Burdur Tren Garı’nda sergilenen bir buharlı tren lokomotifi var. Şehirdeki tren garının organize sanayiye taşınması, ve demiryolunun sökülmesi planlarının uygulanması ile bu buharlı tren lokomotifi halkın deyimi ile  ‘kara tren”de bulunduğu yerden kaldırılacak mı?

Dünyada ilk kez 1825 yılında İngiltere’de başlayan ve 25 yıl içinde tüm Avrupa’da yayılan demiryolu ulaşımı, Osmanlı İmparatorluğuna birçok teknolojik yeniliğe göre oldukça erken girmiş olsa da yayılması kolay olmadı. Demiryolu inşaatı ve o yolun üzerinde çalı- şacak lokomotif ve vagonların üretimi, dönemin en yüksek teknolojisini gerektiriyordu. Bu nedenle Anadolu toprakları ndaki ilk demiryolları, çeşitli devletlere verilen imtiyazlarla inşa edilebildi. İngilizlerin girişimiyle inşa edilen ve 1866 yılında hizmete giren 130 kilometrelik İzmir-Aydın hattı Anadolu’nun ilk demiryolu oldu. Bu hattın dışında Köstence- Tuna ile Varna-Rusçuk arasında iki ayrı hat daha açılmıştı. Birçok yeniliğe şüpheyle bakan Sultan Abdülhamit, demiryolu ulaşımını özellikle destekliyordu. Hatta Osmanlı Hükümeti, İstanbul’u Bağdat’a bağlamak, dolayısı ile Hindistan’ı Avrupa ile birleştirecek olan hattın İstanbul’dan geçirilmesini planlıyordu. 1871 yılında Haydarpaşa-İzmit hattının devlet tarafından yapımına başlandı ve 91 km’lik hat 1873 yılında bitirildi. Ancak zaten borç içindeki Osmanlı Devleti’nin maddi imkânları böylesi bir projeyi hayata geçirmeye yeterli değildi. Bu nedenle Alman sermayesi devreye girdi. 8 Ekim 1888 tarihli fermanla hattın İzmit- Ankara kısmının inşaat ve işletme imtiyazı Alman sermayesi ile Anadolu Osmanlı Şimendifer Kumpanyası’na ve rildi. Aynı kumpanya Eskişehir-Konya, Alayunt-Kütahya kısımlarını da inşa ederek işletmeye aldı. Demiryolu hattı, 29 Temmuz 1896 yılında Konya’ya ulaştı. 1894 Demiryolu inşaatı hızla devam ederken, Almanlar hatta işleyen buharlı lokomotif ve vagonların tamiri için Eskişehir’de Anadolu-Osmanlı Kumpanyası adı verilen küçük bir atölye kurdular. Aslında bu atölyede küçük çaplı tamiratlar yapılıyor, lokomotiflerin kazanları, onarılmak için Almanya’ya gönderiliyordu. 1919’da Anadolu’nun işgali sırasında İngilizlerin eline geçen Anadolu-Osmanlı Kumpanyası 20 Mart 1920’de Kuvayı– Milliye tarafından geri alındı ve adı Eskişehir Cer Atölyesi olarak değiştirdi. Bu küçük atölye, ulusal güçlerin elinde işgal ordularına karşı büyük bir koz haline gelmişti. İsmet Paşa anılarında: “İlk esaslı vazifem orduyu hazırlamaktı. Muhtelif depolarda kamaları alınmış, boru halinde bulduğum topların kamaları nı Eskişehir Demiryolu Atölyesinde yaptırdım ve Sakarya’da kullandım” diye yazar. 20 Temmuz 1920’de Yunanlıların eline geçen Atölye, 2 Eylül 1922’de bir daha el değiştirmemek üzere geri alınır ve yeni Türkiye’de çağdaş teknolojiye girişin başlangıcı olarak, tarıma dayalı ekonomiden teknolojiye dayalı ekonomiye doğru ilk adımın atılmasını sağlar. 

Ulusal Kurtuluş Savaşının kazanılması-nın ardından Atatürk, “Asıl savaş iktisadi savaştır” diyerek mücadelenin endüstrinin çekirdeğinin bile bulunmadığı ülkede mücadelenin yeni başladığını bildiriyordu. Genç Türkiye Cumhuriyeti denize döktüğü düşmana hala bağımlıydı. Tarlaları pazarlara, madenleri fabrikalara, fabrikaları limanlara bağlayan demiryollarının tüm ihtiyaçları, başta Almanya olmak üzere, Belçika, İsveç ve Çekoslavakya’dan karşılanıyordu. 1923 yılında 800 metrekare kapalı alana ulaşan Eskişehir Cer Atölyesi’nde 1928 sonuna kadar, köprü, demiryolu makası, kantar ve yol emniyeti ile ilgili malzemeler üretecek birimler hizmete sokuldu ve dışa bağımlılık bir nebze de olsa azaltılmaya çalışıldı. Artık, yılda 3-4 lokomotif ve 30 yolcu ve yük vagonunun tamiri yapılabiliyordu. II. Dünya Savaşı sırasında, Cer Atölyesinde bir seferberlik başlatıldı. Önce askere alınan işçilerin yerine altı aylık kurslarla yeni işçiler eğitildi. Gündüzlü ve yatılı Çırak Sanat Okulları açıldı. Atölyede kalan bir avuç uzman işçi bir yandan demiryollarına ve orduya eksiksiz bir destek sağlarken, bir yandan yeni işçi ve çıraklara öğretmenlik yaptı, di- ğer yandan da henüz hiçbir sanayinin olmadığı ülkemizde seferberliğin zor koşullarının doğurduğu güçlükleri aşabilmek için yeni projelerin peşinde koştu. Bu insanüstü özverinin sonucunda daha önce yapılmayan birçok makine parçalarının, hatta takımların imalatı gerçekleştirildi. Yine bu dönemde, Cer Atölyesi bünyesinde kurulan Kaynak Evi aynı zamanda Türkiye’de dünya standartlarında kaynakçı yetiştiren bir merkez oldu. 1946 yılında II. Dünya Savaşı sona erip seferberlik kaldırılınca geri dönen işçilerle birlikte artan üretim kapasitesi ile Cer Atölyesi, adı hâlâ atölye olsa da bir fabrika haline gelmişti. Yeni tesislerin eklenmesiyle büyüyen Cer Atölyesi’nde 1951 yılında Türkiye’de ilk mekanik kantar imalatı, lisans veya know-how alınmaksızın gerçekleştirildi. Türkiye’nin gözde kurumlarından biri haline gelen Atölye, artık gerçek bir atılıma hazırdı. Sonunda beklenen fırsat geldi.

Halkın demiryolu sevgisini artırmak üzere Eskişehir Cer Atölyesi’ne iki küçük buharlı lokomotif üretme talimatı verildi. Lokomotifler Ankara’daki Gençlik Parkı’nda işletilecekti. 4 Nisan 1957’de Eskişehir’de Çukurhisar Çimento Fabrikasının açılış törenine katılan Başvekil Adnan Menderes, 5 Nisan’da da Cer Atölyesi’ni ziyaret etti. Fabrikaları n bütün müştemilatı ile bilhassa Çırak Okulunu inceleyen; sanatkârlarla, işçi sendikaları ve federasyon heyetleriyle görüşen Menderes, daha sonra Gençlik Parkı için üretilen “Mehmetçik” ve “Efe” adlı minyatür trenlerin lokomotiflerinden birine bindi. Başvekil küçük lokomotiften o kadar memnun kalmıştı ki; “Bu lokomotifin büyüğünü sizden istesem yapabilir misiniz?” diye sordu. Cer Atölyesi zaten yıllardır bu talimatı bekliyordu. 1958 yılında, Atölye, Eskişehir Demiryolu Fabrikası adıyla yeni ve büyük hedefler için organize edildi. Bu hedef ilk yerli lokomotifi imal etmekti. Yaklaşık 3 yıl süren çalışmanın ardından 1961 yılında, tasarımından üretimine tamamen Türk işçi ve mühendislerinin emeğinin eseri olan Karakurt, yola çıkmaya hazırdı. 1915 beygir gücünde, 97 ton ağırlığında, 70 km/h hız yapabilen ilk Türk buharlı lokomotifi Karakurt, 25 yıl olarak öngörülen hizmet süresinden 10 yıl erken, 1976 yılında demiryollarına veda etti. Halen Eskişehir’de bugün TÜ- LOMSAŞ adını alan Eskişehir Cer Atölyesi’nde Türkiye’nin yerli teknoloji geliştirme çabalarının bir anıtı olarak aynı dönemin ürünü Devrim otomobiliyle birlikte sergileniyor. Bu arada, Karakurt’un ikizi olarak, yine 1961 yılında Sivas Cer Atölyesi’nde imal edilen Bozkurt lokomotifi de 25 yıl dolu dolu hizmet ettikten sonra 1994 yılında emekliye ayrıldı Bozkurt da Karakurt gibi doğdu- ğu yerde Türk sanayisinin gelişimini gösteren bir abide olarak sergileniyor. TÜLOMSAŞ, Karakurt’un ardından projesi ve üretimi tamamen yerli olan bir lokotoif imalatını ancak kuruluşunun 100. yılında gerçekleştirebildi. 1994 yı- lında yabancı ülkelerden hiçbir lisans satın almadan, projesi ve üretimi tamamen yerli olan DH 7 bin ya da bilinen adıyla “Yunus Emre” tipi manevra lokomotifinin üretimini gerçekleştirdi. 1999 yılında ise yine projesi ve üretimi tamamen yerli olan DH 9500 tipinde dizel hidrolik ana hat ve manevra lokomotifi, tesislerin 105’inci kuruluş yıldönümünde hizmete girdi.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(2 oy)

MAKÜ Fotoğraf ve Sinema Topluluğu, Gazeteci-Yazar-Yönetmen Nebin Özgentürk’ü konuk etti. MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Gazeteci-Yönetmen Nebil Özgentürk, program sunucusunun sorularını cevapladı. Daha sonra katılımcılara, gazetecilikten yönetmenliğe geçiş sürecindeki yaşam öyküsünü anlattı. Uzun yıllardır yönetmenlik mesleğini icra ettiğini belirten Yönetmen Nebil Özgentürk,etkinlikte “Bir Yudum İnsan” kitabının oluşum sürecinden bahsetti. 

Belgeselci kimliği ve ‘Bir Yudum İnsan’ programıyla hafızalarda yer edinen Gazeteci-Yönetmen Özgentürk, belgesellerinde Yaşar Kemal’den, Zülfü Livaneli’ye kadar birçok ünlü isme yer verdi.

Televiyon ekranlarındaki artık tek tip bir insan modelinin yaratılmayı çalışıldığını vurgulayan Yönetmen Nebin Özgentürk;

“Gazeteciliğe üniversite dergilerinde muhabirlik ve fotoğrafçılık yaparak başladım İnsanın etrafında okuyucu, yazan, çizen kişiler oldu mu etkileniyorsun tabi ki. Hiçbir iş zorlayarak yapılmaz. Bir süre Günaydın Gazetesi’nde çalıştım. 21 yıldır belgeselecilik yapıyorum. 30 yıllık yazan çizen bir kişi olarak belgesellerimde Yaşar Kemal’den, Zülfü Livaneli’den, Zeki Müren ve Atilla ilhan gibi birçok isme yer verdim. İnsanların hafızasında belgeselci kimliğim ve ‘Bir Yudum İnsan’ programımla yer edindim. CNN Türk kanalında ‘Bir Yudum İnsan’ programında devam ettim. 

Televizyon programlarının ve internetin eğitici olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanlar gününün çoğunu televizyonda ve bilhassa internette geçiriyor. Bu yüzden televizyon ve internetin bir okul düzeninde ve eğitici özelliklere sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Günümüzdeki televizyon programları artık tek tip insan modelini öne çıkarıyor. Günümüzdeki aşk programlarının artık içi boşaltılıyor ve aşkı önemsizleştiriyor. İnsan artıkkendine etkili ve kaliteli programlar arıyor. 

21 yıldır belgeselci ve 30 yıldır yazan bir insan olduğum için mutluyum. Araştırmayı, yazmayı kendime meslek edindim. Bizler her şeyi layıkıyla yaşamalıyız diye düşünüyorum. Hiçbir şey birbiriyle karıştırılmamalı. Hem neşemizi, düğünümüzü hem de cenazemizdeki hüznümüzü layıkıyla yaşamalıyız.” dedi ve Orhan Pamuk dünya çapındaki ünlü yazarların yaşam kesitlerinden örnekler sundu.

Gazeteci-Yazar Nebil Özgentürk, gazeteciliğe başladığı yılları ve belgeselcilik mesleği ile ilgili katılımcılara bilgilendirerek, Hıncal Uluç ile birlikte sunduğu Yaşamdan Dakikalar programını anlattı. Televizyon belgeselciliği ve bağımsız belgeselciliğinin önemini de değinen Nebil Özgentürk, her şeyin fotoğraf çekme merakıyla başladığını aktardı.

Konuşmaların ardından Gazeteci-Yönetmen Nebil Özgentürk katılımcıların sorularını cevapladı. Program Yönetmen Nebil Özgentürk’e anmalık takdim edilmesinin ardından sona erdi. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Bu deyimi yani  “yalnız ve güzel” terimini  tabiki 61. Üç Maymun filmiyle, Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Yönetmen  Nuri Bilge Ceylan’dan ödünç aldık. 

Cannes’dan üçüncü ödülünü alan Yönetmen Nuri Bilge Ceylan yaptığı konuşmada; “Ödülü, tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum” demişti.

Burdur yalnız hemde yıllardır. Burdur’un önünü açan, şehri geliştiren son önemli büyük yatırım, Burdur Şeker Fabrikası idi. Son özelleştirme furyasında ihaleyi kazanan firma, fabrikayı almaktan vazgeçmese idi, Şeker Fabrikası da muhtemelen, 3-5 yıl içinde arsa rantı uğruna yok edilecekti.

Burdur Antalya-Denizli- Isprta üçgeninde kıskaca alınmış vaziyette. İzmir’i Denizli üzerinden Burdur’u teğet geçerek, şehir merkezine girmeden Antalyaya bağlayan yollar, Burdur’un azda olsa fayda sağlayan turizm gelirlerine darbe vurdu. Yalnız ve tanınmayan Burdur’u iyice yalnızlaştırdı.

Turizm alanında Antalya’ya, Tekstil ve diğer sanayi alanlarında Denizli’ye, sanayi ve devlet yatırımları konusunda, Ispartaya destek sağlayan iktidarlar, Burdur’u her seçim öncesi, vaatlerle oyalayıp oy almayı başardılar.

Burdur bir sayfiye kenti olabilecek özelliklere sahip. Burdur arkeoloji  dünyasının takip ettiği, ama kendi ülke insanımızın, henüz tanımadığı, bilmediği Antik kentlere, arkeolojik zenginliklere sahip. Burdur;  tarih, folklor, coğrafya güzellikleriyle, gelişmek, büyümek için, potansiyel zenginliği olan il.

Ama bütün bu zenginlikler ve güzelliklere rağmen, Burdur’un ülke insanı tarafından tanınırlığı çok zayıf. 

Burdur’un potansiyelinin harekete geçmesi için, devlet destekli, uzun vadeli, gerçekçi projelere ve bu projelerin uygulanmasını sağlayacak kaynağa ihtiyacı var.

Her seçim öncesi hatırlanıp, seçim sonrası unutulan Burdur! Gerileyen, göç veren, gençlerin gelecek umudu görmedikleri Burdur! Bizim yalnız ve güzel Burdur’umuz…

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(2 oy)

31 Mart tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçiminin güvenli ve huzurlu bir ortamda kurallara uygun ve düzenli bir sekilde geçmesini sağlamak amacıyla Vali Hasan Şıldak Başkanlığı’nda, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, J. Albay Orhan Kılıç ve Siyasi Partilerin İl Başkanlarınında katılımıyla Burdur Valiliği’nde toplantı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde; “31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçiminin Burdur İli genelinde güvenli ve huzurlu bir ortam içerisinde, kurallara uygun ve düzenli şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaya yönelik olarak seçim takviminin başlangıcından itibaren Burdur Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. 

Bu çerçevede 13 Mart 2019 tarihinde İlçe Kaymakamları, güvenlik birimleri ve ilgili kamu kuruluşlarıyla yapılan değerlendirme toplantısının ardından 18 Mart 2019 Pazartesi günü saat: 18.00’da Siyasi Partilerin İl Başkanlarıyla güvenlik değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda İl Merkezi ve İlçelerimizde seçime ilişkin hususlarda siyasi partilerin ve adayların uymaları gereken kurallar, güvenlik ile ilgili mevcut durum ve alınacak tedbirler görüşülmüş, Valiliğimizin koordinasyonu altında sürdürülmekte olan güvenlik önlemleri üzerinde karşılıklı olarak değerlendirmede bulunulmuştur. Siyasi partilerin yukarıda belirtilen konulara ilişkin tam bir uzlaşma içerisinde bulunduklarını, seçimle ilgili huzur ortamının sağlanmasında, büyük gayret gösterdiklerini belirten Vali Hasan Şıldak Siyasi Partilerin İl Başkanlarına teşekkür etmiştir.

Aynı duyarlılığın seçim süreci boyunca muhafaza edilerek İlimizin her noktasında seçim yarışına katılan adaylar, siyasi partilerin İlçe ve Belde Teşkilatları, ayrıca muhtarlık seçimine katılanlar tarafından da gösterilmesi gerektiğini, bu konuda da İl Başkanlarından destek beklediklerini ifade etmiştir.

Vali Hasan Şıldak İl Merkezinde bazı billboardlarda yer alan siyasi partilere ait afişlerin yırtılması ve bunlara zarar verilmesi konusunda ise, bu davranışların Seçim Kanunu’na Muhalefet suçunu oluşturduğunu ve yüksek miktarda para cezasını gerektirdiğini dile getirerek bütün vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlı olmalarını istemiş, seçim ikliminin İlimizde en küçük bir şekilde dahi olsa bozulmasına izin vermeyeceklerinin altını çizmiştir.”

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Berberler ve Kuaförler Odası’nın Serenler Otel’de düzenlediği Dayanışma Yemeği’ne katıldı.

 

Düzenlenen dayanışma yemeğinde kuaförler ve berberlerle bir araya gelen ve yaptığı konuşmada Türkiye’deki ekonomik sıkıntıların en çok küçük esnafı etkilediğine vurgu yapan Başkan Ercengiz, “Ben de bir meslek odası başkanlığından, Belediye Başkanlığına aday olarak seçilen bir esnafım. Küçük esnafın kira giderlerinin, işletme giderlerinin ve bununla birlikte sosyal güvenlik primlerinin artmış olması, maalesef bir çok noktada artık işin işletilemez olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir istatistikte, Türkiye’nin nüfusuna oranlandığı zaman en çok iş yeri kapatılan ilin maalesef Burdur olduğunu öğrendik. Bir çok varlığını risk eden esnaf arkadaşımızın, zaman içerisinde bu karşılığı alamaması neticesinde işini kaybetmesidir. Biz burada üretimin daha fazla olmasını, üretimin karşılığında da kent içerisinde daha fazla sıcak para dönebilmesinin yollarını aramalıyız. Betonlaşan kentlerin değil, üretime kaynak yaratan ve üretime yatırım yapan illerin geliştiğini görüyoruz. 

SİYASİ FARKLILIKLARIMIZI ZENGİNLİK OLARAK GÖRMELİYİZ

Bu anlamda da biz küçük esnafı korumaya yönelik tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz. Tabi ki yaklaşan yerel seçimler belli ölçüce bir takım vaatleri,  bir takım taahhütleri ortaya koysa da, Ekonomistlere göre hem genelde,  hem yerelde durağan bir döneme girdiğini en az bir 5-6 ay daha ülke ekonomisini çok refah içerisinde geçmeyeceğini söylüyorlar. Bu noktada da bizlere düşen küçük esnaf olarak, halen çalıştırdığım bir eczanem olarak söylüyorum. Bu dönemi en azından nebzeyi koruyarak geçirmek, yatırımları doğru değerlendirmek, yatırım yaparken de, büyürken de hesaplı gitmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Bu bir dayanışma ve kaynaşma yemeği, bu dönemde de buna ihtiyacımız var. Toplumun çok gerildiği, ayrıştığımız, ayrıştırıldığımız ya da belli ölçüde temeline sadece siyaseti koyduğumuz bir toplum anlayışında, biraz olsun siyasi düşüncelerimizi kenara bırakıp, siyasi farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görebilmeli ve Burdur’a yakışır bir şekilde son kalan bu günleri tamamlayıp 31 Mart ‘tan sonra da yine olağan yaşantımıza dönebilmeyi ben umut ediyorum. Seçim sürecine başladığım günden beri mümkün olduğu kadar, hatta bize yakışmayan çerçevede siyaset kültürünü kullanmamaya gayret ettim. Çünkü 31 Mart’tan sonra da yüz yüze bakıp kol kola gireceğiz. Bizim arkadaşlıklarımız, dostluklarımız, paylaştıklarımızın bir siyasi seçimle yok olamayacağını düşünenlerdenim. İnşallah 31 Marttan sonra da Burdur’umuz hak ettiği şekliyle ve en güzel şekliyle birlikte, beraberlik içerisinde ve dayanışma içerisinde. Bugün bu akşam yemekte olduğu gibi yine aynı masalarda oturabiliriz diye umut ediyorum. Tekrar sizlere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştuğu.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

CHP Belediye Meclis Üyesi Adayı Durmuş Turgut, sosyal medya üzerinden hakkında yapılan paylaşımlarla ilgili yazılı basın açıklaması yaparak, “16.03.2019 tarihinde Sayın Mehmet Yavuz Kaya’nın facebook sayfasında “ birisi çıkmış engellilerden  bedavaya aldığı engelliler rehabilitasyon merkezini hava parasına satıp halkçı aday olmuş “ şeklinde asılsız bir haber yapmış ve kamuoyunda hem beni hem üyesi olduğum Cumhuriyet Halk Partisi’ni küçük düşürmeye çalışmıştır.”dedi.

CHP Belediye Meclis Üyesi Adayı Durmuş Turgut sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarla ilgili her türlü hukuki talep ve dava açma hakkını kullanacağını belirterek;

“Sayın Serkan Daban isimli şahısta benzer paylaşımlarda bulunmuştur. 

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Mübeccel Sayılı Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi adı altında engelli çocuklarımıza en iyi şekilde layıkıyla gerekli sevgi ve eğitim verilmiştir. Bu eğitim sırasında bana yardımcı olan tüm öğretmenlerime ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Ve engelli çocuklarımıza verilen eğitimin yapıldığı taşınmaz Burdur Engelliler Derneği’nin mülküdür ve kirası ödenmiştir. Ancak 2018 yılında sağlık sebeplerim nedeniyle şirkete ait araçlarla birlikte okulun işletme hakkı başka bir 3. şahsa devredilmiştir. Sayın Mehmet Yavuz Kaya ‘nın dediği gibi Burdur Engeliler Derneği tarafından şahsıma yapılmış hiçbir bağış yoktur.  Bu konuda her iki şahsında elinde belge var ise kamuoyuyla paylaşmalarını ve yapmış olduğum işlerde her hangi bir suç işlediysem Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmalarını rica ediyorum. 

Kamuoyu asılsız haberlerle meşgul  edilmiş, şahsım çeşitli kişiler tarafından hakaret edilmiş,  tehdit edilmiş ve iftira atılmıştır. Tanımadığım şahıslar bile bu kişilerin paylaşımları altında beni tehdit etmiş ve bana hakaret etmişlerdir. Siyaset hakaret ve tehditle yapılmaz. Bir gün bu şahıslarda bunu öğrenecektir, bunu temenni ediyorum. 

Tüm bu yaşananlar için her türlü hukuki talep ve dava açma haklarımı kullanacağımı da belirtmek isterim. 

Burdur Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir üyesi olarak uzun süredir siyaset yapmaktayım. Sayın Mehmet Yavuz Kaya ve Sayın Serkan Daban’da yapmış olduğum siyaseti iyi bilmektedirler. Seçime sayılı günler kala her iki şahsın asılsız açıklamaları ve nedenini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. 

 Biz Burdur’da huzur için yola çıktık ve huzuru getirmek adına her türlü çabayı göstereceğiz. İşte  bu yüzden Martın Sonu Bahar...” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Susamlık Tesisleri’nde düzenlenen yemeğe  katılarak  doktorlarla  bir araya geldi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı konuşmada, Sağlık çalışanlarının insan hayatındaki önemine  değindi. Türkiye’deki tüketim alışkanlıkların insanları yalnızlaştırdığını, bir arada yaşamdan uzaklaştırdığına dikkat çeken Başkan Ercengiz”, Tıp Bayramlarında eczacısı, diş hekimi, doktoru ve sağlık bileşenleri olarak salonlara sığmayacak şekilde kutlardık. Hiçbir siyasi düşünce olmaksızın, orada sadece birlikte olma adına keyifli bir bayram kutlaması yapardık ama geçen süreç maalesef sosyal eşitliğin aleyhine işliyor Türkiye’de ben bunu görüyorum.  Mesleğimize sahip çıkmak, birlikte yaşama sahip çıkmak çok önemli, Çünkü bizleri çağdaş kılacak en önemli unsur, günlük hayatın dışında da birlikte yaşam kültürünü bir arada tutabilmek. İnancımız, siyasi düşüncelerimiz ne olursa olsun, ayrıştırılan her ne olursa olsun yalnızca hayatımızın tek bir noktadan bakmamıza engel değil. Meslektaşlarımıza ve sağlık bileşenlerine sahip çıkılması gerekir. Çünkü meslekleri yücelten, etik değerleri yücelten birbirimize olan saygımızdır, sevgimizdir ve birbirimize olan bağlılığımızdır diye düşünüyorum. Umuyorum bir sonraki tıp bayramında daha büyük bir salonda, daha çok katılımla kutlarız. Yeniden bayramınız kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)