Vali Yılmaz, Yeni Sanayi esnafını ziyaret etti

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan ile birlikte, yeni sanayi esnafını gezen Vali Yılmaz, dükkanları dolaşarak esnafla sohbet etti. İşleri hakkında bilgi alan Vali Yılmaz, sanayideki ekonomik canlılık durumunu sorarak, piyasa hakkında da bilgi sahibi oldu.

  Sanayi ziyaretinde Vali Yılmaz’a İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Tayfun Dündar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan ve yönetiminde yer alan esnaflar eşlik etti.
Sanayi ziyaretinin sonunda Oda Başkanı Recep Kalkan ve Vali Yılmaz basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundular.
 Başkan Kalkan; bugün esnaf ziyaretinde bulunmak için yeni sanayimize geldik. Sayın Valimize çok teşekkür etmek istiyorum. Esnaflarımızın arasında olmakla bizi mutlu etti, umarım kendisi de mutlu olmuştur. Esnaflar bize ziyaret dolayısıyla mutlu olduklarını ifade ettiler. Bu ziyaretlerimizi ilerleyen süreçte de Sayın Valimizle birlikte devam ettireceğiz, sürdüreceğiz ben kendisine teşekkür ediyorum dedi. Vali Şerif Yılmaz’da yaptığı değerlendirme de, daha öncede esnaflarımızla kahvaltılı toplantıda bir araya gelmiştik. Bugün dükkanları gezelim istedik. Daha önce organize sanayilere ziyaretlerim oldu. Tabi yönetimde olmamızdan dolayı daha fazla zaman ayırdık organize sanayi bölgelerine. Bugünde buraya gelelim dedik. Netice de iş yapan, istihdam alanı oluşturan herkesin yanında olmaya çalışıyoruz.
 Sanayimizin de içerisini ilk defa gezdim, kısa bir gezide olsa sanayide ki yapıyla ilgili durumla ilgili yerinde görme fırsatı buldum. Bizim önceliğimiz görev yaptığımız yeri iyi tanımaktır. Çalıştığımız yeri bilmemiz lazım.  Çünkü gördüğünüz tanıdığınız zaman, verdiğiniz kararlarda isabet oranı daha yüksek oluyor.  Bilmediğiniz görmediğiniz başkasının referansı ile bir iş yaparsanız bazen isabet az oluyor. İstişare olması lazım ama kendinizin de görmenizde fayda var.  Bu açıdan bugün esnaflarımızı ziyaret ettik. Ekonomik yaşamı değerlendirme fırsatı bulduk, çünkü buralar piyasanın canlı olduğu yerler, bize fikir verecek, insanlarımızın ekonomik durumlarıyla ilgili verileri en sağlıklı şekilde görebileceğiniz yerler.
 İşte bugün Başkanımızla birlikte, arkadaşlarla birlikte bir gezi yapmış olduk. İnşallah esnafımız memnun olmuşlardır. Biz memnun oluyoruz bu ziyaretlerden, üretenin, çalışanın, çalışmak isteyenin yanında olduğumuzu her zaman ifade ediyoruz. Devlet olarak ta çalışmak isteyen, üretmek isteyen kim varsa onun yanında olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Mevcut çalışanlarında, üretim yapanlarında yanında olduğumuzu ifade ediyorum. Bu maddi olur, manevi olur, psikolojik olur, insanlarımızın çalışma şartlarını da görüp belki yapılması gerekenler varsa yerinde görmüş oluyoruz. Biraz önce ifade edildi mesela özelikle çırakla ilgili sıkıntımız var.
 Organize sanayi bölgelerinde de işçi ihtiyacımız var. Her ne kadar ilimizde işsizlik var deniliyorsa da bugün itibariyle ben çalışmak istiyorum, iş istiyorum diyen herkese iş bulabiliriz. Ancak iş beğenemiyorsa kusura bakmayın iş bulamayız. Herkes kendi vasıflarında çalıştığı, yetiştiği, ihtisaslaştığı alanlar varsa bunda önceliği olması lazım, ama bizde çok fazla ihtisaslaşan yok o nedenle de her işi yaparım diyenlerinde hiçbir işi yapamadığını görüyoruz. Yeri geliyor çalışma saatlerini beğendiremiyoruz. Artık insanların alışması lazım bazı hususlara tarım toplumundan, sanayi toplumuna geçişte, bu nasıl bizim kamuda mesai kavramı varsa, özel sektörde de artık band sistemi varsa buna uymalıyız. Herkesin iyi düşünmesi lazım, herkesin bu işe alışması lazım. Ama bizim insanımız bir gün çalışıyor ikinci gün saati uymadı deyip çıkıyor. Sonrada ben işsizim nerde bu devlet diye bağırıyor.
 Ben tekrar söylüyorum bugün Burdur da ben iş istiyorum diyen kim varsa ona iş bulunabilir. Özelikle maden ve mermer sektöründe dünya kadar il dışından gelip Burdur da çalışan var. Bu durum varken Burdur’da işsizlik var demek abesle iştigal olur. Onun içinde biz mevcut şartları ve koşulları yerinde bizzat görmek ve değerlendirmek için sanayiyi gezdik, sanayide de aynı şekilde esnafımızın çırak ve kalfa sıkıntısının olduğunu gördük. Ben insanlarımıza şunu söylüyorum herkes vali, belediye başkanı, savcı, hakim, polis olamaz, özel sektörde de herkesin helal yoldan rızkını kazanma fırsatı var, belki de daha fazlasını kazanma fırsatı var. Bizim buna alışmamız lazım. Herkes bizden kravatlı masanın arkasında iş istiyor. Böyle saplantılara gerek yok yapacağınız iş ne olursa olsun paranızı kazanıp çoluk çocuğunuza helal lokma götürebileceğiniz hangi iş varsa kutsaldır. Bu şekilde düşünüp işimizi yapmamız lazım. Ancak farklı bakış açısı nedeniyle ilimize dışardan işçi geliyor. Biraz önce başkan söyledi farklı ilçelerden farklı yerlere işçi transferine başladık, bizim o açıdan istihdamla ilgili sorunları hep beraber çözmemiz lazım diyerek değerlendirmelerin tamamlayan Vali Yılmaz, ziyaret süresince esnafımızın da gösterdiği yakın ilgiye teşekkür ediyorum, hayırlı işler diliyorum. Bereketli bol kazançlar diliyorum diyerek sanayi ziyaretini tamamladı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın