Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Ak Parti’de, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için aday adaylığı başvuru süreci, 16 Kasım’da tamamlandı. Burdur merkezde 6 isim aday adaylığı için Ak Parti İl Başkanlığı’na başvurularını yaptı.

Burdur merkezde, 16 Kasım cuma günü son başvuru tarihine kadar toplamda 6 isim belediye başkanı aday adayı oldu. Ak Parti kurucu üyesi işadamı Dündar Ersan, Burdur Doğaltaş Madenciler Derneği Başkanı İşadamı Nasuh Ekinci, Ak Parti 27. dönem milletvekili adayı Emine Aktaş, Kayışlıoğlu Otomotiv Sahibi, Bekir Kayışlıoğlu, İşadamı Deniz kurt ve MAKÜ Spor Daire Başkanı Mehmet Şimşek Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi’ye aday adaylığı başvurularını yaptılar.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilimize gelerek ziyaretlerde bulundu. Açılış yaptı, temel atma törenine katıldı. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Valilik ziyaretinin ve Gazi İlkokulu yeni binasının temel atma törenine katıldıktan sonra açılışlar yaptı. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yeni İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde düzenlenen toplu açılış töreninde  yeni İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binası, Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu ve Şirinevler Anaokulu Yemekhanesi açılışlarını gerçekleştirdi. Açılış töreninde Bakan Ziya Selçuk, Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından toplu açılış töreni kurdele kesimiyle tamalandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açılış sonrası, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin hazır bulunduğu İl Milli Eğitim bilgilendirme toplantısına başkanlık etti. Toplantı sonrası okul müdürleri ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2023 Vizyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada;

“Burdur’un eğitim sistemiyle ilgili başarı hikayelerini uzun uzun anlatmak mümkün. Çok daha ileri aşamalara aşılması gereken bir eğitim sisteminiz var. Çünkü biz Türkiye’yle yarışmayacağız. Dünyayla rekabet edeceğiz. Bu sebeple çok daha ileri hedeflere ihtiyacımız var. Ama bunu yapabilmek için önce ideallerimizin, hayallerimizin , inancımızın, cesaretimizin olması lazım. Eğer bunlar varsa emin olun çok iyi noktalara ulaşmak çokta zor değil. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimle ilgili biliyorsunuz bir Vizyon 2023 programı açıkladık ve program çerçevesinde de Türkiye’nin tüm sisteminin, şimdiye kadar yapılan birçok başarıların üstüne yeni başarı hikayeleri koymasını arzuluyoruz. Bu amaçla da şehir şehir dolaşıyoruz. İlk geldiğimiz yerden birisi de Burdur. Çünkü Burdur hem üniversitesiyle hem eğitim fakültesiyle hem daha önceki tüm birikimiyle bizim öncelikle dikkate aldığımız şehirlerimizden bir tanesi. Bu çerçevede bütün halkımızın, velilerimizin, öğretmenlerimizin çok büyük desteklerine ihtiyacımız var. Bunu hep birlikte başaracağız. Hep birlikte yol alacağız. Burada yapılan tesisler var. Bütün bunlar giderek eğitimin altyapısının çok daha mükemmel bir hale gelmesini sağlıyor. Bu altyapının içerisinde yapacağımızın işlerin kalitesini yükseltmekte bize vazife olsun. İnşallah bunları hep birlikte başaracağız. Çocuklar üşüdüğü için sözlerime son vermek istiyorum.” dedi ve Burdur adına her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını ifade etti. 

İlimizde yapılan ve yapımı devam eden eğitim yatırımları hakkında bilgi veren Vali Hasan Şıldak;

“İlimizde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 21 anaokulu, 90 ilkokul, 99 ortaokul ve 58 lise olmak üzere toplam 258 okulumuzda toplam 43000 öğrencimiz ve 3292 öğretmenimizle eğitime devam ediyoruz. 2017 yılında yapımına başlanmış olup, bu yıl içinde tamalanan 1 anaokulu, 1 meslek lisesi, 1 çok amaçlı salon ve 1 anaokulu yemekhanesi bulunmaktadır. Söz konusu 4 bina için yapılan toplam harcama 8 milyon 750 bin liradır. 2017 ve 2108 yıllarında yapımına başlanıp, devam etmekte olan 1 ilkokul, 1 ilkokul ek binası, 1 ortaokul, 2 lise, 1 meselik ve teknik eğitim merkezi ve 2 pansiyonumuzun da inşası devam etmektedir. Bu işlerin toplam ihale bedeli ise 60 milyar liradır. Ayrıca ihalesi tamamlanmış olup sözleşme aşamasında bulunan 5 ortaokul binamız bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak 3 anaokulu, 2 ortaokul, 1 rehberlik araştırma merkezi, 2 pansiyon ve 3 spor salonununda proje çalışmaları halen devam etmektedir. Bugün açılışını gerçekleşecek olan Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binamızın yapımına 2014 yılında başlanmıştır. Yaklaşık 3 milyon 400 bin lira harcanarak tamamlanan bina 2017 yılında hizmete girmiştir. 

Bugün açılışını yapacağımız yatırımlar ve devam eden okul binalarımız ile diğer tesisilerimizin hizmete girmesiyle birlikte ilimizde kuşkusuz eğitimin fiziki şartları daha iyi bir seviyeye yükselecektir. İlimiz genelinde özellikle eğitim yatırımlarının en hızlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi için bütün arkadaşlarımızla birlikte gereken takip ve çabayı göstermekteyiz. Burdur’da eğitim kadrosu son derece verimli ve özverili bir şekilde çalışma düzeni içerisinde bulunmaktadır. Eğitimde yakaladığı başarı ve kalite nedeniyle marka şehir olarak isim yapmış olan Burdur’un bundan sonraki dönemlerin gelişimini bütün kesimlerin katkılarıyla ileri hedeflere taşıyacağını ve etkilerini artıracağını inancımız tamdır.”dedi.

Milletvekil Bayram Özçelik ilimizin eğitimde öncü olmaya devam edeceğini ümit ettiğini belirterek;

“Biz Burdur olaraktan Göller, Gönüller, Güller Diyarı diyerek başlarız sözümüze ve akabinde de şehirimizin son günlerde öne çıkan eğitim kenti olduğumuzu, eğitimde marka olduğumuzu birçok vilayetin Burdur’umuzun eğitimdeki sınav başarılarını takip için ilimize geldiklerini geçmiş yıllarda gördük. Ama tabiki bundan sonraki süreçte Vizyon 2023 içerisinde biz çocuklarımızın başarılarını yanında hayata hazırlanmalarını, onların sosyal becerilerini ve yeteneklerini gösterecek konularda da Burdur’un eğitimde iyi bir netice alacağını umut ediyorum. Bu noktaya gelmemizde içerisinde bulunan veliler, öğretmenler ve paydaşların çok büyük etkisi olduğunu her zaman ifade etmiştik.” dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Milletvekili Yasin Uğur hükümetin ve devletin eğitimle alakalı fiziki şartları en güzel, en modern bir şekilde yerine getirdiğini vurgulayarak;

“Bugün burada arkamızda bulunmuş olan il binamızın, Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu ve Şirinevler Anaokulu Yemekanesinin açılışını yapmak için bulunuyoruz. Toplam maliyeti 7 milyon 400 bin civarında bu güzel binalar halkımıza ve Milli Eğitim camiamıza kazandırılmıştır. Ücretsiz kitaplar ve akıllı tahtalarla da bu işe destek çıkıyor. Bundan sonrası da Cumhurbaşmqkanımızın da liderliğinde, Sayın Bakanımızında katkılarıyla eğitimde 2023 Vizyonu projelerinin en iyi şekilde uygulanmasıdır. Burada hem öğretmenlerimize hem idarecilerimize de sorumluluk düşmektedir.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Burdur Belediyesi Alaca Dokumaları, Cumhuriyet Meydanı’na yerleştirilen prefabrik mağaza da satışa sunulacak. 

Geçtiğimiz günlerde eski belediye binası önüne prefabrik yapı yerleştirildi. Prefabrik yapı da alaca dokuma ürünleri sergilenip, satılacak.

Böylelikle alaca dokuma ürünlerinin Cumhuriyet Meydanı’nda daha fazla ilgi görmesi ve satılması hedefleniyor.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

LÖSEV İl Sorumlusu Şerafettin Acar, Lösemili çocukları toplumda farkındalık oluşturmak için yapılan etkinliklerden ve LÖSEV’in çalışmaları hakkında gazetemize açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Lösemili Çocuklar Haftası’nda Gazi İlkokulu öğrencileri, MAKÜ 4. PDR öğrencileri maskeli farkındalık çalışması düzenleyerek lösemili çocukları destek oldular.

LÖSEV İl Müdürü Şerafettin Acar, Lösemili Çocuklar için yapılan etkinliklerin yanı sıra ilimizde LÖSEV’e kayıtlı aile sayısının 40 olduğunu belirterek Burdur’un LÖSEV konusunda duyarlı olduğunu belirtti.

LÖSEV İl Sorumlusu Şerafettin Acar Lösemili Çocuklar Haftası ve LÖSEV hakkında bilgi vererek;

“2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda ilimizde toplumda farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenlendi. Geçen yıl 20000 liralık takvim, bardak vesaire ürünler sattım. İhtiyaç sahibi olan 5 aileye 500’er kilogram odun temin ettik. 

Okullarda yapılan etkinliklerle de öğrenciler LÖSEV’e destek verdiler. Biz LÖSEV olarak ihtiyaç sahibi aileye 1 yılda 1000’er lira yardım veriyoruz. Ankara İncek mevkinde 400 yataklı 11 katlı LÖSEV Hastanesi vatandaşlara hizmet veriyor. Ayrıca hastanenin yanınıda otel ve okul var. Lösemi tedavisi uzun soluklu olduğu için çocukların tedavi sürecinde hem okullarına devam edebiliyorlar hemde otelde konaklayabiliyorlar.

Burdur LÖSEV konusunda duyarlı bir il. Vali, Vali Yardımcıları, Belediye Başkanı, Defterdarlık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Kurumu, İşkur ve daha birçok kurum ve kuruluş LÖSEV konusunda yardımlarını hiçbir zaman esirgemediler.” dedi ve LÖSEV’e destek veren herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi yeni hastane ihalesinin 12 Aralık’ta yapılacağını açıkladı. Cumhuriyet Meydanı’nda, Diyabet Günü etkinliğinde açıklamada bulunan Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi herkesin merakla beklediği hastane ihale tarihini kamuoyuna yaptığı açıklamayla duyurdu.

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi yeni hastane ihalesi ile ilgili yaptığı açıklamada;

“ Yeni hastanemiz Burkent Camii’nin altındaki alanda yaklaşık 55 dönüm arazi ve karşısında 25 dönüm otopark alanıyla beraber 12 Aralık’ta inşallah ihaleye çıkıyor.

Güçlü bir müteahhitin ihaleyi alarak hastanemizi 2 yıl ya da 3 yıl içerisinde bitirerek, Burdur’umuza teslim etmesini umut ediyoruz.

İnşallah Şubat veya Mart aylarında temelini hep birlikte atarız. Burdur’umuza da bu Ak Parti hizmetini, Cumhurbaşkanı’mızın büyük destekleriyle kazandırmış olacağız.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Temel atmak ve açılış yapmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önce Vali Şıldak’ı makamında ziyaret etti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Valilik ziyaretinin ardından, Gazi İlkokulu temel atma törenine katıldı. Gazi İlkokulu temel atma töreni öncesi konuşma yapan Bakan Ziya Selçuk, ülkemizin eğitimde ilerlemesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi. Gazi İlkokulu temel atma törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, daire müdürleri, öğrenciler, öğretmeler ve vatandaşlar katıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuşmasının ardından Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ile birlikte Gazi İlkokulu temelini attı. Temel atma töreni sonrası Şehit Akif Altay Ortaokulu ve Gazi İlkokulu’nu ziyaret ederek öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Gazi İlkokulu temel atma töreninden önce konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk;

“Biz bu tür temel atma törenlerinni gördükçe eğitimin geleceği açısından çok umutlu hale geliyoruz ve il il dolaşıp gerek hayırseverlerimizin gerekse Milli Eğitim bakanlığı’mızın yatırım bütçesi içerisinde inşa edilen okulların temel atma törenlerinde adım adım takip ediyoruz. Bu vesileyle gelmiş olduğumuz Burdur’da Gazi İlkokulu’nun temelinin atılması hususunda yapılan çalışmalar belli bir noktaya gelmiş vaziyette. İnşallah bu ve buna benzer okullarımızın sayısının daha da artması, bütün Türkiye’nin eğitim altyapısı bakımından şimdiye kadar geldiği ilerleme seviyesini daha da yükseltmesi ümidimiz. Şimdiye kadar son 16 yıldır eğitim kuruluşlarına yönelik hamleler, gerek altyapı, gerek dijital sistemler, gerek öğretmen sayısı açısından yapılan bütün çabalar eğitim sisteminin çok ciddi bir yere gelmesini sağladı. Bu aşama da da bizim nitelik olarak çok daha fazla çalışma yapmamız için fırsat verilmiş oldu. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türk eğitim sistemi Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla çok daha ilei adımlar atacağına gönülden inanıyorum. Bunun içinde bütün öğretmenlerimizin, velilierimizin, bütün toplumumuzun desteğine ihtiyacımız var ve Vizyon 2023 dokümanı doğrultusunda illerimizi dolaşarak, meslektaşlarımızla buluşarak, velilerimizle konuşarak bu dokümanın gereğini yerine getirilmesi konusunda bütün Türkiye’yi adım adım dolaşıyoruz ve hep birlikte Türkiye’nin yukarılara doğru tırmanması ve Türkiye’nin daha büyük sıçramalar yapması içinde elimizden gelen gayreti göstereceğimizi de bilmenizi isterim. Ankara’dan bir ekiple geldik  ve daha önce birkaç kez gelme fırsatım olmuştu Burdur’a. Burayı çok daha gelişmiş gördüm ve bundan da çok büyük mutluluk duydum.” dedi ve çalışmada emeği geçen bütün işçilere, mühendislere, mimarlara gerekli çabayı gösteren bütün görevlilere içten ve yürekten teşekkür etti.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e Uygulama Dalında ‘Başarı Ödülü’ verildiği yapılan açıklama ile duyuruldu; 

Tarihi Kentler Birliği tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda ödül alan belediyelere ödülleri verildi.

Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” ödül töreni, Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı (YAPEX) kapsamında Antalya Anfaş EXPO Center’da gerçekleştirildi.

Yarışmaya aralarında Burdur Belediyesinin de bulunduğu 62 belediye 123 proje ile başvurmuştu. Değerlendirme sonucunda Metin Sözen Koruma Büyük Ödülünün yanı sıra, 3 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama, 11 Korumada Süreklilik dalında ve 31 Başarı Ödülleri verildi.

Ödül töreninde Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e Gümüş Değirmeni ve Mübadele Kültür Evi Restorasyon Projesi, Kent merkezi ile kırsal kent çeperlerini, kent yaşamını destekleyecek rekreasyonel işlevler aracılığıyla birleştirmesi ve geçmişte yapılmış koruma çalışmalarını tamamlayıcı nitelikte proje önerileri geliştirmesi nedeniyle ‘Başarı Ödülü’ verildi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı açıklamada “yaptığımız çalışmalar ve düzenleme projelerimizin başarılı bulunması bizleri oldukça gururlandırıyor ve mutlu ediyor. Bize bu ödülü layık görenlere teşekkür ediyorum. Kentimizi yenileyip, güzelleştirmek için yapacağımız çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Tekrar üreten bir Türkiye istiyoruz

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Burdur Belediyesi Konferans ve sergi Salonu’nda konferans verdi. İyi Parti olarak dört ana sorunu çözme iddiasıyla siyaset yaptıklarını söyleyen İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ,  Devlet krizini sona erdireceklerini, Türkiye’nin tekrar parlementer demokratik düzene dönüşünü ve tekrar hukukun üstünlüğünü sağlayacaklarını vurguladı. 

İyi Parti’nin önümüzdeki yerel seçimlerde bütün kadrolarıyla bütün ilerde ve ilçelerde adaylarını çıkartarak seçimlere girmek için genel merkezde ve il, ilçe teşkilatlarında çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ konferansta yaptığı konuşmada;

“Türkiye’nin geleceğinin en önemli sorunlarından birisi uyuşuturucu sorunu. İçişleri Bakanı uyuşturucudan geçen sene 900 kişi öldü, bu sene bu sayı 150’lelere düştü diye övünüyor. Eğer altyapısını ortadan kaldırmazsanız polisiye tedbirlerle mücadele edilmesi mümkün değil. Yine Türkiye’de bir IŞİD örgütlenmesi var.  Seçimlerden önce büyük bir kan kaybettik. Türkiye’nin yaşamadığı türden terörizm örneklerini gördük ve yine görüyoruz. Bu 35 milyar dolar her geçen hızla artıyor. O yetmiyormuş gibi bilmediğimiz bir şeyi öğrendik geçenlerde Ortadoğu’ya 14 milyar dolar yardım etmişiz. Ne güzel yardım ararken, yüzde yedi buçuk faizle dünyanın en büyük faiziyle borç bulan bir ülke, öte yandan 14 Milyar Dolar Afrika’ya yardım ediyor. Bu akıllıca bir politika değil.”dedi. 

İyi Parti olarak Suriyeliler konusundaki politikayı eleştirdiklerini ifade den İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ;

“Bize diyorlar ki siz Suriyelilerin düşmanı mısınız? Hayır biz aslında Suriyelilerin gerçek dostuyuz. Bu insanları ülkelerinden koparan, yersiz yurtsuz bırakan sizin politikalarınız. Biz bu insanların kendi ülkelerinde kendi vatanlarında yaşamalarını istiyoruz. Kendi vatanlarına dönmelerinin önünü açmak, kolaylaştırmak, onlara yardımcı olmak istiyoruz. 

Her Suriyeli 100 kadına 134 erkek düşüyor. Kaçanlar erkekler mi kadınlar mı? Ama bu arada benim Mehmetçik’im Suriye’de ölmeye devam ediyor. Bunun kabul edilebilir ve izah edilebilir hiçbir tarafı yok ve işte biz İnsanların partilerine göre değil, lyakatlarına göre atandığı bir bürokrasi istiyoruz. Biz tekrar hangi partiye oy verirsek verelim hepimizin Türk Milleti’nin üyeleri olduğunu hissettiğimiz bir Türkiye istiyoruz. Bundan dolayı %51’ değil, %100’e talip olarak siyaset yapıyoruz. Kutuplaşma, ayrıştırıcı dil, düşmanlaştırıcı dil sona ersin istiyoruz. Bu insanların bu coğrafya üzerinde yaşama şansı yok. İnsanların bir bölümü yurtdışına kaçıyor. Bir bölümü ülkenin doğusundan batısına göçüyor. Bir bölümü sermayesini alıp yurtdışına kaçıyor. Buna son verilen bir ülke istiyoruz. AVM’lerin değil fabrikaların inşa edildiği bir ülke istiyoruz. Biz Suriyelilerin yurtlarına yollandığı, orada Suriye’nin yeniden inşasında Türk firmalarının yer aldığı bir Türkiye arzu ediyoruz.” dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

MHP İl Başkanı Hikmet Ökte yazılı basın açıklaması yayınlayarak  belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi adaylığı hakkında kamuoyunu bilgilendirdi;

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum il çevremizi kuşatan siyasal kargaşadan kurtulmak için önümüzdeki seçimleri fırsat bilerek tüm gayretimizle çalışarak Türk milletinin varlık teminatı olan Milliyetçi Hareket Partisini ülke yönetimine taşımalıyız. Kutlu geçmişimizden aldığımız güç ve onurla geleceğimizi kucaklamalıyız. Bu yüce amaca yönelik çalışmalar, her dava arkadaşımız için kutsal ve milli bir görevdir.

Bu kutlu mücadelemiz aynı zamanda; İçinde yaşadığı ekonomik şartları nedeniyle ailesi önünde küçük düşme korkusu yaşayan babalar adına,                                                                                                                                                  Üretimi durmuş, makineleri stop etmiş, işçisine ücret ödemeyen biçare haldeki sanayicilerimiz  adına,                                                                                                                                       Siftahsız dükkanını kapatan, çekini senedini ödeyemeyen esnafımız adına verilmektedir. Bu kutlu mücadelemiz sırasında dava arkadaşlarımızın alın terleri birbirine karışmalı ve her dava arkadaşımız gece gündüz demeden çalışmalıdır. Hiçbir ekonomik zorluğa aldırış etmeden, gönül seferberliği içerisinde, manevi dünyamızın bize verdiği güç ve ruhla tüm imkansızlıkları  yenip Milliyetçi Hareketi iktidara taşıyacağız.  

MHP  belediye başkan adayı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyesi aday adayı olmak için başvuruda bulunacaklar için başvuru evrakları ve şartları: 

• Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi aslı 1 adet,

e-Devlet üzerinde yapılan başvuruda kurum türü kısmında “Resmi Kurum” seçilecek  “Belgenin Neden Verileceği” kısmında da başvurulacak adaylık türlerinden “Belediye Başkanlığı Adaylığı, Belediye Meclisi Adaylığı, İl Genel Meclis Üyeliği Adaylığı” ibarelerinden biri seçilerek adli sicil kaydı sonucu alınacaktır. Bu şartlara uymadan alınacak adli sicil kayıtları adaylığa müracaatta geçerli sayılmayacaktır.

Adaylığı kesinleşen Belediye Başkan adaylarımızın adli sicil kayıtları, Genel Merkezimizce görevlendirilen hukukçular tarafından incelenecektir. Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Üyelikleri için müracaatta bulunan aday adaylarımızın adli sicil kayıtları , ilgili  il ve ilçe teşkilatlarımızca görevlendirilen hukukçular tarafından incelenecektir. Bu incelemeler sonunda adayların seçilmeye engel halinin olup olmadığının tespiti yapılacaktır.

• Seçilmeye engel hali tespit edilen adaylarımızın mahkumiyetine    ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı olanlardan memnu hakların iadesi kararı istenecektir. Birden çok mahkumiyet   kararı bulunması halinde her bir mahkumiyet için ayrı ayrı memnu hakların iadesi kararı alınması gerekmektedir. (5352 sayılı Adli sicil Kaydı Kanunu madde 13/A)

• Hukuken memnu hakların iadesi kararını alamayacak olanlarla ilgili olarak Genel Merkez Hukuk ve Seçim İşleri Başkanlığına ivedilikle bilgi verilmesi sağlanacaktır.

• Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı fotokopisi (2adet)

• Öğrenim durumunu gösterir diploma örneği( 2 adet e-Devletten alınabilir)

• Askerlikle ilişiği olmadığını dair belge (2 adet e-Devletten alınabilir)

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde; Belediye Başkanı, Belediye Meclisi ve Büyükşehir belediyesi bulunan 30 il hariç İl Genel Meclis Üyeliği aday adaylığını düşünenler için YSK’nin yayımlamış olduğu 1036 nolu karar gereği Kamu görevlilerinin 1 Aralık 2018 tarihi saat 17.00’e kadar  görevden  ayrılma isteğinde bulunmaları gerekmektedir.  İl, ilçe ve Belde Teşkilatlarımızın Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin görevden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiği ise 15 Kasım 2018 saat 17:00’ye kadar 26.10.2018 tarih ve 2018/05-441 sayılı 1 nolu  genelgemizle teşkilatlara duyurulmuştur.  Bundan sonraki süreçte Belediye Başkanı, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeliği adaylığı müracaatları 15 Kasım 2018 tarihinde başlamış olup 15 Aralık 2018 tarihinde saat 17.00’de sona erecektir.

Bu sebeplerle;

• Belediye Başkan aday adayları; Genel Merkez Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığımıza şahsen başvurarak aday adaylığı formunu dolduracaktır.

• Belediye Meclisi ve Büyükşehir belediyesi bulunan 30 il hariç, İl Genel Meclisi üyelikleri için ; aday adaylığı müracaatlar bağlı bulundukları il ve ilçe Teşkilatlarımız tarafından alınacaktır.

Önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben ilkesiyle hareket edip  ülkesine ve memleketine hizmet için her türlü fedakarlığa hazır olan Milliyetçi Hareket Partisi  31 Mart seçimlerinde büyük bir başarıya imza atacaktır.

SEVDAMIZ TÜRKİYE’DİR

SEDAMIZ TÜRK MİLLETİDİR

Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur.

MHP BURDUR İL BAŞKANI

HİKMET ÖKTE

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Milletvekili Mehmet Göker yazılı basın açıklaması yaparak; “Burdur’umuzun eğitimde “marka değeri ve ışığı” her geçen gün sönmektedir. Liyakatsiz yöneticiler ve bu zihniyet görevde olduğu müddetçe değil 1, 10 tane vizyon belgesi açıklasanız bile kaybeden yine Burdur ve ülkemiz olacaktır.” Dedi;

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk yarın Burdur’umuza gelerek bir dizi ziyaret gerçekleştirecektir. Kendisine hoş geldiniz derken Milli Eğitim Bakanlığımızla ilgili bazı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz ay 2023 Eğitim Vizyonu açıklamış ve eğitimde köklü değişiklikler yapılacağı belirtilmiştir. Aslına bakılırsa adına vizyon belgesi denilen söz konusu belge, AKP iktidarlarının 16 yılda yapamadıklarının açık bir itirafıdır. 

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17,18 iken, 2019 yılı itibariyle bu oran yüzde 4,88’e gerilemiştir. Yani, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden yatırımlara ayrılan pay AKP iktidarları döneminde sürekli azalma eğilimi göstermiştir. 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay 16 yıllık AKP iktidarı döneminde neredeyse en düşük seviyeye gerilemiştir. Eğitim yatırımlarına ayrılan pay AKP’nin gerçek eğitim politikasını ortaya koymaktadır. 

Diğer taraftan, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün bütçesinde gerçekleşen yüzde 78,8’lik azalma dikkat çekicidir. Fatih Projesinin yürütüldüğü birimin bütçesinde yaşanan bu azalma bizlere projenin sonlandırıldığını düşündürmektedir. Bu güne kadar söz konusu projeye ne kadarlık kaynak aktarılmıştır? Aktarılan bu kaynağın akıbeti nedir?  

Kredi Yurtlar Kurumu her ne kadar Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak görünse de Milli Eğitim Bakanlığının da alanına girmektedir. Bugün Milli eğitim Bakanlığına bağlı Üniversitelerde okuyan pek çok öğrencimize yurt çıkmamaktadır. Bakanlık olarak, KYK’ya başvuran, ancak yerleştirilmeyen yoksul ve dar gelirli öğrencilerin barınma sorunlarının çözümü için bir an önce çalışma yapılması gerekmektedir.

Burdur’a gelirsek, Burdur eğitim kentidir söylemi boş yere söylenmemiştir. Bu söylem yıllardır LYS, YGS gibi sınavlarda sağladığımız yüksek başarı oranları nedeniyle Burdur’umuza layık görülmüştür. Ancak son yıllarda Burdur’un eğitimde sürekli düşüş eğiliminde olduğu görülmektedir. 

Başarı tesadüflerle açıklanamayacağı gibi başarısızlıklar da tesadüflerle açıklanamaz. 

Birinci olarak eğitimde liyakat sistemi ortadan kaldırılırsa okullarda başarıyı getirecek lider yöneticiler atanamaz. Liyakat sistemi ortadan kalkınca eğitimden çok atamaların şekli konuşulmaya başlanır. Liyakatsizlik de beraberinde başarısızlığı getirir. 

İkinci olarak sınavla yönetici olarak atanan öğretmenler, görevden alındıkları için açmış oldukları davaları kazanmalarına rağmen görevlerine iade edilmemişlerdir. Söz konusu bu durum da öğretmenlerin yöneticilere karşı olan güvenini ortadan kaldırmıştır. Eğitimde başarıyı motivasyonunu kaybettirdiğiniz öğretmenlerle getiremezsiniz. 

Burdur’umuzun eğitimde “marka değeri ve ışığı” her geçen gün sönmektedir. Liyakatsiz yöneticiler ve bu zihniyet görevde olduğu müddetçe değil 1, 10 tane vizyon belgesi açıklasanız bile kaybeden yine Burdur ve ülkemiz olacaktır. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ Grand Özeren Otel’de düzenlediği toplantıda basın mensuplarına açıklama yaptı. İyi Patri İl Başkanı Faruk Erkan, İyi Parti kurucu İl Başkanı Osman Kurt ve parti yöneticilerinin ve üyelerinin katıldığı toplantıda, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ açılış konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladırıp, İyi Parti’nin Türkiye genelindeki ve yereldeki seçim stratejileri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Yaklaşan yerel seçimler öncesi Grand Özeren Otel’de basın mensuplarıyla bir araya gelen İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, yerelde CHP-İyi Parti ittifakı konusuna da açıklık getirdi.  

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ Grand Özeren Otel’de yapıtığı açış konuşmasında;

“Burdur İyi Parti açısından Türkiye’de en iyi sonucu alan ildir. Burdur’da İyi Parti ve böylelikle önümüzdeki yerel seçimde  zaferinin imzasını atmış görünüyor. Ben Genel Başkanı’mın selam ve sevgilerini ifade ederek konuşmama başlamak istiyorum. Kendisine bilgi verdim Burdur’a geleceğime dair. Bununla ilgili bir değerlendirme yaptık. O da önümüzdeki günlerde burada olacak, kampanyanın başlamasından sonra. Türkiye bir yerel seçime doğru gidiyor ve bu yerel seçim bundan sonraki siyasal yapılanmanın nasıl olacağının güçlü ipuçlarını da verecek. Sadece yerel seçimde olmayacak aynı zamanda ulusal planda siyasal sonuçlar çıkaracak bir yerel seçim olacak. Sürekli Türkiye’yi dolaştığımız ve yerel basınla temas içerisinde olduğumuz için yerel basının üzerindeki yükün nasıl arttığının, nasıl yaşanmaz hale geldiğinin farkında olduğumuzu ifade etmek isterim. Hem ekonomik şartların ağırlığı hem antidemokratik mekanizmaların yerel basın üzerinde varlığını her geçen gün birazcık daha hissetmesinni sonuçlarının ne olduğunu biliyoruz ve bunları da ortadan kaldırmak azmindeyiz.”dedi.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplayarak;

 “İyi Patri bütün kadrolarıyla bütün Türkiye’de genel merkezin kararlı, istikrarlı ve kapsamlı çalışmalarını da kendi adaylarıyla gerçekleştirebilecek. Bunun herhangi bir zeminde tartışılmasını abesk buluyorum. İyi Parti bütün Türkiye’de yerel seçimlerde aday çıkartacak. İyi Parti Cumhuriyet tarihinin en ağır baskılarla karşı karşıya kalmış partisidir. 7 ay içerisinde İyi Parti kuruluşunu tamamlamış, bir erken yerel seçime girmiş ağır baskıları aşarak 5 milyon oy almış ve TBMM’de de güçlü bir şekilde temsil edilmektedir. İyi Parti tek başına seçimlere büyük bir kararlılıkla ve başarılı bir sonuç alacağından emin bir şekilde hazırlanmaktadır. Burdur basını aracılığıyla Türk basınını da ifade etmek isterim ki biz önümüzdeki yerel seçimlerde İyi Parti olarak büyük bir partiye imza atmak için gerel merkez, il ve ilçe kadrolarımızla çalışıyoruz.” değerlendirmesi yaptı. 

Yerel seçimlerde aday belirleme konusundaki soruyu cevaplayan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ;

“Öncelikli olarak yerel seçimlerde aday belirleme noktasında biz bir merkez yoklaması yapıyoruz. Bu teşkilatlardaki temayüle göre şekillenecek. Sayın Genel Başkan birkaç araştırma şirketine görev verdi ve o araştırma şirketleriyle araştırma yapıyoruz. Bunlar sadece sokakta kamuoyu araştırması yapan şirketler değil. Farklı farklı teknikleri kullanıp, seçmen eğilimi, profili de çıkartan anketler. Bunların içinden süzülen bilgileri değerlendirerek bir aday belirleme çalışması yapıyoruz. İyi Parti 7 ayda %10’a ulaşan bir parti olarak şimdi önümüzdeki süreçte de bu %10’ndan daha yukarıya çıkarmanın mücadelesini veriyor ve bunu başaracak.” dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Pazar Mahallesinde sürdürülen asfalt çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, asfalt makinesine çıkarak asfalt döktüğü açıklaması yapıldı;

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Pazar mahallesinde sürdürülen asfalt çalışmalarını yerinde incelerken asfalt makinesine çıkarak işçilerle birlikte asfalt döktü.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Sıcak asfalt çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Burdur Belediyesine kazandırdığımız asfalt kazıma aracı çalışmalarımızı büyük oranda kolaylaştırarak cadde ve sokaklarımızı asfaltlıyoruz. Ekibimiz disiplinli şekilde çalışıyor, asfaltımızın kalitesi, yüksekliği ve kalınlığı da ortadadır. Kaynakları doğru kullanıp çarçur etmiyoruz. Bu kullandığımız para Burdur halkının parasıdır. Yaptığımız işler temiz olmalı, bir defa olmalıdır. Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz özverili çalışmalarını sürdürüyor. Personelime çalışmaları için teşekkür ediyorum” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Burdur Akyaka’da devam eden Trafo Merkezi ve Enerji İletim Hattı ile ilgili açıklama yaptılar;

 Yapımı devam eden çalışmalarla Kesintiler minimize edilerek, Kaliteli Enerjinin sağlanacağını belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Burdur il merkezimiz mevcut durumda Burdur Trafo Merkezi tarafından beslenmektedir. Kesintisiz ve güvenli bir şekilde enerji temini için ve ikinci bir besleme kaynağı  olarak yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Enerji Bakanlığımız TEİAŞ Genel Müdürlüğümüz tarafından İlimiz Akyaka Köyümüzde Akyaka Trafo Merkezi yatırım programına dahil edilmiştir.

Genel Müdürlüğümüzce ihale edilerek çalışmalara başlanılmış olup tesis çalışmaları devam etmektedir. Akyaka Trafo Merkezinin gerçekleşme oranı: %50.25olup,  ihale bedeli 12.149.143,91 TL’dir. Yine Bakanlığımız tarafından ihale edilen Enerji İletim Hattının ihale bedeli 9.533.514,40 TL’dir. Yapılan bu proje ile Akyaka Trafo Merkezi’nin enerjilendirilebilmesi ve Akyaka Trafo Merkezi -Burdur Trafo Merkezi arasında bağlantı sağlayacaktır. Yine Burdur-Akyaka Enerji İletim Hattı Bucak-Burdur 2 E.İ.Hattının bağlantısı gerçekleşecektir.” Şeklinde belirttiler.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım programı kapsamında 18 Kasım 2018 Pazar Günü Burdur’a gelecek.

Valiliktan yapılan açıklama ile Meclis Başkanı Yıldırım’ın programının, Valilik ziyareti ile başlayacağı, daha sonra  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2018 – 2019 Akademik Yılı Açılış ve Fahri Doktora Tevcih Törenine, ardından MAKÜ Diş Hekimliği Fakültesi Temel Atma Törenine katılacağı duyuruldu;

TBMM BAŞKANI SAYIN BİNALİ YILDIRIM’IN

18 KASIM 2018 PAZAR BURDUR PROGRAMI 

13:30 Burdur Valiliğini Ziyaret

 14:00 Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2018 – 2019 Akademik Yılı Açılış ve Fahri Doktora Tevcih Töreni

Yer: MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu

 16:00 MAKÜ Diş Hekimliği Fakültesi Temel Atma Töreni             

Yer: MAKÜ Konferans Salonu Yanı

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Vali Hasan Şıldak’ın eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte, Özel Eğitim Uygulama Merkezini ziyaret ederek özel öğrencilerle bir araya gelmesine dair açıklama yapıldı;

Okul ziyaretlerine devam eden Vali Hasan Şıldak bugünde mesaisine, 1 ve 2. Kademe Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’ni ziyaret ederek başladı.

Ziyareti sırasında öğrenciler, veliler, öğretmenler ve okul yönetimi ile bir araya gelen Valimiz, öğrencilerle yakından ilgilendi. Okulun genel durumu ve öğrencilerin eğitimleriyle ilgili okul yönetimi ve öğretmenlerden bilgi aldı.

Bir süre görüştüğü Velilere de her hangi bir sıkıntı ve talepleri olup olmadığını soran Valimiz, çocukları için gösterdikleri üstün gayret ve fedakârlıklarını bildiğini ifade etti. Kapılarının kendilerine açık olduğunu, her zaman yanlarında olacaklarını bilmelerini istedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Türkiye Kamu-Sen Burdur Temsilcisi Orhan Akın, PTT önünde yaptığı basın açıklamasında yükselen enflasyon farkı nedeniyle ek zam talebinde bulundu. Türkiye Kamu-Sen Şube Başkanı Orhan Akın, kamu görevlilerinin enflasyon karşısında eriyen maaşlarına ek zam yapılması talebi olduğunu ve toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyona endeksli maaş artış tekliflerinden vazgeçilmesi, gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı, büyüme ve refah payının temel alındığı bir maaş artış sisteminin geliştirilmesinin lüzumlu olduğunu aktardı. Yapılan basın açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a PTT aracılığıyla dilekçe gönderildi. 

Türkiye Kamu Şube Başkanı Orhan Akın kamu görevlilerine ek zam talebi için yaptığı basın açıklamasında;

“Sayın Cumhurbaşkanım

Malumları olduğu üzere, 2018 ve 2019 yıllarında memur ve memur emeklilerine yapılacak maaş zamlarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmeleri, 2017 yılının ağustos ayında gerçekleştirilmiş ve mutabakatla sonuçlanmıştır. Yetkili konfederasyon ve kamu işveren temsilcileri arasında imzalanan toplu sözleşme hükümlerine göre kamu görevlileri ile emeklilerin maaşlarına 2018 yılının ilk altı aylık dönemi için yüzde 4, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 3,5 olmak üzere kümülatif yüzde 7,6; 2019 yılının ilk altı aylık dönemi için yüzde 4, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 9,2 artış yapılması kararlaştırılmıştır. Toplu sözleşmeye göre dönemler halinde yapılan maaş zamlarının anılan dönemde gerçekleşen enflasyonun altında kalması durumunda aradaki farkın maaşlara yansıtılması hükme bağlanmıştır.”dedi.    

 2018 yılı başından itibaren yaşanan ekonomik gelişmeler neticesinde enflasyonda yüksek oranlı artışlargörüldüğünü, memur ve emeklilerin maaşları reel olarak değer kaybederken alım gücünde büyük düşüşler yaşandığını belirten Türkiye Kamu-Sen Şube Başkanı Orhan Akın;

“Öyle ki, 2017 ve 2018 ekim ayları dikkate alındığında yıllık enflasyon yüzde 25,24; 2018 yılının ilk on ayı dikkate alındığında ise yüzde 22,5 olmuştur. Bu süre zarfında ocak ayında 2017 yılına ilişkin yüzde 1,69 ve temmuz ayında yılın ilk altı ayına ilişkin yüzde 5,15’lik enflasyon farkı da eklenerek yapılan hesaplamada memur ve emekli maaşlarının yıllık yüzde 14,8 arttığı görülmektedir. Dolayısıyla kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaşları, enflasyon karşısında bir yılda yüzde 10,4 değer kaybına uğramıştır. Yılın ilk on ayı itibarı ile hesaplandığında ise kamu görevlilerinin alım gücünün yüzde 9,5 düştüğü ortaya çıkmaktadır.  Bu gelişmelere paralel olarak geçtiğimiz yıl 5.336,22 TL olan dört kişilik ailenin aylık zorunlu harcama tutarı, bu yıl tam 854,82 TL artış göstermiş ve 6.191,04 TL’ye ulaşmışken 2.977,67 TL olan ortalama memur maaşı 441,65 TL zamlanmış ve 3.419,32 TL olmuştur.  Başka bir ifadeyle enflasyon farkı ödemesi de yapılmasına rağmen maaşlardaki erime ve alım gücündeki kayıp devam etmiş ve ortalama bir memurun alım gücü, bir yıl içinde aylık 413,17 TL azalmıştır.

 Tüketici fiyatlarındaki bu yükseliş yüzde 45’e ulaşan toptan fiyatlardaki artışla birlikte değerlendirildiğinde ekonomide her şey yolunda gitse bile uzunca bir süre daha fiyatların pahalanacağını, alım gücündeki düşüşün süreceğini göstermektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda 2018 yılsonu enflasyon hedefi yüzde 20,8; 2019 yılsonu hedefi ise yüzde 15,9 olarak belirlenmişken kamu görevlilerine 2018 yılının tamamı için enflasyon farkı dahil yüzde 13 maaş zammı yapılmış, 2019 yılı için ise yüzde 9,2’lik bir artış öngörülmüştür. Dolayısıyla memur maaşları resmi rakamlara göre bu yıl en az yüzde 7,8 eriyecek, 2019 yılında da hedeflenen enflasyona ulaşılsa bile, maaşlarda yüzde 6,7’lik bir reel düşüş olacaktır. Her ne kadar dönem sonları itibarı ile maaşlara enflasyon farkı eklense de bu ödemenin geriye dönük olarak yaşanan kayıpları karşılamadığı, yalnızca anlık bir enflasyon düzeltmesi olduğu ve dönem içinde maaşların sürekli eridiği açıktır.” bilgisi verdi. 

Yüzde 15,9 olarak değiştirilen enflasyon hedefi dikkate alındığında 2019 yılı için memur ve emekli maaşlarına yapılması planlanan maaş zamlarının, Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’nda yeni hedefe göre revize edilmesinin bir gereklilik olduğunu söyleyen Türkiye Kamu-Sen Şube Başkanı Orhan Akın;

“Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkileri hiç kuşkusuz dar ve sabit gelirliler üzerinde görülmektedir. Bugün artık memur ve emeklilerimiz alışveriş yapamaz, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Ülkedeki gelir dağılımında adaletin sağlanması için en önemli araçlardan bir tanesi benimsenen ücret politikalarıdır. Gelişmeler karşısında ürünlerin fiyatına fahiş oranlarda zam gelirken maaşların yalnızca enflasyona endeksli olarak düzenlenmesi, gelir dağılımını bozacak, ekonomik olumsuzlukların yükünü yalnızca çalışan kesime yükleyecek bir etken olacaktır. Bu çerçevede toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyona endeksli maaş artış tekliflerinden vaz geçilmesi, gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı, büyüme ve refah payının temel alındığı bir maaş artış sisteminin geliştirilmesi lüzumludur.    

Bütün bu gerçekler ışığında; kamu görevlilerinin mağduriyetini gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltmek amacıyla 2019 yılı maaş artış oranlarının Yeni Ekonomi Programı’nda belirlenen hedeflere göre revize edildikten sonra memur ve emeklilere ek zam yapılması için gerekli girişimlerde bulunmanız hususunu saygılarımla arz ederim.”dedi.

(Hatice Dursun)

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan adaylığı kesinleşti.

CHP’de, 2019 Mart’ında yapılacak yerel seçimlerde aday olacak isimlerin belirlendiği Parti Meclisi Toplantısı sona ermesinin ardından, edinilen  bilgilere göre CHP’li;  Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu yeniden aday gösterildiler. 

CHP Milletvekili Ahmet Akın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.  Ankara’da ise Çankaya Belediye Başkanlığına Alper Taşdelen, Yenimahalle Belediye Başakanlığına Fethi Yaşar aday gösterildi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk 16 Kasım 2018 Cuma günü  Burdur’a gelecek.  

Valilikten ziyarete ilişkin açıklama yapılarak, İlde bir dizi ziyaretlerde bulunacak Bakan Selçuk’un, açılış ve temel atma törenlerine katılacağı, ayrıca İl Eğitim Değerlendirme Toplantısına başkanlık edeceği bilgisi verilip, ziyaret programı duyuruldu;

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN ZİYA SELÇUK’UN

16 KASIM 2018 CUMA BURDUR PROGRAMI

09:30 Valilik Ziyareti

10:00 Gazi İlkokulu Temel Atma Töreni

Yer: Burç Mah. Atatürk Cad. No:23

10:30 İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binası ve 2 Eğitim Tesisinin Açılış Töreni

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı’nca 14 Kasım Diyabet Günü kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Diyabet hastalığına dikkat çekmek amacıyla yapılan yürüyüşe, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci, Ak Parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 “Dengeli beslen, hareket et, diyabetten korun” pankartıyla İstasyon Çay Bahçesi önünden başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. 

Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci 14 Kasım Diyabet Diyabet Günü’yle ilgili yaptığı basın açıklamasında;

“Diyabet, zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğu yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite, aile öyküsünün varlığı Tip 2 duyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır.

Uluslararası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verileine göre, dünyada 425 milyon diyabetli yetişkin vardır; bu demektir ki her 11 kişiden 1’i diyabet hastasıdır. 2 diyabetli yetişkinden 1’ine ise teşhis konulmamıştır, yani kişi diyabetli olduğunu bilmemektedir.

Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta, başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları ve ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir.

Bu kadar ciddi komlikasyonları olan diyabetin önlenmesi ve halk sağlığının korunması için tüm dünyada diyabet farkındalığını artırak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanır.

Bu vesile ile diyabetin verdiği zararların neler olduğunun mikro ölçekte ailede hem makro ölçekte toplumda farkındalık artırması için Burdur Ak Parti Kadın Kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilinci oluşturmasını diliyoruz.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin, İl Başkan Yardımcıları Kaya Çelik, Turan Yurduşen ve Güner Arslan ile birlikte , Ak Parti Gölhisar İlçe Başkanı Ayhan Kanural, Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural ve Gölhisar esnafını ziyaret etmesine dair açıklama yapıldı;

Yaklaşan yerel seçimler öncesi AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi  İl ve İlçelerin nabzını ölçmek için sahaya indi. Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural’ı makamında ziyaret eden Başkan Mengi, Esnaf ve vatandaşlar ile sohbet ederek Gölhisar ilçesinde nabız yoklaması yaptı. Burada bir açıklamada bulunan Başkan Mengi; ‘‘ 2001 ruhuyla ilk günkü aşkla heyecanımızı dinamizmimizi kaybetmeden çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Önümüzde 31 Mart seçimleri var. Yerel seçimlere giderken vatandaşımızın ne düşündüğü, Milletimizin sesine kulak verip, halkımızla iç içe olmak bizler için önemli. AK Parti Hükümeti olarak Gölhisar’ımıza büyük yatırımlar sağladık ve sağlamaya devam edeceğiz. Hizmetlerimiz ve yatırımlarımız hükümetimiz tarafından sağlanırken AK belediyeciliğimizin katkısının büyük olduğunu unutmamamız gerektiğini ve Gölhisar’lı hemşerilerimizin de AK Belediyeciliğe güvenin tam olduğunu sahada görmekteyiz. Saha çalışmalarımız diğer ilçelerimizde ’de devam edecektir’’ dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Burdur Valiliği Hukuk İşleri Müşaviri Taceddin Özeren’den haber alamayan oğlu, eve geldiğinde babasını yerde hareketsiz vaziyette bulunca durumu 112 ve polislere bildirdi.

Olay yerine gelen 112 ekipleri Taceddin Özeren’in yaşamını yitirdiğini tespit etti. 

Haberi alan Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı ve Emniyet Müdürü Arif Çankal Taceddin Özeren’in evine gelerek başsağlığı dilediler.

Yapılan ilk incelemede kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği tespit edilen Taceddin Özeren’in cenazesi Antalya’nın Gündoğmuş ilçesine defnenildi.

Daha önce Isparta Valiliği’nde Vali Yardımcısı görevi yapan Taceddin Özeren, önce darbe girişimine yönelik soruşturmayla açığa alındı. Daha sonra Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerince, darbe girişimine yönelik soruşturmada gözaltına alınarak “anayasal düzene karşı işlenen suçlar” kapsamında tutuklandı. Hakkındaki soruşturma kapsamında 18 Temmuz 2016’da açığa alınan, 23 Temmuz 2016’da tutuklanan, daha sonra serbest bırakılan Özeren, 2016 yılında tekrar göreve iade edilerek Burdur Valiliği Hukuk İşleri  Müşavirliği’ne atanmıştı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)